صفحه اصلی / اخبار/ قوانین / دستگاه‌های اجرایی متولی زمین برای ثبت اطلاعات املاک خود در سامانه جامع کاداستر تا پایان سال جاری فرصت دارند

معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت کشور:

دستگاه‌های اجرایی متولی زمین برای ثبت اطلاعات املاک خود در سامانه جامع کاداستر تا پایان سال جاری فرصت دارند


دستگاه‌های اجرایی متولی زمین برای ثبت اطلاعات املاک خود در سامانه جامع کاداستر تا پایان سال جاری فرصت دارند

حسین صعید زرندی معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراسم معارفه مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک استان ایلام با بیان این مطلب که سازمان ثبت اسناد تکالیف قانونی خود را در حوزه‌های مختلف و علیرغم کمبودها و مشکلات به نحو مطلوبی به انجام رسانده است، گفت: با راه اندازی بانک جامع اطلاعات املاک در راستای اجرای قانون حدنگار، سوابق ثبتی یکصد ساله مردم که به نحو کاغذی در بایگانی ادارات ثبت قرار داشت در این سامانه وارد و ذخیره سازی شده است.

 

وی گفت: مالکین و صاحبان اسناد می توانند به‌صورت آنلاین و با وارد کردن مشخصات و رمز عبور به سوابق اسناد تنظیمی دسترسی پیدا کرده و اطلاعات خود را مشاهده کنند.

 

معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد با بیان این موضوع که بزرگ ترین سامانه اطلاعات کشور اکنون با وجود سامانه بانک جامع املاک و کاداستر در اختیار این سازمان قرار دارد، گفت: از طریق این سامانه توانسته ایم کل مرزهای کشور، استان‌ها و محدوده قانونی شهرستان‌ها را تثبیت کنیم.

 

صعید ادامه داد: تاکنون 85 درصد اسناد اراضی ملی به کمک سامانه‌های مذکور صادر شده و در صورت بروز هرگونه خطا و اشتباه در آمار و اسناد، سامانه به‌صورت خودکار اجازه ثبت سند را نمی‌دهد و از این‌رو احتمال سوءاستفاده و جعل را به صفر می‌رساند.

 

وی حذف دفاتر اسناد در دفاتر اسناد رسمی، دفاتر املاک در ادارات ثبت اسناد و اخذ اثر انگشت متعاملین در دفاتر اسناد رسمی را از جمله کارهای بزرگ سازمان در سال جاری دانست که باعث پیشگیری از بسیاری از تخلفات و جعل شده و این اقدامات از افتخارات نظام اسلامی است.

 

وی گفت: هم اکنون ارتباط سامانه های الکترونیکی سازمان با دستگاه‌های اجرایی مرتبط با امور ثبتی در کشور برقرار است و برابر قانون دستگاه‌های اجرایی تنها دو سال برای ثبت اطلاعات املاک خود در سامانه حد نگار زمان دارند.

 

در این مراسم محمد رزم رئیس کل دادگستری استان ایلام سازمان ثبت اسناد را سازمانی حاکمیتی و تحت امر قوه قضائیه و آن را تثبیت کننده مالکیت‌های دولت و مردم دانست.

 

وی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از طریق انجام معاملات در دفاتر اسناد رسمی و ثبت وقایع ازدواج و طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق نقش مهم و موثری در ایجاد نظم حقوقی و اجتماعی در جامعه دارد.

 

این مقام قضایی با مطلوب برشمردن تصویب قانون حدنگار در کشور که می تواند مشکلات مردم و دولت را برای همیشه از بین ببرد گفت: از مسئولین استانی می‌خواهم تا با ثبت اسناد کمال همکاری را در این زمینه داشته باشند تا این قانون که محدویت زمانی هم دارد به نحو احسنت  اجرایی شود.

 

رزم با اشاره به مشکلات ثبت استان در خصوص ساختمان تامین اعتبارات لازم و نیروی انسانی و ایجاد واحدهای جدید ثبتی برای سهولت خدمت رسانی به مردم از مسئولین مربوطه در این امر در استان خواست تا همکاری لازم با ثبت استان ایلام را داشته باشند.

 

وی گفت: در سال‌های اخیر گام‌های خوبی در این سازمان برداشته شده است و این سازمان در راستای گذر از ثبت سنتی به ثبت نوین و الکترونیکی کردن فرایندهای خود حرکت کرده است.

 

رئیس کل دادگستری ایلام با اشاره به مشکلات ایجاد شده از طریق مشاورین املاک گفت: اگر این مشاورین ساماندهی بشوند از بسیاری از تخلفات و جعلها و فروش مال غیر در کشور جلوگیری می‌شود و می‌تواند در کاهش ورودی پرونده‌ها به محاکم تاثیر داشته باشد.

 

گفتنی است در این مراسم با تقدیر از زحمات علی افشین مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک استان ایلام، عبدالحمید مرادی به عنوان مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک استان ایلام معرفی شد.

 

 

انعقاد تفاهم نامه بین مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک و اداره ثبت اختراع و علائم تجاری دانمارک

 

تفاهم نامه ای بین مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت و جمهوری اسلامی ایران و اداره ثبت اختراع و علائم تجاری دانمارک صبح امروز درساختمان شماره 2 سازمان ثبت اسناد منعقد شد.

 

همکاری طرفین در حوزه مالکیت معنوی در زمینه تبادل کارشناس در حوزه های مختلف,تبادل تجربه در حوزه حمایت و کارشناسی ثبت اختراع و علائم تجاری,تبادل تجربه در خصوص اجرایی ساختن حقوق مالکیت معنوی,تبادل تجربه در خصوص تجاری سازی حقوق مالکیت معنوی,اجرای پروژه های همکاری دو جانبه در خصوص مسایل مختلف مربوط به حقوق مالکیت معنوی,سازمان دهی سمینارهای مشترم,کارگاه ها و نشست های کاری صورت خواهد گرفت.

 

همچنین طرفین توافق کردند تا حد امکان یکدیگر را در جریان توسعه و پیشرفت های قانونی در حوزه حمایت و ترویج فعالیت های نوآورانه و نیز تغییرات صورت گرفته در سازماندهی ادارات خود قرار دهند.

 

گفتنی است این مراسم با حضور بزرگی معاون بخش طرح های صنعتی, مهرداد الیاسی معاون بخش اختراعات,ممتحن.معاون مرکز مالکیت معنوی, آقای دانی انان سفیر دانمارک. خانم کریستینا کلینگبرگ رییس اداره اختراع دانمارک, میشل پولسن مدیر پژوهشهای بین المللی اداره اختراع و علائم تجاری دانمارک برگزار شد.

 

0 نظر برای “ دستگاه‌های اجرایی متولی زمین برای ثبت اطلاعات املاک خود در سامانه جامع کاداستر تا پایان سال جاری فرصت دارند

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.