صفحه اصلی / اخبار/ قوانین / اسکودا و آزمون کارآموزی وکالت

اسکودا و آزمون کارآموزی وکالت


با قلم : بهمن کشاورز رئیس اسکودا
اسکودا و آزمون کارآموزی وکالت

آزمون ورودی کانونوهای وکلای دادگستری سالی 1 بار برگزار می شود و مجری آن –به نمایندگی از کانونها- اسکودا است. تعداد داوطلبان دائم التزاید است و این حاصل اقدام برنامه ریزی نشده ی سازمانهای مسئول به جذب بی رویه ی دانشجویان حقوق در دانشکده های بی شماراست.

1. آزمون ورودی کانونوهای وکلای دادگستری سالی 1 بار برگزار می شود و مجری آن –به نمایندگی از کانونها- اسکودا است. تعداد داوطلبان دائم التزاید است و این حاصل اقدام برنامه ریزی نشده ی سازمانهای مسئول به جذب بی رویه ی دانشجویان حقوق در دانشکده های بی شماراست.

2. نظر به اهمیتی که نتیجه آزمون برای فارغ التحصیلان دارد، ناچار، فرایند طرح سوالات، به منظور رعایت حداکثر شرایط امنیتی، پیچیده و طولانی است. واضح است تا زمانی که آزمون انجام نشده باشد دسترسی افرادی غیر از طراحان و انتخاب کنندگان به سوالات برای بررسی آنها غیر ممکن است و باید هم چنین باشد.

3. بنابراین پس از انجام آزمون امکان ممیزی سوالات به وسیله ی اشخاصی غیر از طراحان و انتخاب کنندگان میسر می شود و باز هم به منظور حصول اطمینان روندی نه چندان سریع باید طی شود.

4. در سالهای گذشته قسمتی از امور آزمون از نظر تدارکات و امور اجرایی بر عهده کانونهای محلی و قسمتی با سازمان سنجش بود. این روش در سال جاری، نظر به رفع پاره ای موانع قانونی، کلا به عهده سازمان سنجش گذاشته شد و البته این باعث روانی بیشتر امور و در تحلیل نهایی به نفع شرکت کنندگان بود و گزارشهایی که از نحوه اجرا حاصل شد حکایت از آن داشت که وضعیت جدید باعث نظم و سرعت بیشتری شده است. به طور طبیعی در قرارداد فی مابین اسکودا و سازمان سنجش تفاوتهای مختصری نسبت به سالهای پیش ایجاد شد که جنبه ماهیتی نداشت.

5. اولین چیزی که مورد نظر اسکودا است آن است که منافع و حقوق داوطلبان به نحو هرچه دقیق تر و بهتر رعایت شود و هرگز دقت در موارد فدای سرعت نگردد. این هدف در سال جاری نیز مد نظر بود و اقتضائات آن کاملا رعایت شد و گمان می رود داوطلبان هوشمند و دقیق نیز چیزی جز این نبینند و احساس نکنند. لذا گمان نمی رود گفته ها و حرکاتی که معمولا در این گونه موارد با اهدافی کاملاً به دور از مسائل اصلی آزمون اظهار و انجام می شود تاثیری در اذهان داوطلبان داشته باشد. فراموش نکنیم که دانشجویان حقوق به طور معمول دارای بالاترین بهره هوشی هستند و نمی توان ایشان را به بیراهه برد.

6. به هر حال اینک کلیدها در اختیار داوطلبان قرار گرفته و نتیجه نیز به زودی اعلام خواهد شد به آنان که پذیرفته شده اند تبریک می گوییم و امیدواریم آنان که امسال از این دایره بیرون می مانند در سایر رشته های حقوقی و –اگر مشتاق ورود به حرفه وکالت هستند در آزمون سال بعد-  موفق شوند.

واالله اعلم

0 نظر برای “ اسکودا و آزمون کارآموزی وکالت

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.