صفحه اصلی / اخبار/ صفحه اول / کمیسیون قضایی مجلس، راهبرد اصلاح نظام حقوقی

کمیسیون قضایی مجلس، راهبرد اصلاح نظام حقوقی


کمیسیون قضایی مجلس، راهبرد اصلاح نظام حقوقی

امیر حسین آبادی 
رییس کانون وکلای مرکز

مردم ایران در هفتم اسفند ماه 94 با حضور پرشور و معنادار خود در حوزه های برگزاری انتخابات حماسه ای دیگر هم چون حماسه های خرداد ماه سال های 76 و 92 آفریدند و نمایندگانی از گروه ها و طیف های مختلف انتخاب کردند تا مجلسی متعادل و به دور از تندروی های راست و چپ ایجاد گردد. انتظار رای دهندگان و کل ملت ایران این بود و هست که با حاکمیت تدبیر در مجلس امید در دل آنان زنده شود و با همکاری و پشتیبانی دولت گره های فروبسته یکی پس از دیگری گشوده شود.

در هشتم خرداد ماه 95 با افتتاح رسمی مجلس دهم نام نویسی برای کمیسیون های مختلف آغاز شد. یکی از خصوصیات این دوره مجلس شورای اسلامی وجود تعداد نسبتا زیادی حقوقدان است. طبق شنیده ها حدود 50 نفر از منتخبین ملت حقوقدان هستند. حضور این عده حقوقدان این انتظار را ایجاد می کند که اصول و قواعد قانونگزاری و مبانی حقوق در تصویب قوانین بیشتر از پیش رعایت گردد.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کمیسیون امور قضایی مجلس شورای ملی بیشترین درخواست کننده را داشت. در ادوار مجلس شورای اسلامی نیز داوطلبان کمیسیون قضایی بیش از برخی کمیسیون های دیگر بود.

جای تعجب بلکه تاسف است که این دوره استقبال چندانی برای کمیسیون نشده و داوطلبان آن محدود به چند نفر است. از نمایندگان حقوقدان به ویژه اساتید محترم دانشگاه ها، قضات و وکلای محترم دادگستری تقاضا می شود با عضویت در کمیسیون حقوقی جایگاه واقعی آن را حفظ و ارزش و اعتبار آن را از لحاظ تخصصی ارتقاء دهند.

0 نظر برای “ کمیسیون قضایی مجلس، راهبرد اصلاح نظام حقوقی

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.