صفحه اصلی / اخبار/ ایران زمین / کمپین حذف ظرفیت از ریاست جمهوری

کمپین حذف ظرفیت از ریاست جمهوری


رضا سلیمانی - وکیل دادگستری
کمپین حذف ظرفیت از ریاست جمهوری

 

مدتی است که با توجه به جذابیت­ها و قابلیت­های فضای مجازی و گرم­بودن بازار تشکیل انواع کمپین­های حمایت، محکومیت، دل نگرانی، حذف  کنکور وآزمون وکالت، اضافه کردن حقوق و مزایا و ... به فکر راه اندازی یک کمپین بودم تا هم یک کمپین تشکیل داده باشم و هم علاوه‌بر دفاع از حقوق شهروندان، احتمالاً از منفعتی و شهرتی و .. بهره مند گردم. با فرا رسیدن زمان ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری و مشاهده انواع و اقسام ثبت نام ها و معضلات آن، به فکرم رسید که برای دفاع از حقوق این مردم بعضاً مصیبت زده، کمپینی با عنوان «حذف ظرفیت از ریاست جمهوری » تشکیل دهم. در مورد این ایده بسیار تأمل و تدبر کردم و دانستم که:

1- برابر قانون اساسی، همه افراد در انتخاب شغل آزادند و چه شغلی بهتر از ریاست جمهوری. با بحران بیکاری موجود و با استناد به قانون فوق، از حقوق اولیه و بدیهی و البته اساسی همه شهروندان جامعه اعم از صغیر و کبیر و زن و مرد است که آزادانه و بدون هیچ‌گونه محدودیتی، شغل خود را انتخاب کنند و مثلاً رییس جمهور شوند.

2- مانع کوچکی وجود دارد و آن هم اینکه کاندیداها باید دارای شرایط مقرر در قانون اساسی یعنی «رجل سیاسی و مذهبی، مدیر و مدبر، حسن سابقه و امانت و تقوی و .. » باشند. به لحاظ فراست و هوشمندی بالایی که در میان ما ایرانیان، برای یافتن راه حل سریع و صد البته درست و صحیح مشکلات، وجود دارد، فوراً پی بردم که حل آن بسیار آسان است. با وجود این همه دانشگاه و دانشکده آن هم از انواع و اقسام روزانه و شبانه و عصرانه و با انتفاع و بی انتفاع و... و باز آن هم در جای جای میهن اسلامی اعم از کلان شهرها، شهرها، روستاها، دهات، قرا، کوهستان‌ها، مرغزارها، رودخانه‌ها و ..، اکنون هیچ غمی نیست و فقط باید رشته‌های جدیدی با عناوین مربوطه یعنی رشته رجل سیاسی (که صد البته شامل خانم‌ها نیز خواهد شد و واژه رجل در اینجا موضوعیت ندارد بلکه طریقیت دارد) ، رشته مدیریت ویژه و مدبریت و رشته حسن سابقه و امانت و تقوی را در مراجع مربوطه تصویب نماییم و با توجه به اینکه اساتید این رشته‌ها از قبل آماده و حاضر و تربیت شده‌اند و حتی تعدادی از آنان بیکار و جویای کارند، هم اشتغال جدیدی ایجاد کرده ایم و هم مشکل شورای نگهبان را در تشخیص صحیح وجود یا عدم وجود این شرایط حل کرده ایم و از همه مهم‌تر معضل لاینحل این همه جمعیت علاقمند به شغل ریاست جمهوری را از میان برده‌ایم. بدیهی است شرایط دیگر مقرر در قانون اساسی یعنی ایرانی الاصل بودن و تابعیت ایران و ایمان و اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور نیز به سادگی با ملاحظه شناسنامه و حداکثر اخذ یک تعهدنامه کتبی مبنی بر ایمان و اعتقاد و التزام، از قبل حل شده و حاصل شده تلقی خواهد شد.

3- همین طور به ذهنم آمد که چرا باید هر چهار سال انتخابات برگزار شود. برای حفظ حقوق مردم و اینکه شهروندان در انتخاب شغل مورد علاقه خود آزاد باشند، به نظرم باید هر سال انتخابات برگزار شود و هر سال رییس جمهور را انتخاب کنیم.

4- ناگهان پی بردم که مهلت ثبت نام فقط پنج روز است. واقعاً ظلم از این بالاتر را سراغ ندارم. به نظرم باید در تمامی سال ثبت نام برای کاندیداها آزاد باشد و شهروندان بتوانند آزادانه و در هر زمان ثبت‌نام کنند و فاجعه و آبروریزی اخیر که نوبت و مهلت ثبت نام به عده ای نرسید، دیگر تکرار نشود.

5- هرچه بیشتر می‌اندیشم، مظالم بیشتری را می‌یابم و می‌فهمم. بزرگترین ظلمی که در حق ما روا داشته شده، آن است که فقط باید یک نفر را انتخاب کنیم و فقط می‌توانیم یک رئیس جمهور داشته باشیم. به کجا باید فریاد زد و شکایت برد. چرا نباید ما چند رئیس جمهور و یا اصلاً چند صد رییس جمهور و یا بهتر از این، هزاران رئیس جمهور داشته باشیم. در این صورت، هم نمایندگان بیشتری در دنیا خواهیم داشت و مثلاً در سخنرانی سالانه سازمان ملل، به جای یک رییس جمهور از ایران، هزاران نفر به  عنوان رییس جمهور ایران سخنرانی می کنند و سخنرانی این تعداد، بسیار موثرتر از سخنرانی یک رییس جمهور خواهد بود و قطعاً در احقاق حقوق ملت ایران در صحنه جهانی موفق تر خواهیم بود و ثانیاً حقوق اساسی این مردم اعاده خواهد شد و ثالثاً با توجه به اینکه هر رئیس جمهور به تعدادی معاون و مشاور و یک کابینه و یک مجلس و... نیاز دارد، مشاغل بسیاری در کشور ایجاد می‌شود و مشکلات داوطلبین و علاقمندان به مشاغل معاونت و وزارت و نمایندگی مجلس نیز تا حدودی حل خواهد شد و رابعاً همه مردم می‌توانند به رییس جمهور دسترسی داشته باشند و تعدادی مجبور نیستند که برای یک لحظه دیدن رییس جمهور ، به دنبال ماشین او بدوند و انصافاً مزایای بسیار دیگری دارد که در این مختصر نگنجد.

باید با این انحصارطلبی و اینکه فقط یک رییس جمهور داشته باشیم، از ریشه و اساس مبارزه کرد. بدیهی است که هر رییس جمهوری، به لحاظ منافع خودش، انحصارطلب باشد و یکی از دلایل اینکه فقط و فقط، یک رئیس جمهور داریم، انحصار طلبی شخصی رییس جمهور است باید تعدادی نماینده مجلس که به دفاع از حقوق مردم اعتقاد دارند و یا به رای ما به خودشان در دوره بعد، اعتماد دارند، را بیابیم و از طریق آنها و مجلس، از شخص رییس جمهور در مجلس، سوال بپرسیم و او را وادار به ادای توضیح و پذیرش حق ملت کنیم .

6- در همین لحظه دریافتیم که چرا باید انتخاب کنیم؟ بگذاریم بدون محدودیت، هر کس، هر زمان که دلش خواست، رییس جمهور شود و  نیازی به انتخابات نیست. کاندیدا فقط همان شرایط اصلی را داشته باشد و مدارک مربوطه را اخذ نموده باشد، کافی است و وجود مانع بزرگی همچون انتخابات که نتیجه آن از قبل معلوم نیست و سرنوشت و آبرو و اعتبار افرادو اشخاص و کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، غیرقابل تحمل است. ما باید بتوانیم هر زمانکه خواستیم و برای هر مدت که تشخیص دادیم، رییس جمهور شویم و رییس جمهور بمانیم. انصافاً این دموکراسی هم برای ما مصایب غیرقابل جبرانی به بار آورده است. این کمپین را از فردا با همین عنوان تشکیل می دهم تا همه کسانی که دلشان برای این مملکت و حقوق این مردم می‌سوزد، بتوانند عضو شوند و صدای خود را با آهنگ رسا به گوش مسئولان برسانند.

 

0 نظر برای “ کمپین حذف ظرفیت از ریاست جمهوری

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.