صفحه اصلی / اخبار/ ویژه بزرگداشت استاد کاتوزیان / کانون وکلا باید واسطه‌ دولت و مردم در استقرار عدالت باشد

مرحوم  دکتر کاتوزیان:

کانون وکلا باید واسطه‌ دولت و مردم در استقرار عدالت باشد


کانون وکلا باید واسطه‌ دولت و مردم در استقرار عدالت باشد

به یاد پدر علم حقوق ایران دکتر امیر ناصر کاتوزیان

سالیان دراز است در جشن استقلال کانون شرکت می‌کنم و دلیلش این است که از چند جهت کانون وکلا را برای کشور مفید می‌دانم.

اولا در حکومت‌های مردمی برای این که لبه‌ی تیغ استبداد دولت کندتر شود، همیشه نهادهای عمومی را تقویت می‌کنند تا واسطه‌ی مردم و دولت شوند. کانون نیز یکی از مهم‌ترین نهادهای حقوق عمومی است که می‌تواند واسطه‌ی دولت و مردم در استقرار عدالت باشد و دلیل دیگر این است که وکالت و وکیل یک ناظر بر اجرای عدالت از طرف دادگاه است. هیچ‌کس بهتر از وکیل نمی‌فهمد که آیا قاضی درست عمل می‌کند یا خیر.

اما امسال جشن استقلال بوی دیگری می‌داد. از سخنرانی‌ها، شعرها و دکلمه‌ای که انجام شد بوی نگرانی می‌آمد و این موضوع مرا متاسف کرد که چرا باید وضعی پیش بیاید که کانون وکلا برنجد؟ هنگام جوانی به ورزش کشتی علاقه داشتم و هنگامی که در سالن کشتی بودم ماموران مانع ورود تختی شدند. تختی برگشت و فریاد مردم بلند شد که این‌ها تختی نمی‌شوند. از آن به بعد تیم کشتی ایران دچار صدمه‌ی شدید شد چون همه‌ی کشتی‌گیران فکر می‌کردند عاقبت‌شان مثل تختی می‌شود پس چرا کشتی بگیرند.

وقتی وکلای مورد اعتماد مردم و طبقات برگزیده مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند، در واقع فقط به کانون صدمه نمی‌خورد بلکه به عدالت نیز صدمه می‌خورد. در کنار بوی نگرانی در این مراسم، بوی تصمیم را هم استشمام کردم و دیدم وکلا حاضرند با چنگ و دندان استقلال خود را حفظ کنند و این موضوع را تبریک می‌گویم. از نظر اخلاقی وظیفه‌ی ما این است که احترام خود را داشته باشیم، مطمئن باشید اگر جامعه یک دهم احترامی را که برای خودتان قائلید، برایتان قائل باشد باید شاکر باشید. وظیفه‌ی ما اکنون سنگین‌تر است، انسان وقتی با خطر مواجه می‌شود باید تمام نیروی خود را جمع کند و این نیرو در شما وجود دارد که هر کس به هر ترتیبی از استقلال کانون دفاع کند و کاری نکند که موجب ملامت شود. همه باید اسطوره‌ی اخلاق باشند.

با توجه به  سیاست‌های دولت در زمینه‌ی خصوصی‌سازی و با وجود چنین سیاست‌هایی چطور است که کانون وکلا سعی می‌کند دولتی شود و وکیل دولتی جای وکیل مردمی را بگیرد؟ امیدوارم این صحبت‌ها به گوش کسانی که مسبب این جریان هستند برسد.

ناصر کاتوزیان عصر چهارشنبه در مراسم پنجاه و هشتمین سالگرد استقلال کانون وکلای دادگستری و یکصدمین سال تاسیس نهاد وکالت در ایران به نقل از وب سایت کانون همدان

 

0 نظر برای “ کانون وکلا باید واسطه‌ دولت و مردم در استقرار عدالت باشد

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.