صفحه اصلی / اخبار/ ایران زمین / کانون وکلای گیلان میزبان همایش اسکودا

در اردیبهشت ماه 95

کانون وکلای گیلان میزبان همایش اسکودا


کانون وکلای گیلان میزبان همایش اسکودا

همایش اسکودا این بار قرار است به میزبانی کانون وکلای گیلان در استان همیشه سبز گیلان برگزار شو. پیرامون زمان و نحوه برگزاری و همچنین اهم محورهای مورد بحث در این همایش به گفت و گو با بهمن حیدری نژاد، رییس هیات مدیره کانون وکلای گیلان پرداختیم، که حاصلش از نظرتان می گذرد.

لطفاً در خصوص زمان و مکان برگزاری همایش توضیح بفرمایید.

همایش در تاریخ 22و23 اردیبهشت ماه 1395 در هتل بزرگ گیلان واقع در رشت- بلوار آزادی«منظریه» برگزار می گردد.

سخنرانان این همایش چه کسانی هستند؟

 سخنرانان در افتتاحیه همایش عبارتند از: رئیس کانون گیلان، ریاست محترم اتحادیه جناب اقای بهمن کشاورز، بعد نماینده ولی فقیه و امام جمعه رشت حضرت حجت الاسلام قربانی، استاندار ، رئیس کل دادگستری استان، آقای جعفرزاده نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی و در پایان آقای دکتر عاشوری استاد دانشگاه.

عمده ترین محور بحث پیرامون چه موضوعاتی است؟

پیرامون لایحه قانونی جامع وکالت، تعیین معدل در ازمون ورودی کانون ها، رأی گیری الکترونیک در انتخابات کانون ها، افزودن زبان و ادبیان فارسی به مواد امتحانی آزمون ورودی کانون های وکلاء از جمله موضوعات مورد بحث همایش گیلان است.

مهانان ویژه همایش چه کسانی هستند؟

آقایان دکتر تقی خانی و ثابت قدم بعنوان مهمانان کانون جهت شرکت در همایش دعوت شده اند. همانطوریکه عرض کردم جناب اقای دکتر عاشوری هم بعنوان مهمان ویژه دعوت شده است و یکی از سخنرانان افتتاحیه همایش می باشند.

لطفاً در خصوص کیفیت برگزاری همایش توضیح بفرمایید.

پاسخ سؤال پنجم: با توجه به شخصیت مدعوین و موضوعاتی که در دستور کار قرار دارد و با لحاظ برنامه ریزی صورت گرفته توسط هیأت مدیره و دبیر همایش  امید است همایش از کیفیت خوبی برخوردار  و مورد استفاده همه قرار گیرد.

به نظر شما برگزاری چنین نشستهایی تا چه اندازه می تواند در جهت بهبود نظام حقوقی کشور موثر باشد؟

 کانون های وکلای دادگستری بعنوان یک نهاد صنفی و حقوقی باید حضور خود را در جامعه ظهور بخشیده و به اثبات برسانند. بنظر می رسد یکی از راه های اثبات، برگزاری همایش های سراسری وکلای دادگستری باشد. با توجه به سؤال شما تردیدی نیست اگر این همایش ها فقط متضمن تحقیقات یا گزارشات و پرسش های اساسی حقوقی باشد در ارتقاء تفکر حقوقی جامعه و بهبود نظام حقوقی کشور می تواند مؤثر باشد. اما، از آنجائیکه کانون های وکلا ، با مسائل عدیده صنفی مواجه هستند که بعضاً با حقوق مردم ارتباط دارند. لذا ضرورت دارد، مسائل و موضوعات صنفی نیز در این نشست ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بصورت مصوبه جهت اجرا در اختیار کانون های وکلاء قرار گیرد.  به همین جهت وقت زیادی از همایش ها صرف مسائل صنفی می شود. عرض من بدان معنا نیست که در این نشست ها پیرامون مسایل حساس قانونی و حقوقی کشور بحث نمی شود و با نظرات کارشناسی ابراز نمی گردد. اگر به سوابق این نشست ها مراجعه شود اذعان خواهید داشت که بسیاری از مسایل حساس حقوقی مورد بررسی و کنکاش همایش ها قرار گرفته  است. بعنوان مثال می توانم، بحث هایی که در همایش ها، در رابطه با استقلال وکیل و کانون های وکلاء، لایحه قانونی جامع وکالت، قانون آئین دادرسی کیفری ، حقوق شهروندی را نام ببرم. بنظر نمی رسد کسی بحث ها و نظرات کارشناسی این همایش ها را ضروری ندانسته و آنرا مؤثر در نظام حقوقی کشور نداند. حتی بحث و تصمیمانی که پیرامون مسایل صنفی اتخاذ می شود، درارتقاء نظام حقوقی مؤثر است.

 

0 نظر برای “ کانون وکلای گیلان میزبان همایش اسکودا

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.