صفحه اصلی / اخبار/ دریچه / کانون وکلای سریلانکا

کانون وکلای سریلانکا


ترجمه و تدوین: غلامرضا کیامهر
کانون وکلای سریلانکا

 

تاریخچه تاسیس

کانون وکلای سریلانکا نخستین بار در سال 1974 براساس منشور قضایی سال 1802 که این کشور هنوز به استقلال دست نیافته بود به منظور پاسداری و حمایت ا ز حرفه وکالت و منافع قانونی وکلای عضو کانون تاسیس شد. این نهاد حرفه‌ای که ابتدا شورای وکلا نام داشت و بعدها به نام کانون وکلای سریلانکا تغییر کرد وظیفه نظارت، تدوین مقررات و حوزه وظایف ومسوولیت‌های کلیه کسانی را که تحت عنوان وکیل دادگستری در این کشور به حرفه وکالت اشتغال داشتند، برعهده گرفت. بدین ترتیب از سال 1974 تنها کسانی حقوقدانانی که به عنوان وکیل دعاوی و مشاورحقوقی و وکیل دادگستری به کار اشتغال داشتند به عضویت کانون وکلای سریلانکا درآمدند. در نخستین اجلاس عمومی این کانون، کمیته مشترکی از سوی حقوقدانان برجسته عضو کانون ماموریت یافت تا اساسنامه یا قانون اساسی کانون تهیه و تدوین کرده مقدمات فعالیت رسمی آنرا فراهم سازد.

اساسنامه کانون وکلای سریلانکا که مفاد آن به تصویب اعضاء کانون رسید، مقرر می‌دارد که:

1-کانون وکلای سریلانکا متشکل از کلیه کسانی است که در این کشور به حرفه وکالت، مشاوره حقوقی و قضایی اشتغال دارند.

2- مسوولیت حمایت و دفاع از حرفه وکالت و تلاش در راه توسعه و گسترش آن در جامعه، حمایت از منافع قانونی وکلا و تامین رفاه آنها برعهده کانون وکلا خواهد بود.

3- اقدام مستمر در جهت گسترش تحکیم روابط حسنه و مودت آمیز و بسط دامنه همکاری میان کانون و جامعه و افکار عمومی، قوه قانونگذاری، قوای قضاییه و اجرایی وکلا و حقوقدانان سایر کشورهای جهان.

4- توسعه و گسترش کمی و کیفی قانون و تلاش پیگیر در راه پایداری و حفظ استقلال و بی طرفی دستگاه قضا در کشور سریلانکا.

5- تلاش مستمر در راه ارتقاء استانداردهای کیفی حرفه وکالت پاسداری و حفظ شئون و حیثیت اجتماعی حرفه وکالت و افراد شاغل در این حرفه به موازات مقابله با تخلفات حرفه ای اعضاء و تلاش در راه پاسداری از اصول اخلاقی حرفه وکالت، تلاش در راه حل و فصل اختلافات و موضوعات اختلاف برانگیز میان اعضاء جامعه وکالت و بسط گسترش مبانی دوستی و مودت میان آنها.

6- تشکیل کمیته های تخصصی به منظور پیگیری و حل و فصل مسایل مرتبط با حوزه های مختلف فعالیت کانون وکلا در چارچوب اساسنامه کانون

7- گسترش روابط و همکاری های سازنده و مودت آمیز با قضات و ادارات دادگستری و اهتمام در اجرای اصول و مقررات انضباطی حرفه وکالت

8- تلاش مستمر و جدی و همه جانبه در راه دفاع و پاسداری از موازین و اصول حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی مردم کشور از جمله حق دسترسی آزادانه آنها به محاکم دادگستری به منظور طرح دعاوی و احقاق حقوق قانونی خود.

9- پیگیری مستمر جریان بهبود و اصلاح قوانین و مقررات قضایی و اصلاح رویه های قضایی رسیدگی به دعاوی با هدف هموار سازی راه برخورداری عموم مردم از دادرسی های عادلانه در محاکم دادگستری.

10- تهیه و تدوین لوایح اصلاحی مرتبط با نظام حقوقی و قضایی به منظور ارایه به قوه قانونگذاری کشور فراهم ساختن امکانات ارایه خدمات مددکاری حقوقی به افراد کم بضاعت با جلب همکاری دستگاه های دولتی، نهادها و موسسات مردمی اشخاص حقیقی و حقوقی.

12- توسعه و گسترش کمی و کیفی تحصیلات حقوق در کشور و تحکیم و گسترش مبانی همکاری با نهادها و موسسات حقوقی بین‌المللی و منطقه‌ای.

13- انجام هرگونه اقدامات و فعالیت های دیگر مرتبط با شان و جایگاه و وظایف و مسئولیت های ارجاعی در راستای اساسنامه کانون وکلا.

0 نظر برای “ کانون وکلای سریلانکا

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.