صفحه اصلی / اخبار/ دریچه / کانون وکالت بخارست رومانی

آشنایی با کانون وکلای جهان

کانون وکالت بخارست رومانی


غلامرضا کیامهر
کانون وکالت بخارست رومانی

کانون وکلای بخارست پایتخت رومانی نهاد حرفه ای حقوقدانان کشور رومانی است کانون بخارست بزرگترین کانون وکلا با افزون بر 900 عضو در این کشور اروپایی است که نیمی از جمعیت حقوقدانان در سراسر این کشور را تشکیل می دهند. کانون وکلای بخارست با هدف ارایه خدمات به اعضای کانون، تنظیم مقررات مربوط به حرفه وکالت و سازماندهی حمایت های حقوقی از موکلان در محاکم دادگستری این کشور تاسیس شده است .تاریخ اولیه تاسیس کانون وکلا بخارست به سپتامبر 1831باز می گردد که خود نشان دهنده قدمت این کانون است که در طول زمان به خصوص در دوران سلطه رژیم کمونیستی و حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی به کشورهای اروپای شرقی این کانون بتدریج جایگاه اولیه خود را از دست داد و تنها در دهه90بعد از سقوط رژیم کمونیستی نیکلای چاستکو دیکتاتور رومانی و فرو پاشی اتحاد شوروی کانون وکلای بخارست بار دیگر در مسیر تعالی شروع به حرکت کرد و امروز این کانون به یک مرکز فعال برای دست اتدرکاران حرفه وکالت در رومانی تبدیل شده است. به موجب قانون عضویت در کانون وکلا برای حقوقدانانی که به علاقه مند به فعالیت در حرفه وکالت باشند الزامی و اجباری است اعضای کانون وکلای بخارست که دارای پروانه وکالت باشند مجازند در سراسر رومانی به حرفه وکالت بپردازند و فعالیت آنها تنها محدود به شهر بخارست نمیشود. زبان رسمی و اداری کانون وکلای بخارست زبان رومانیایی است.عالی ترین ارگان کانون وکلای بخارست را مجمع عمومی آن تشکیل می دهد.نخستین قانون  و مقررات ناظر بر حرفه وکالت در رومانی در سال 1864 تدوین و تنظیم شد. سیر تحولات کانون وکلای بخارست از بدو تاسیس از این قرار بوده است

 تاسیس اولیه از سال 1831تا سال1865 سرآغاز حرفه وکالت در رومانی

 دوره 1865 تا 1921 که دوره تکمیل و تکامل این قانون تا زمان انقلاب بلوکی روسیه و تاسیس اتحاد شوروی

 دوران بعد از فروپاشی کمونیسم و پیوستن دوباره رومانی به جامعه کشورهای اروپایی که شروع عصر کاملا نوینی در تاریخ تاسیس کانون وکلای رومانی تابه امروز محسوب می شود.

کانون وکلای بخارست به وسیله شورایی مرکب از 15 عضو تحت نظر رییس و دو نایب رییس شورا اداره می شود. هر یک از اعضاء مسوولیت نظارت بر یکی از حوزه های فعالیت کانون را برعهده دارند. اعضای کانون وکلای بخارست برای مدت چهار سال از سوی وکلای عضو کانون انتخاب می شوند.

عضویت کانون وکلای بخارست در کانون ها و اتحادیه های حقوقی اروپا و جهان

کانون وکلای بخارست در تعدادی از اتحادیه ها و موسسات حقوقی اتحادیه اروپا به شرح زیر عضویت دارد.

 عضویت در اتحادیه بین المللی وکلا از سال1927 (UNION INTERNATIONALE DES ADROCT ) U.I.A

 عضویت در کانون بین المللی وکلا از سال 1992

 عضو موسس کانون وکلای کشور حوزه دریای سیاه از سال 1994 که در حال حاضر15 کانون وکلای هشت کشور واقع در سواحل دریای سیاه در آن عضویت دارند. این کشورها عبارتند از رومانی، ترکیه، بلغارستان، مقدونیه، جمهوری مولداوی، گرجستان، آذربایجان و آلبانی. علاوه بر این در سالهای پس از فروپاشی کمونیسم، همکاری کانون وکلای رومانی با کانونهای وکلای اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان به طور چشمگیری گسترش پیدا کرده است. کانون وکلای بخارست همکاری نزدیکی هم با کانون وکلای آمریکا دارد.

کشور رومانی در یک نگاه

 رومانی از نقطه نظر جغرافیای سیاسی جزو کشورهای اروپای شرقی محسوب می شود. کشوری پوشیده از اراضی جنگلی و محصور در سلسله کوهای کارپات. رومانی از نقطه نظر تاریخی نیز از قدمت زیادی برخوردار است که انبوه بناهای تاریخی در گوشه و کنار این کشور این واقعیت را به اثبات می رساند.پایتخت رومانی شهر قدیمی بخارست است جمعیت رومانی بالغ بر بیست میلیون نفر است.طی قرنها، اقتصاد رومانی عمدتا وابسته به کشاورزی بود. در سالهای 1930رومانی یکی از بزرگترین تولید کنندگان گندم،ذرت و گوشت قرمز در اروپا محسوب می شد و لقب سبد نان اروپا را یدک می کشید. این کشور از سالهای دهه 1950 وارد دوران صنعتی شد ساخت ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز کشاورزی و دامداری از جمله مهمترین  محصولات صنعتی رومانی بود که تراکتورهای ساخت رومانی در سالهای 1960به بازار ایران هم راه یافت همچنین رومانی یکی از تولید کنندگان مهم ذغال سنگ، گاز طبیعی، نفت و فولاد در قاره اروپا به حساب می آید اما عمده مواد اولیه و خام مورد نیاز صنایع این کشور از خارج وارد می شود.افزون بر 50درصد خاک رومانی پوشیده از جنگل و مرتع است و چهل درصد خاک آن به کشت انواع محصولات کشاورزی به ویژه گندم و ذرت اختصاص دارد.

تاریخچه

رومانی در سال 1944 در اوج سال های جنگ دوم جهانی به اشغال ارتش اتحاد شوروی درآمد و یکی از اقمار شوروی در اروپای شرقی تبدیل شد. از آن سال تا 1989 سلطه اتحاد شوروی بر رومانی ادامه داشت در آن سال در جریان انقلاب مردم رومانی و سقوط رژِیم نیکلای چایسکو این کشور استقلا خود را بازیافت در سال1990اولین انتخابات آزاد برای انتخاب رییس جمهور و نمایندگان قوه قانون گذاری در این کشور برگزار شد.

رومانی در سال 2004 به عضویت پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو)و پس از آن در سال 2007 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و فصلی نوین از تاریخ معاصر خود را آغاز کرد. آبشخور اصلی فرهنگ مردم رومانی ریشه در فرهنگ رم باستان دارد و بسیاری از آداب و سنن رئمیها را میتوان در مردم رومانی مشاهده کر

0 نظر برای “ کانون وکالت بخارست رومانی

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.