صفحه اصلی / اخبار/ دریچه / چگونه می توان در آمریکا وکیل دادگستری شد؟

چگونه می توان در آمریکا وکیل دادگستری شد؟


شغل وکالت یکی از مشاغل پرستیژ در آمریکاست و تفاوت زیادی با سایر کشور ها دنیا دارد بیشترین تعداد وکیل در دنیا متعلق به کشور آمریکاست.

پیمان زمانی

وکیل دادگستری

شغل وکالت یکی از مشاغل پرستیژ در آمریکاست و تفاوت زیادی با سایر کشور ها دنیا دارد بیشترین تعداد وکیل در دنیا متعلق به کشور آمریکاست.

تعداد جمعیت آمریکا حدود 320 میلیون نفر هست و طبق آمار رسمی یک و نیم میلیون نفر از دانشکده حقوق فارغ التحصیل شده اند( 205 دانشکده حقوق و یک دانشکده حقوق نظامیان در آمریکا وجود دارد)

از این تعداد حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر عضو کانون های وکلای آمریکا هستند که صرفا تعداد170هزار نفر عضو کانون وکلای نیویورک و 160 هزار نفر عضو کانون وکلای کالیفرنیا می باشند.

قبل از سال 1845 در آمریکا صرفا سفید پوستان وکالت می نمودند اما به مرور زمان و پیشرفت دموکراسی در این کشور در سال 1845 اولین سیاه پوست و در سال 1853 اولین سرخ پوست و در سال 1869 اولین زن آمریکایی پروانه وکالت دریافت نمود.

بزرگترین شرکت های حقوقی دنیا نیز در آمریکا مستقر است و طبق آماری در سال 2014 شرکت های حقوقی Latham & Watkins مستقر در لس آنجلس 6 .2 میلیارد دلار در یک سال درآمد داشته است شرکت Baker & McKenzie مستقر در شیگاگو 2.4 میلیارد دلار و Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom مستقر در نیویورک 2.3 میلیارد دلار درآمد داشته است.

همچنین ثروتمندترین وکیل دنیا Joseph Dahr Jamail که به صورت مستقل فعالیت می نمود در آمریکا و ایالت تگزاس زندگی می کرد متولد لبنان بود و در 23 دسامبر 2015 در سن 90 سالگی فوت نمود

مبلغ خالصی که صرفاً از شغل وکالت به دست آورد بود بالغ بر 1.7 میلیارد دلار ارزیابی گردید که برای وراث خود به جای گذاشت.

 

قانون اساسی ایالات متحده آمریکا با عبارت We the People  شروع می گردد. اين قانون، یکی از قدیمی‌ترين قانون اساسي موجود در دنيا مي باشد و از زمان تصویب خود از سال 1789تا كنون به قوت خود باقي بوده و با وجود گذشت مدت زمان طولاني از تصويب ، هیچگاه تغییر نکرده و صرفاْ اصلاحیه‌هایی به آن افزوده شده‌ است. 

ایالات متحده آمریکا سرزمین تنوع فرهنگي و جغرافیايي است؛  کشوری فدرالیستی که بر ايدئولوژي فدرالیسم اقتصادی تکیه دارد. در اين كشور،  هر ایالت بر يك موضوع و صنعت تمرکز دارد. به عنوان مثال،  نیویورک سمبل بورس، کالیفرنیا سمبل صنعت سرگرمی و سینما ، لاس و گاس سمبل قمار  ... و با این رویکرد، تجارت بین ایالات برقرار می گردد.

 در آمريكا هر ايالت داراي قانون اساسي و ساير قوانين مربوط به خود مي باشد،  اما قانون اساسي فدرال بر تمام ايالات حاكم است و اگر درموضوعی بین ایالات اختلافي وجود داشته باشد، قانون اساسی و دادگاه قانون اساسی فدرال در خصوص آن حکم فرما خواهد بود.

آمریکا در گذشته يكي از مجموعه مستعمرات سیزده‌گانه انگلستان بوده است. در آن زمان، علاقمندان به  وكالت از دو طريق مي توانستند وارد اين حرفه شوند: راه اول، دو يا سه سال كارآموزي نزد يك وكيل دادگستري بود. پس از اتمام اين مدت، موضوع به مقام هاي صالح اعلام مي گرديد تا آزمون هاي مهارت جهت دريافت اجازه وكالت از كارآموز اخذ شود. راه دوم كه بيشتر به ثروتمندان اختصاص داشت، عبارت از سفر به انگلستان براي تحصيل در رشته ي حقوق بود. در اين روش، متقاضيان ورود به حرفه ي وكالت مي بايست علاوه  بر حضور در کلاس هاي آموزشی، در مهمانی های شبانه اي که برای آنها تشکیل داده می شد، شرکت می نمودند.  ( افراد بلند پایه نيز در اين مهمانی ها شركت داشتند و عدم شرکت كارآموزان، مي توانست مانع از  ورود آنها به حرفه وکالت  باشد)

البته امروزه هم در بعضی از  ایالات  آمريكا، می توان بدون فارغ التحصیل شدن از دانشكده حقوق به حرفه ي وكالت وارد شد. به طور مثال، در ايالت ویرجنیا با سه سال فعاليت و شاگردی در يك شركت حقوقي، می توان با شرايطي در آزمون وكالت شركت نمود، اما در بيست سال گذشته صرفا سي نفر از روش فوق استفاده نموده اند كه اغلب نيز همسر يا فرزندان شركاي شركت بوده اند. اين رقم در مقايسه با نوزده هزار نفري كه در طي اين مدت در اين ايالت از دانشكده ي حقوق فارغ التحصيل شده اند، بسيار ناچيز به نظر مي رسد.

در گذشته،  شرکت های حقوقی در آمریکا با توجه به فعالیت های گسترده خود یک الی پنجاه و یا حتي بيشتر از اين تعداد کارآموز داشتند.  به تدريج، ایده ي تاسيس مدرسه ي حقوق جهت آموزش كاراموزان در اين شركت ها شكل گرفت كه منجر به تشكيل اين نهاد شد.  فعاليت اين مدارس از دانشكده هاي حقوق مجزا بود.   به مرور زمان،  دانشگاه ها به فکر خرید این مدارس از شرکت ها افتادند. در سال ١٨٤٠، براي اولين بار  یکی از مدرسه های حقوق توسط دانشگاه ییل Yale University خریداری گرديد.  این دانشگاه امروز یکی از بهترین دانشگاه ها در عرصه ي حقوق است.

در آمریکا ورود به دانشکده های حقوق سالیانه 20 الی 25 هزار دلار هزينه دارد كه اين مبلغ گاه تا 55 هزار دلار نیز افزایش می یابد.  اگر هزینه خوابگاه، خرید کتب و ... نیز اضافه گردد، اين رقم بالغ بر 55 هزار دلار خواهد شد.

برای ورود به مدرسه حقوق داشتن یک لیسانس (bachelor’s degree) در هر رشته اي( منطق ، اقتصاد ، سیاست ، تاریخ ، علوم اجتماعی) الزامي است. ثبت نام در مدرسه ي حقوق (school of law or law school)بدون داشتن اين ليسانس امكان پذير نمي باشد. دوره آموزشی در دانشکده حقوق 3 سال (6 ترم) است.

0 نظر برای “ چگونه می توان در آمریکا وکیل دادگستری شد؟

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.