صفحه اصلی / اخبار/ صفحه آخر / پرسش و پاسخ حقوقی صوراسرافیل

پرسش و پاسخ حقوقی صوراسرافیل


پرسش و پاسخ حقوقی صوراسرافیل

سوال: می خواستم بدونم دوشیفت گردشی ۱۲ ساعته شب و روز (۶ صبح تا ۶ غروب و بالعکس) چند درصد باید در حقوق محاسبه بشه؟

 پاسخ: کارگرانی که شیوه کارشان در قالب ۱۲ ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت انجام میشود با توجه به گردش کار از نوع صبح و شب و یا عصر و شب ، مستند به ماده ۵۶ قانون کار مشمول ۲۲/۵  درصد فوق العاده نوبت کاری قرار می‌گیرند.

****************

سوال:آیا فردی که سنوات خود را ماهیانه با حقوق خود دریافت مینماید مالیات از آن کسر میشود؟

پاسخ: با توجه به بند ۵ ماده ۹۱ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب تیر ۱۳۹۴ ( قابل اجرا از ابتدای سال ۱۳۹۵ ) حق سنوات چه هرماه پرداخت شود و چه در پایان سال از مالیات بر حقوق معاف است . حال آنکه در قانون مالیاتهای سابق ( قابل اعمال تا پایان سال ۱۳۹۴ ) در صورتی حق سنوات معاف از مالیات بود که در پایان خدمت کارمند پرداخت بشود و در غیر اینصورت مشمول مالیات بود. بر این اساس با اجرایی شدن قانون جدید مالیات از ابتدای سال ۱۳۹۵، مطابق آنچه که در پارگراف قبلی توضیح داده شد (ماده ۹۱ بند ۵ ) حق سنوات چه هرماه پرداخت شود و چه در پایان سال و یا در پایان خدمت کارمند، از مالیات بر حقوق معاف است. چون در این بند هیچ شرطی برای مشمول بودن ذکر نشده و کلی بیان شده، پس حق سنوات به طور کلی از مالیات بر حقوق معاف شده است.

**************************

سوال: آیا فردی که سنوات خود را ماهیانه با حقوق خود دریافت مینماید مالیات از آن کسر میشود؟

پاسخ: با توجه به بند ۵ ماده ۹۱ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب تیر ۱۳۹۴ ( قابل اجرا از ابتدای سال ۱۳۹۵ ) حق سنوات چه هرماه پرداخت شود و چه در پایان سال از مالیات بر حقوق معاف است .

حال آنکه در قانون مالیاتهای سابق ( قابل اعمال تا پایان سال ۱۳۹۴ ) در صورتی حق سنوات معاف از مالیات بود که در پایان خدمت کارمند پرداخت بشود و در غیر اینصورت مشمول مالیات بود.

  بر این اساس با اجرایی شدن قانون جدید مالیات از ابتدای سال ۱۳۹۵، مطابق آنچه که در پارگراف قبلی توضیح داده شد (ماده ۹۱ بند ۵ ) حق سنوات چه هرماه پرداخت شود و چه در پایان سال و یا در پایان خدمت کارمند، از مالیات بر حقوق معاف است. چون در این بند هیچ شرطی برای مشمول بودن ذکر نشده و کلی بیان شده، پس حق سنوات به طور کلی از مالیات بر حقوق معاف شده است.

***************

سوال: هر گاه مرتکب قتل غیر عمد فاقد تمکن مالی باشد و به اصطلاح اعسارش ثابت شود و دادگاه حکم به اعسار او صادر کند آیا می توان دیه او را از بیت المال دریافت کرد؟

پاسخ: صدور حکم اعسار و ناتوانی مالی محکوم به پرداخت دیه، از جمله موارد پرداخت دیه از بیت المال محسوب نمی شود.

***************

سوال: اگر عابری در حادثه رانندگی فوت شود و تقصیر متوجه راننده نباشد آیا دیه این شخص از بیت المال پرداخت می شود؟

پاسخ: آنچه مسلم است در مواردی که عبور عابر پیاده ممنوع است اگر عابر عبور کند و راننده ای که با سرعت مجاز و مطمئنه در حرکت باشد و وسیله نقلیه او نقص فنی نداشته باشد راننده مسوولیتی در مورد دیه نخواهد داشت. اما در خصوص اینکه جسد شخصی در خیابان پیدا شود و برای قاضی دلیل بر وقوع قتل او از سوی شخص یا اشخاصی نباشد دادگاه باید دیه او را از بیت المال بدهد.

 

*************

سوال: آيا پرداخت ديه از بيت المال فقط در مورد قتل است؟

پاسخ: گاهی اوقات شنیده می شود که از سوی دولت (بیت المال) به ورثه مقتول دیه پرداخت می شود. هر گاه شخص یا اشخاصی در اثر ازدحام کشته شوند و یا جسد مقتولی در خیابان و اماکن عمومی پیدا شود و نتوان این قتل را به کسی منتسب کرد دیه از بیت المال پرداخت می شود. فرقی نمی کند که متوفی به واسطه قتل عمد کشته شده باشد یا قتل غیر عمد مانند قتل ناشی از بی احتیاطی در امر رانندگی. پس اگر جسد فردی در اتوبان و یا جاده پیدا شود و پس از بررسی بدست آید که آن شخص در تصادف کشته شده و تلاش مراجع انتظامی و قضایی نیز برای شناسایی مقصر بی نتیجه بماند در این حالت ورثه این شخص دیه او را از دولت دریافت می کنند.

هرگاه کسی که مرتکب قتل عمد شده فرار کند و تا هنگام مردن به او دسترسی نباشد، پس از مرگ قصاص تبدیل به دیه می شود که باید از مال قاتل پرداخت شود و اگر مالی نداشته باشد از اموال نزدیکترین خویشاوندان او پرداخت می شود و اگر بستگانی نداشته باشد و یا اینکه داشته باشد ولی توانایی پرداخت دیه نداشته باشند دیه از بیت المال پرداخت خواهد شد. در مواردی که عاقله (یعنی بستگان ذکور نسبی پدر و مادر یا پدر به ترتیب طبقات ارث) مسوول پرداخت دیه از سوی مرتکب جرم است مانند موردی که فرد دیوانه یا کودک مرتکب قتل می شود، هر گاه مرتکب جرم دارای عاقله نباشد یا عاقله نتواند دیه را در مدت سه سال بپردازد دیه از بیت المال پرداخت می شود.

پرداخت دیه جرایم عمدی و شبه عمد (مانند قتل ناشی از بی احتیاطی در رانندگی) بر عهده مرتکب جرم است. ولی اگر فرار کند از مال او گرفته می شود و اگر مال نداشته باشد از بستگان نزدیک او گرفته می شود و اگر بستگانی نداشت و یا بستگان او فاقد بضاعت مالی بودند دیه از بیت المال پرداخت می شود.

******************************

سوال: آیا پرداخت دیه از بیت المال فقط در مورد قتل است یا به صدمات بدنی نیز قابل تسری است؟

پاسخ: گرچه در این خصوص قانون ساکت است ولی برابر نظر برخی علمای حقوق و فقهاء مانند حضرت آیت الله خویی در کتاب تکلمه المنهاج در مواردی که دیه قتل بر عهده بیت المال است، دیه جرح نیز بر بیت المال است. پرداخت دیه از بیت المال مستلزم رسیدگی و احراز شرایط قانونی و صدور حکم از دادگاه است و پس از صدور حکم و قطعیت آن ذینفع از طریق اجرای احکام دادگستری اقدام خواهد کرد. چنانچه بعد از پرداخت دیه قاتل شناسایی شود برابر مقررات تعقیب و مجازات می شود و دیه را باید به بیت المال مسترد کند.

***************************

0 نظر برای “ پرسش و پاسخ حقوقی صوراسرافیل

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.