صفحه اصلی / اخبار/ چارسو / وقتی «فروشنده» خریدار صلح می‌شود

وقتی «فروشنده» خریدار صلح می‌شود


وقتی «فروشنده» خریدار صلح می‌شود

سینمای ایران یکی از این موارد استثنایی است که می‌تواند به امر سیاست کمک کند و در شرایطی که مشکلات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی قابل ملاحظه‌ای وجود دارد، غرور ملی را تقویت می‌کند. به‌واقع هنر در مواقعی قادر است جنبه خنثی‌کننده سیاست‌های منفی را داشته باشد و شرایط واقعی جامعه‌ای را به شکل مهمی برجسته کند. به گونه‌ای که هنرمندان در آمریکا نشان دادند که از ترامپِ رئیس جمهور نمی‌ترسند و سفیران صلح‌اند. اينكه مردم هفت كشور مسلمان توسط آقاي ترامپ ممنوع‌الورود به آمريكا شدند، تهاجمی به دستاوردهاي بشري بود و اصغر فرهادی با کسب دو اسکار و عدم حضورش عليه سياست‌هاي نژاد‌پرستانه وی ایستاد.

فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ شد و در غیاب این کارگردان، متن سخنان وی توسط انوشه انصاری در مراسم اسکار قرائت شد. فرهادی انوشه انصاری و فیروز نادری ایرانیان سرشناس جامعه آمریکا را به عنوان نمایندگانش برای شرکت در هشتاد و نهمین مراسم اسکار معرفی کرد.

در متن سخنان فرهادی که در غیاب وی توسط بانوی فضانورد ایرانی در مراسم اسکار خوانده شد آمده است: «افتخار بزرگی ا‌ست که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم، از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام «الکساندر ماله‌-گی» و پخش‌کنندگانم «کوهن مدیا» و «آمازون» تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی. متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا  نیامدم. تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند. سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند».

 

0 نظر برای “ وقتی «فروشنده» خریدار صلح می‌شود

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.