صفحه اصلی / اخبار/ ویژه نشست مشترک اسکودا با اعضای کمیسیون زنان مجلس / همنوایی کانون وکلا با مجلس جهت تحقق حقوق واقعی

اولین نشست مشترک اسکودا با اعضای کمیسیون زنان مجلس شورای اسلامی

همنوایی کانون وکلا با مجلس جهت تحقق حقوق واقعی


همنوایی کانون وکلا با مجلس جهت تحقق حقوق واقعی

شیلان خاکی- اولین نشست مشترک اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با اعضای کمیسیون زنان مجلس شورای اسلامی در روز دوشنبه 2 مرداد برگزار شد.

بهمن کشاورز: لزوم تداوم همکاری میان کانون‌های وکلاء و مجلس در جهت توسعه کیفی قوانین

 بهمن کشاورز رئیس اسکودا ضمن تشکر از حضور وکلا و نمایندگان مجلس در این نشست با اشاره به ظرفیت بسیار بالای کانون‌های وکلا برای کمک به مجلس شورای اسلامی، گفت: کانون‌های وکلا با ظرفیتی که دارند می‌توانند با مجلس شورای اسلامی همکاری خوبی انجام دهند که قطعا این همکاری با برکتی خواهد بود؛ بویژه در شرایط فعلی که قوانینی حساسی که به حقوق اطفال و خانم‌ها بستگی دارد در مجلس مطرح است.

پروانه سلحشوری: استقبال از توانای‌های علمی و تجربی کانون وکلاء از جانب مجلس برای احقاق حقوق زنان

در ادامه بحث بروانه سلحشوری سلحشوری ضمن ابراز خوشحالی به دلیل دعوت به این مراسم گفت: نمایندگان مجلس نیز خواهان ارتباط هرچه بیشتر با کانون‌های وکلا هستند. ما آمده‌ایم سخنان فعالین این حوزه را بشنویم و از کمک آن‌ها بهرمند شویم. دیروز با مرکز پژوهش‌ها مجلس داشتیم آنجا استدلال حقوقی خود را دارند یکی از حوزه‌هایی که فکر می‌کنیم در رابطه با زنان باید تصمیم جدی گرفته شود اصلاح برخی قوانین است. از شما دعوت می‌کنیم در فراکسیون زنان حضور یابید تا با حضور اعضا مرکز پژوهش‌های مجلس در این رابطه صحبت کنیم. فعالیت‌های صورت گرفته برای حل مشکلات زنان نباید سیاسی باشد باید از منظر اجتماعی بررسی شود. البته از بیشنهاد ما برای اصلاح باره‌ای از قوانین در مرکز پژوهش‌های مجلس استقبال شد. پیرو این نشست جلسه بعدی را در مجلس تشکیل دهیم همچنین می‌توانیم از حوزه علمیه قم دعوت کنیم تا ما را در رابطه با هدف کمک کند و یک کمیته متشکل از افراد نخبه تشکیل دهیم تا شاید برای احقاق حقوق زنان کاری انجام دهیم.

دکتر هما داودی: استفاده بیشتر از توانمندی‌های نهادهای مدنی همچون کانون وکلاء در جهت پیشرفت توسعه ملی

دکتر هما داودی نائب رییس اسکودا با ارایه مقدمه‌ای گفت: بحث ما نقش کانون‌ها وکلا و اسکودا به عنوان قدیمی‌ترین نهاد مدنی کشور در فعالیت‌ها اجتماعی است این نهاد از سرمایه‌های فردی زیادی برخوردار است می‌توان در مسیر توسعه ملی از آن استفاده کرد می‌دانیم که که در این مسیر باید از همه سرمایه‌های خود استفاده کنیم که اگر اینطور نکنیم آسیب اصلی به توسعه ملی می‌رسد. مجلس روی کمک این پشتوانه علمی حساب کند. کانون وکلا باید مقام مشورتی مجلس باشد و این سرمایه معطل نماند. خوشبختانه فعلا رویکرد مجلس مشورتی است و حقوقدان‌ها به صورت شخصی می‌آیند به مجلس مشورت می‌دهند. اگر اسکودا و کانون‌های وکلا در این زمینه فعال‌تر شود نتایج بهتر به دست می‌آید.

این حقوقدان با اشاره به موضوع استقلال کانون وکلا تصریح کرد: ما بحث استقلال کانون‌های وکلا را داریم که عزت کانون وکلا به همین استقلال است در سال‌های گذشته عمده تلاش ما برای حفظ استقلال بود اگر کانون‌ها استقلالشان را حفظ کنند می‌توانند پشتوانه مجلس شوند. اگر مردم را تربیت کنیم که چطور بزه دیده واقع نشوند بهتر است توقع نداریم بار آموزشی این موضوع بر دوش مدارس باشد این نهاد مردمی وکالت می‌تواند این کار را انجام دهد. در ابتدای کار باید این نهاد مردمی را قوی کنیم. ما سعی در بوجود آوردن معاونت پارلمانی در اتحادیه هستیم باید تعامل بیشتری بین مجلس شورای اسلامی و کانون‌های وکلا باشد. استقلال نهاد وکالت در توسعه ملی اثر دارد ممکن است زیرا سرمایه گذار خارجی به آسانی به کشور نمی‌آید و می‌گوید نهاد وکالت که باید از من دفاع کند مستقل نیست همچنین در بحث گردشگری نیز به شیوه با این مشکل مواجه می‌شویم در حوزه‌های دیگر نیز به همین شکل است بخش‌هایی مانند پیوستن به سازمان سازمان تجارت جهانی هم معطل همین موضوع است آن‌ها می‌خواهند مطمئن شوند نهاد وکالت مستقل است. ما می‌توانیم کمک کار قانونگذار باشیم با تقویت تعامل با کانون‌های وکلا در بحث قانونگذاری عمومی موفق‌تر خواهیم بود. بحثی در قانون مدیریت خدمات شهری ماده‌ای وجود دارد که اگر تصویب شود تورم‌زا است این ماده مقرر می‌دارد وکلا و پزشکان باید برای محل کار خود از اماکن با کاربری اداری استفاده کنند اما با توجه به واقعیت‌ها ما در کل کشور آپارتمان اداری کم داریم اگر وکلا پزشکان الزام شوند به این موضوع باعث افزایش قیمت این املاک می‌شود و مالکان به تغییر کاربری رو می‌آورند و تورم زا است.

طیبه سیاوشی در ادامه بحث با اشاره به اینکه تلاش برای احقاق حق مردم کردیم اما تلاش حاصل کار منسجم نبوده گفت: کارهای ما برای اصلاح قانون اینطور بوده است که تحولات جامعه ما را به سمت تغییر سوق داده است مسایلی مانند خروج زنان و این‌ها ما را دچار روزمرگی کرده این ارتباط قطعا باعث برکت شود.

فاطمه حسینی: ضرورت همکاری علمی و نظارت بیشتر روی اقدمات تقنینی مجلس از جانب اسکودا

فاطمه حسینی با ذکر این مطلب که وکلا سال هاست عهده دار وکالت مردم است تاکید کرد: در گذشته با برخی عزیزان همکاری داشتیم که منشا برخی اقدامات مثبت بوده است. اسکودا باید به عنوان یک مشاور در حوزه تقنینی باشد. باید فردی از کانون وکلا در هنگام بررسی طرح و لایحه‌ها حضور داشته باشد عدم حضور آن‌ها یک خلا است که باید جبران شود. باید در مجلس یک مشاور آگاه و کاردان در زمینه حقوق داشته باشیم.
فطمه سعیدی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: قبلا از استاد کشاورز تقاضا کردم و گفتم احتیاج به یک اتاق فکر حقوقی داریم. همگی تشنه مسائل حقوقی هستیم هیچکدام از اعضا فراکسیون زنان حقوقدان نیستیم حتی برای نوشتن یک نامه حقوقی هم احتیاج به کمک داریم. خواهش می‌کنیم سریع‌تر معاونت پارلمانی را در اسکودا راه اندازی کنید و از این قبیل جلسات را بیشتر برگزار کنید.

فاطمه ذوالقدر: ضرورت همکاری علمی اسکودا برای رفع موانع تصویب قوانین در مجلس

فاطمه ذوالقدر با اشاره به این موضوع که ما در تصویب طرح‌ها نیاز به مشاوره داریم گفت: این مشاوره‌ها کمک می‌کند تا موقع ارائه طرح‌ها به مشکل برنخوریم و به راحتی تصویب شوند. ما وقت زیادی نداریم امیدوارم بتوانیم در این مدت باقیمانده قوانین خوبی تصویب کنیم.

دکتر بتول کیهانی: ضرورت همکاری عملی بیشتر مجلس با اسکودا در جهت تدوین قوانینی بهتر

دکتر بتول کیهانی فعال حوزه حقوق کودک و زنان ضمن یادی از روانشاد مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی بر تغییر و اصلاح  ماده قانون تابعیت تاکید داشتند تا مادرانی که وضعیت همانند خانم میرزاخانی بتوانند در کنار فرزندشان به ایران مسافرت کنند. وی افزود: زمانی قانون حمایت خانواده در حال بررسی بود کمیسیون ما را دعوت کرد ما هم با توجه به تجربیات خود پیشنهاداتی دادیم که اصلا یک جمله از پیشنهادات ما قبول نشد. جالب است یک خانم نماینده مجلس در آن زمان با حرف‌های ما مخالفت می‌کردند. به هرحال آنجا حرف‌های ما گوش داده نشد اما امیدوارم در آینده توجه بیشتر به نقد‌های حقوقدان‌ها شود. انشالله بحث تابعیت به گونه‌ای تغییر کنند که گره گشا باشد.

طیبه سیاوشی: حل مسئله ازدواج زنان ایرانی با افراد خارجی و موانع امنیتی آن

 طیبه سیاوشی با ذکر این مطلب که ما مشتاق هستیم مساله تابعیت را پیش ببریم گفت: مشکلات بر سر راه ما است. متاسفانه در مساله ازدواج زنان با مردان خارجی با مقاومت دستگاه‌های امنیتی مواجه هستیم که امیدواریم حداقل در اعطای تابعیت به افراد بالای ۱۸سال توفیقاتی داشته باشیم.

فریده غیرت: حضور عملی وکلاء در مجلس برای تدوین قوانین بهتر مبتنی بر دانش و تجربه حقوقی

در ادامه بحث خانم فریده غیرت، وکیل دادگستری و یکی از فعالین حوزه حقوق کودک و زنان با اعلام اینکه افتخاری است برای من که در حضور نمایندگان منتخب خودم باشم گفت: به‌‌ همان اندازه هم سطح توقع ما زیاد است من با آشنایی که با درد‌های جامعه دارم فقط مساله تابعیت را درد نمی‌دانم باید دیدگاه آقایان در مقابل زن تغییر داده شود این حقوق زن نیست حقوق خانواده است؛ وقتی زن درخانواده از حقوق خود بهره‌مند شود و راضی باشد خانواده راضی است.

این وکیل دادگستری افزود: یکی از راه‌هایی که به تغییر نگاه مردان کمک می‌کند حضور وکلا است که می‌توانند بسیار کمک کنند. قدیمی‌ترین نهاد مدنی کشور کانون وکلا دادگستری  است این افراد حق دارند راجع تغییر قوانین نظر اصلاحی دهند. ‌ای کاش مجلس بپذیرند به وکلا بیشتر توجه کنند باید به آقایان بگوییم نسل در اسلام از طریق حضرت فاطمه توسعه یافته چرا با بحث تابعیت دادن به فرزندان زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند مقابله می‌شود. ما حضور تشریفاتی را در مجلس نمی‌خواهیم ما با آشنایی که به مسائل قانونی داریم می‌توانیم کمک حال شما در مجلس باشیم.

مرضیه قاسم‌پور: آشنایی عملی وکلاء با نقاط ضعف و قوت قوانین جهت تصویب قوانین بخردانه‌تر

مرضیه قاسم‌پور از پیشکسوتان فعال حوزه زنان هم در ادامه بحث تاکید کرد: خوشحال هستیم اراده جدی در فراکسیون زنان وجود دارد تا مشکلات این بخش از جامعه را حل کنند. ذیل استقلال وکلا مفاهیمی وجود دارد که اگر مخدوش شود مفاهیمی مانند آزادی دفاع نیز مخدوش می‌شود. نهاد وکالت تبعات سنگینی برای حفظ استقلال داده است متاسفانه نهاد موازی بوجود آوردند که بدون قانون مبادرت به جذب وکیل کرد و این مرکز از تبعات اصرار کانون وکلا بر استقلال است. در ارائه گزارشات سالانه خود به مردم تخلفاتی را به همه جامعه وکلا نسبت می‌دهند که بسیار ناپسند است. او بیان داشت: اما مطلب اصلی بحث تعامل بین کانون‌های وکلا و مجلس است خوشبختانه پیوند فکری خوبی بین این دو نهاد وجود دارد وکلا به دلیل اینکه با قوانین آشنا هستند و تا حدودی مجری قانون‌اند و با ضعف‌های قانون آشنا هستند در کانون‌ها ی وکلا اساتید برجسته‌ای عضو هستند گاهی اعضا قوه ‌قضاییه بی‌مهابا به کانون حمله می‌کنند من از خودم می‌پرسم چطور می‌توانند پاسخ این اساتید را بدهند. اتاق فکری متشکل از نمایندگان مجلس و وکلا تشکیل شود قطعا مباحثی که مطرح می‌شود به نتیجه مطلوب می‌رسد.

شهناز سجادی: تعامل کانون وکلا جهت پویایی بیشتر فعالیت‌های فراکسیون زنان در راستای حقوق خانواده

در ادامه بحث شهناز سجادی با بیان این مورد که از زمانی که مجلس جدید تشکیل شد فراکسیون زنان فعالیت جدی داشته است و از‌‌ همان ابتدا تعامل خوبی بین ما بوجود آمده است گفت: این تعامل باید رسمی و مداوم باشد وکلا با خلا قوانین آشنا هستند و می‌توانند مشاوران خوبی باشد. فراکسیون زنان پویا و فعال است انشالله مشکلات این حوزه به دست شما حل و فصل شود موضوعات باید اولویت بندی شود وقت کم است و نمی‌شود به همه آن‌ها رسیدگی شود مسائل مربوط به خانواده در حقوق مدنی باید اصلاح شود. متاسفانه با ازدواج سفید مواجه هستیم اگر نجنبیم تبدیل به یک مشکل بزرگ می‌شود. در حوزه‌های اجتماعی مشکلات زیادی داریم همکاران من هر کمکی لازم باشد ارائه می‌دهند.

مینا مجدزاده: همکاری بیشتر مجلس برای دفاع از استقلال کانون وکلاء

 مینا مجدزاده وکیل دادگستری بیان داشت: هر دو گروه نمایندگان مجلس و وکلای دادگستری وکیل مردم هستیم ولی ما بیشتر درد آشنا مردم هستیم. بحث مهم استقلال کانون وکلا است. وکلا بسیار به صورت معاضدتی به مردم کمک می‌کنند به خاطر هجمه‌هایی که به ما می‌شود. بیشتر تلاش ما صرف دفع کردن این مشکلات است دوستان حساسیت ما را نسبت به استقلال وکلا را درک کنند. توقع نداریم همه مشکلات در زمان شما حل شود اما همین که از زبان شما بیان شود برای آیندگان تکلیف ایجاد می‌کند. مباحثی چون خروج زنان از کشور، حضانت، مهریه و مسائل دیگر لازم است که بیشتر کار شود.

ندا فرامرزیان: نمایندگان خود را ملزم به مشورت بدانند

در ادامه خانم ندا فرامرزیان مدیر مسئول نشریه صوراسرافیل و صدای جامعه وکلا و حقوقدانان گفت: به خاطر حرفه‎‌ رسانه‌ای با ادوار مختلف مجلس همکاری داشتیم زمانی که لایحه قانون تجارت در مجلس شورای اسلامی در جریان بود خبرنگار ما با نماینده وقت کمسیون حقوقی قضایی در ارتباط بود، یکبار شاهد مکالمه یکی از اساتید حقوق با یکی از نمایندگان مجلس وقت در رابطه با لایحه قانون تجارت بودم، نماینده وقت در پاسخ استاد حقوق که  مولف کتاب «قانون تجارت در نظم نوین» بود گفت: «نیازی به مشاوره گرفتن نمی‎‌بینم من خودم حقوقدانم و بیشتر از شما به این مسله آگاه هستیم»! هرکدام از ما این امکان را داریم که به مجلس راه پیدا کنیم و نماینده مردم شویم، برای من جالب است که با دانش محدود خود؛ خود را از گرفتن مشورت بی‌نیاز می‌بینیم. تصور من این است که فراموش می‌کنیم مشاوره گرفتن آدم را بزرگ می‌کند، چطور ممکن است نمایندگان مجلس اینگونه حسی نداشته باشند و این نیاز را در خود نبینند؟! نمایندگان در سمت وکیل هستند و وقتی وکیلی مشاوره می‌گیرد می‌تواند بهتر به من و امثال من خدمت کند.

وی در ادامه در رابطه با مبحث زنان و کودکان افزود: سال‌ها است از نزدیک در حوزه زنان و کودکان آسیب‌پذیر خدمت می‌کنم. خانم «بنی اعتماد» بحث جالبی داشتند که «چقد بد است که جامعه عصب سوخته شود»، من معتقدم که چقدر بدتر است که جامعه‌ای مثل شماها که نمایندگان مردم در مجلس هستید و  می‌توانید حرکت و فعالیتی به راه بیندازد عصب سوخته شوید، یا من رسانه عصب سوخته شوم یا وکلا عصب سوخته شوند. عموم جامعه اگر به این معضل دچار شوند اتفاقی نمی‌افتد، نهایتش اینکه تجمعی می‌کنند و در آخر باهاشون برخورد می‌شود. اما شما نمایندگان مجلس که نسبت به ما مصونیت قضایی هم دارید نباید عصب سوخته شوید. وای به حال قشر فعالی که عصب سوخته شود. به قول آقای گراوندآسیب‌ها بسیار عمیق‌اند و جا دارد شما نمایندگان مجلس بیشتر در این حیطه شجاعانه فعالیت کنید.

سالمی: ضرورت درک استقلال کانون وکالت

سالمی بازرس اسکودا گفت: اگر استقلال وکالت نباشد عدالت درآن جامعه نمودار نیست اگر عدالت نباشد جامعه ارزشی نداریم استدعا دارم به عنوان نمایندگان مجلس اگر خواهان دفاع از حقوق خود هستید استقلال وکالت را دریابید.

محمد شیوایی: مطلوب بودن تداوم همکاری این دو نهاد با در نظر داشتن تحلیل‌ در نشست‌های پیشرو

دکتر محمد شیوایی خاطر نشان کرد: امیدوارم تعامل بین اسکودا و مجلس ادامه پیدا کند همیشه نداشتن وقت مانع کار می‌شود اما اراده‌ای قوی در بین بانوان در مجلس وجود دارد. همیشه حق در جامعه وکلا با صدای بلند گفته شده است. خوب است که نشست‌ها با تحلیل همراه باشد اگر تاثیرات آن در این دوره مجلس نباشد قطعا در آینده مثمر ثمر خواهد بود. من فکر می‌کنم هیچ طرحی در مجلس با تحلیل همه جانبه به تصویب نرسیده است می‌شود طرح‌ها و لوایح را مورد تحلیل قرار داد.

پروانه سلحشوری در خاتمه بحث بیان داشت: از وقتی که در اختیار ما قرار دادید ممنونم شما همیشه الگوی ما بودید ما هم خواهان این تعامل هستیم از استاد کشاورز می‌خواهیم سه نفر به فراکسیون معرفی کنند تا در روند رسیدگی به مسائل مشاور حقوقی ما باشد.

فراکسیون زنان فراکسیون صنفی است خوشحال می‌شویم به ما کمک کنید. بهمن کشاورز رییس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران، گفت: افتخار می‌کنم که خانم مثل خانم غیرت در بین جامعه وکلا هستند و این نشست را به فال نیک می‌گیرم به این نتیجه رسیدیم در مسائل مربوط به علوم انسانی اتحادیه می‌تواند همکاری کند. حتما افرادی را جهت مشاوره به فراکسیون معرفی می‌کنیم عنایت داشته باشید اتحادیه در سراسر ایران گسترده است و با جامعه بین الملل وکلا هم در ارتباط است و آنجا حق رای دارد این ظرفیت در اختیار مجلس است گمان می‌کنم اینگونه تعاملات مسیر پاسخگوی حتی در سطح بین‌المللی را فراهم می‌کند کانون وکلا بی‌مزد در اختیار نظام بوده است و باز هم خواهد بود اما قدر این کار دانسته نشده است. من گمان می‌کنم این نیروی اجتماعی موثر در جهت منافع کل کشورباید فعال شود.

 

0 نظر برای “ همنوایی کانون وکلا با مجلس جهت تحقق حقوق واقعی

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.