صفحه اصلی / اخبار/ ایران زمین / هزینه ۵ میلیون‌تومانی برای کارآموز وکالت شدن

هزینه ۵ میلیون‌تومانی برای کارآموز وکالت شدن


هزینه ۵ میلیون‌تومانی برای کارآموز وکالت شدن

هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی مصوبه‌ای را تصویب کرده که بر اساس آن، رتبه‌های ۵۷ تا ۷۵ آزمون وکالت این کانون، برای ثبت‌نام و تشکیل پرونده ملزم به پرداخت ۵۰ میلیون ریال هستند.

در پی تماس چند نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت ۱۳۹۵ با پایگاه خبری اختبار و اعلام این مسئله، خبرنگاران اختبار جهت بررسی صحت و سقم این ادعا با واحدهای کارآموزی و امور مالی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی تماس گرفتند که مسئولان ذی‌ربط ضمن تأیید این مدعی اظهار داشتند اخذ این مبلغ بر اساس مصوبه هیئت مدیره کانون است.

ظرفیت کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی در آزمون وکالت ۹۵، هفتاد و پنج نفر اعلام شده بود اما این کانون در ۲۰ بهمن ۹۵، اسامی ۵۶ نفر از داوطلبان سهمیه آزاد را به عنوان پذیرفته شده آزمون وکالت ۹۵ اعلام کرد، بدون آنکه راجع به وضعیت پذیرش تعداد باقیمانده تا ظرفیت ۷۵ نفری اعلام شده در آگهی ثبت نام، مطلبی را اظهار دارد.

سپس در ۹ اردیبهشت ۹۶، با انتشار اطلاعیه‌ای از رتبه‌های ۵۷ تا ۷۵ را نیز برای ثبت‌نام و تشکیل پرونده فراخواند که در این اطلاعیه هزینه ثبت‌نام ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده، اما پس از مراجعه این اشخاص به واحد کارآموزی کانون، از ایشان مبلغ ۵ میلیون تومان مطالبه شده و اعلام شده که مبلغ مندرج در اطلاعیه، «اشکال تایپی» داشته است.

بیلان‌کوهی، مسئول امور مالی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی، به خبرنگار اختبار اظهار داشت: «چنانچه کسی حاضر به پرداخت این مبلغ نباشد، از وی ثبت‌نام به‌عمل نیامده و نفر بعدی به جای وی پذیرش خواهد شد».

وی در ادامه افزود: «البته همه این‌ افراد مبلغ مورد مطالبه را پرداخت کرده‌اند».این درحالی است که رتبه‌های ۱ تا ۵۶ همین آزمون،۵۰۰ هزار تومان وجه برای ثبت‌نام و تشکیل پرونده پرداخت کرده‌اند و مشخص نیست مبنای حقوقی و اخلاقی این تبعیض چیست؟ و آیا اضطراری که این نوزده نفر برای کسب شغل و گرفتار نیامدنِ دوباره در مسیر آزمون وکالت داشته‌اند، مجوزی برای اخذ تصمیماتی از این دست خواهد بود؟

لازم‌به‌ذکر است که این نخستین بار نیست که تصمیمات هیئت‌مدیره کانون وکلای آذربایجان شرقی باعث شگفتی می‌شود. برای مثال می‌توان به اطلاعیه «نحوه پذیرش آزمون وکالت ۹۵» این کانون اشاره کرد که «الزام کارآموزان به سکونت در محل کارآموزی» و «عدم پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های بدون آزمون» از مفاد آن بودند.

 

0 نظر برای “ هزینه ۵ میلیون‌تومانی برای کارآموز وکالت شدن

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.