صفحه اصلی / اخبار/ صفحه آخر / نوروز گنجینه ای از راز و رمز و اشاره

به مناسبت چاپ هجدهم کتاب نوروز و فلسفه هفت‌سین

نوروز گنجینه ای از راز و رمز و اشاره


نوروز گنجینه ای از راز و رمز و اشاره

از هنگامی که ایران در سرزمینی دلاویز نام و نشان یافته است تا امروز، نوروز جشن جشن‌ها بوده است و از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین بزم‌های مردم این سرزمین دیرپا به شمار می‌آید. شاید یکی از اصلی‌ترین رازهای پیوند و پایداری مردم ایران در پهنه تاریخ همین هم‌گرایی، هم‌نشینی و همسویی دلنشینی است که در سال‌های بر هم نهاده به ‌چشم می‌خورد؛ به‌راستی هیچ زمانی از تاریخ یافت نمی‌شود که ایران بدون نوروز سربلند ایستاده باشد.

نوروز گنجینه‌ای از راز و رمز و اشاره و کنایه است که تبلور خیره‌کننده آن در سفره هفت‌سین پرتو می‌افکند. نوروز و هفت‌سین، این جاودانه‌های ماندگار، در آغاز هر سال به ما خجسته باد و فرخنده فال می‌گویند.

در میان نویسندگانی که به جشن‌ها و رسم‌های ایرانی می‌پردازند، دکتر محمدعلی دادخواه در شمار پژوهشگرانی است که آهسته و پیوسته  می‌ کوشد تا نکته‌ای بیابد. او درباره نوروز و دیگر آیین‌های شادی‌ریز ایرانی هر روز سکه‌ای از عمر خود را در کوره خورشید می‌افکند تا از رازی نو بگوید و رمزی تازه بگشاید. کتاب پرآوازه نوروز و فلسفه هفت‌سین تاکنون بیش از پنجاه‌ هزار نسخه به چاپ رسیده است. هجدهمین چاپ آن همین بهار دست‌به‌دست ایران دوستان می‌گردد. این چاپ جدید همراه با لوح فشرده‌ای است که بخشی از نوشته را در آن بازگو کرده‌اند تا شنوندگان را در سرزمین بهار و صحرای باغ و شکوفه ببرد. کامیابی  روزافزون این پژوهشگر را از یزدان یکتا خواهانیم.

 

4 نظر برای “ نوروز گنجینه ای از راز و رمز و اشاره

 1. hasan در 1395/12/16 11:38:17

  اینکه رسومات دیرین سرزمین ایران به شکلی جذاب و با بیانی متفاوت برای نسلهای جدید بازگو شده است شایسته تقدیر می باشد. موفق باشید

 2. منوچهر توكلي در 1395/12/16 12:20:25

  ضمن تشكر وقدرداني ويژه ازاستادسخن جناب دكتر محمدعلي دادخواه كه با نشر كتاب نوروز وفلسفه هفت سين گام بلندي درارتقا دانش بنده وخانواده وبستگان در باره فلسفه سين هاي نوروز بما اموخت لذا پيشنهاد ميگرددبه سازمان صدا وسيما در شبكه هاي مختلف داخلي وبرون مرزي اطلاع داده شود از بخش هايي از كتاب فوق در برنامه هاي مربوط به نوروز خوانده شده ويا از روي مطالب ان براي كودكان در سنين مخلتف انيميش جذاب ساخته گردد.اميد دارم از پيشنهاد فوق استقبال شود

 3. رویا هادیلو در 1395/12/18 11:08:24

  سلام
  تا آنجا که به یاد دارم از هنگامی که در هر نوروز در پای سفره هفت سین می نشستم با خودم می گفتم چرا هفت؟ چرا سین؟ چرا سیب؟ چرا سمنو؟
  و این اندیشه همیشه با من بود.
  با مادربزرگ، مادرم و دیگران این سوال را مطرح می کردم.
  تا اینکه چند سال پیش یکی از همکاران کتاب نوروز و فلسفه هفت سین را به من داد.
  هنگامی که خواندم پاسخ هزاران سوالم را یافتم.
  فکر می کنم این چیستان هر ساله در ذهن میلیونها ایرانی بوجودمی آید. و این کتاب بهترین پاسخگوی آن است.

 4. ناصر فخرآبادي در 1395/12/24 12:44:07

  بسيار خوشحالم كه عزيزاني همچون جناب دكتر دادخواه مهربان ، آيين باستاني ايرانيان را زنده نگه داشته و ميدارند .
  درود بر شما ، دكتر دادخواه ، افتخار ايران زمين .
  نورزتان پيروز . آرزوي سلامتي و شادي براتون دارم .
  تشكر از همكاران هفته نامه سور اسرافيل ، بابت نشر سخنان و رهنمودهاي ايشان .

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.