صفحه اصلی / اخبار/ حقوق شهروندی / نهائی کردن بازنگری قانون جامع حمایت معلولان

نهائی کردن بازنگری قانون جامع حمایت معلولان


نهائی کردن بازنگری قانون جامع حمایت معلولان

 

  1.  رفع کاستی‌های موجود در قانون جامع حمایت از معلولین، استفاده از مطالعه تطبیقی حقوق معلولین در جهان و دستاوردهای حقوقی مرتبط جهت ترمیم نواقص آن.
  2. ضمانت اجرا- در حالی که در شرایط کنونی نظارت بر اجرای قانون و در خواست گزارش به عهده سازمان بهزیستی می‌باشد، این سازمان نمیتواند به‌طور طبیعی بر وزارتخانه‌های دیگر اشراف هرمی داشته باشد. لذا برای ضمانت اجرا لازم است تا تشکیلاتی چون شورای‌عالی معلولین زیر نظر رئیس جمهور محترم عهده دار این مهم گردد.
  3. در نظر گرفتن ردیف‌های بودجه مستقل جهت تامین حقوق مصوبه معلولین تا تصویب قوانین به بهانه نبود محلی برای تامین بودجه به عهده تعویق نیفتد و یا از ساختار حقوقی آن حذف نگردد.
  4. مجوز و مصوبه مجلس دائر بر اختصاص تمام یا بخشی از مالیات صاحبان صنایع و کارفرمایان به موسسات خیریه و مردم نهاد معلولین. (ارائه رسید وجه به وزارت دارائی همانگونه که در خصوص وزارت آموزش و پرورش عمل می‌شود.
  5. نیاز به مصوبه مجلس در ارتباط با استفاده از نیروهای سرباز مددکار شامل پزشکان، فیزیوتراپیستها کاردرمانگر گفتاردرمانگر مددکار روانشناس پرستار و سایر تخصصهای ذیربط که پس از پایان دوره های آموزش نظامی، کار آنها در مراکز نگهداری و ان جی او های مرتبط با معلولان اختصاص داده شود.
  6. مناسب سازی استاندارد وسائط نقلیه عمومی، مترو، ساختمان‌ها، ادارات، پارک‌ها و معابر جدید جهت استفاده معلولین، سالخوردگان، بانوان باردار وکودکان با همکاری شهرداری‌ها و نظارت نماینده شورای عالی معلولین یا سازمان بهزیستی. ترمیم و مناسب سازی معابر و ساختمان‌ها وسائط نقلیه موجود و قدیمی با ضرب‌الاجل سه تا چهار ساله.
  7. وضع قوانین مناسب جهت حفظ حقوق همسران،پرستاران و همراهان معلولین سازماندهی و تقویت سازمان‌های مردم نهاد "ان جی او" معلولان تا نگذارند صدای معلولین در میان انبوه مطالبات رو به گسترش عمومی فراموش و از بین برود.

 

فرهنگ‌سازی گسترده از طریق مشارکت رسانه‌ها، آماده نمودن مردم برای پذیرش تغییرات و انگیزش حرکت داوطلبانه در بین  آنها جهت همکاری‌های اجتماعی و القای باور به برابری ها با معلولان و اینکه خود هر لحظه ممکن است در یک حادثه یا بیماری بقیه عمر خود را در کنار این گروه سپری کنند و نهایتا تاکید بر سیاست راهبردی برسمیت شناختن جایگاه برابر حقوقی معلولین در جامعه و تامین هزینه های آن از بودجه عمومی کشور  به جای ادامه سیاست سنتی تکیه بر صدقات و کمک‌های داوطلبانه خیرین که در جای خود بسیار سودمند و باید از آنها استقبال شود.

 

 

0 نظر برای “ نهائی کردن بازنگری قانون جامع حمایت معلولان

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.