صفحه اصلی / اخبار/ ویژه جشن استقلال کانون وکلای ایران زمین / نقش مهم وکلا در صیانت از آزادی و تحقق عدالت در جامعه

برگزاری جشن سالروز استقلال کانون وکلای در قزوین

نقش مهم وکلا در صیانت از آزادی و تحقق عدالت در جامعه


نقش مهم وکلا در صیانت از آزادی و تحقق عدالت در جامعه

آیین نکوداشت سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع توأم با پانزدهمین آئین تحلیف وکلای دادگستری در قزوین برگزار شد.

سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وكيل مدافع که با پانزدهمین آیین تحلیف 66 نفر از وکلای دادگستری استان قزوین توأم گردیده بود، با حضور مهمانان ویژه و وکلا و پیش کسوتان وکیل، در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین برگزار شد.

غلامرضا تجدد رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین در این مراسم اظهارداشت: هجمه غیرمنصفانه به استقلال نهاد وکالت توسط خودی و غیرخودی ضربه به حق دفاع و حقوق شهروندی و خدشه به استقلال، آزادی و اصل نظام است که باید از آن پرهیز شود و همچنین فعالیت ستاد معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری قزوین که خدمات خوبی در موضع وکالت و مشاوره رایگان و تسخیری به مردمی که مشکلات حقوقی داشته اند ارائه شده است را تشریح نمود.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین بیان کرد: در سال‌های گذشته تحرک خوبی در تمام زمینه‌ها در کانون صورت گرفته و در طول دوره اخیر برای اولین بار در یک دوره سه آزمون اختبار برگزار شده است که کار بزرگی است و عملی شدن این مهم را مدیون کمسیون کارآموزی هستیم. وکالت کار بسیار سنگینی است و وکیل برای یک عمر صداقت، شرافت، احقاق حق دیگران قسم یاد می‌کند و شرافت خود را وثیقه سوگند خود قرار می‌دهد، لذا وکلای پایه یک جدید باید صداقت را رویه خود قرار داده و از نگاه کاسب کارانه به این شغل شریف دوری جسته و مدافع حق و مجری قانون باشند.

تجدد تصریح کرد: از مسئولان انتظار داریم نسبت به اجباری شدن وکالت و بیمه وکالت و گسترش فرهنگ بهره مندی از وکیل در مسائل حقوقی اقدام نموده و در ضمن برای تضمین مصونیت‌ وکیل در زمان دفاع نیز اقدام لازم را انجام دهند.

در ادامه این مراسم «جان ماری شوسو نیر» وکیل برجسته فرانسوی و عضو کانون وکلای پاریس گفت: انتظار می‌رود نسبت به نقش وکیل در جامعه نگاه جدی‌تری وجود داشته باشد تا این افراد بهتر بتوانند نقش خود را ایفا کنند. از گذشته تا به امروز وکیل در جوامع مختلف در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی نقش مهمی ایفا کرده‌اند. چراکه یک وکیل وظیفه‌شناس اگر آزاد باشد؛ کمتر مورد انتقاد قرار می‌گیرد و از آنجایی که دنیا به سرعت در حال تغییر و تحول است؛ باید به موضوعات با دورنمای بیشتری بنگریم و برای آینده، برنامه بهتری داشته باشیم.

وی افزود: برای حل مشکلات باید از ظرفیت‌های مردمی استفاده کرد که یکی از این ظرفیت‌ها کانون وکلاست زیرا وکلای دادگستری درصیانت از آزادی نقش مهمی دارند و در انجام امر وکالت باید اخلاق حرفه‌ای را سرلوحه کار خود قرار دهند؛ البته لازمه تحقق این مهم آن است که وکلا به دانش روز مجهز باشند.

در ادامه دکتر محسن محبی، وکیل پایه یک دادگستری و رئیس مرکز تحقیقات بین المللی ریاست جمهوری در سخناني اظهاركرد: حرفه وکالت برای حرکت در مسیر رسالت حرفه ای خود نیازمند داشتن استقلال و امنیت شغلی است.

وي با بيان اين مطلب كه وکلای دادگستری درصیانت از آزادی نقش مهمی دارند و حتی در رژیم گذشته وکلا نقش مهمی در احقاق حقوق مردم داشتند؛ تصريح كرد: رئیس کانون وکلای مرکز جایگاه دادستان کل کشور رادارد و این حرفه دارای ویژگی هایی است که مبادرت به آن نیازمند آموزش است و افزود اثرگذاری در عدالت و حضور در دادگاه از کارهای وکیل است و باید دقت کرد که وکیل باید هم ادب نفس و هم ادب وکالت داشته باشد.

وي بيان كرد: درجامعه به هر میزان که قانون‌پذیری و قانون‌گرایی باشد به همان میزان به عدالت نزدیک می‌شویم و همه باید در این مسیر حرکت کنیم زیرا یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی در هر جامعه‌ای قانون‌گرایی و احترام به قانون و تن دادن به آن است و در کنار آن بی‌قانونی به هرج و مرج تبدیل می شود لذا گفته می‌شود قانون ضعیف از بی‌قانونی بهتر است.

داودمحمدي، رييس كميسون اصل 90 مجلس نيز در اين مراسم حرفه وكالت را كار ارزشمندي عنوان كرد و صریحا به تمام مسیولین استان پیشنهاد کرد که از ظرفیت بالای بالقوه کانون وکلای قزوین در تمام زمینه ها بهره جویند.

وی اعلام کرد که در روز گذشته هم به همت هیات مدیره کانون وکلای دادگستری قزوین ، جلسه ای با حضور مسئولین ارشد قضایی و معاونین رئیس کل، رییس دادگستری، مسولین  انتظامی، مسئولین و روسای زندانهای استان و جمعی از وکلا و پیش کسوتان وکیل برگزار شد که این مهم نشان از تلاشها و تعاملات سارنده کانون وکلای قزوبن است و قابل تقدیر میباشد.

بخش دوم این مراسم نیز در نهایت شکوه و با نظم و دقت هر چه بیشتر، وکلای حاضر که آزمون اختبار بهمن ماه 1395 کانون وکلای دادگستری استان قزوین را با موفقیت به پایان رسانده بودند؛ وفق قانون و در حضور هیات مدیره کانون، مسئولین، نمایندگان مجلس و وکلای دادگستری سوگند وکالت دادگستری را بجا اورده و پروانه وکالت پایه یک خود را دریافت نمودند.

0 نظر برای “ نقش مهم وکلا در صیانت از آزادی و تحقق عدالت در جامعه

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.