صفحه اصلی / اخبار/ مدرسه حقوق / نصب میکروفن درمحل کار بدون اطلاع کارکنان جرم‌ است

وکیل شما

نصب میکروفن درمحل کار بدون اطلاع کارکنان جرم‌ است


نصب میکروفن درمحل کار بدون اطلاع کارکنان جرم‌ است

با سلام کارمند شرکتی خصوصی می باشم و مدتی است که مدیرعامل شرکت اقدام به نصب میکروفون در محیط کار جهت شنود مکالمات فیمابین پرسنل نموده است. آیا این اقدام جرم محسوب می شود؟
پاسخ:
بله با تصویب قانون جرایم رایانه ای، اکنون این عمل بدون اطلاع کارکنان جرم است و مجازات دارد.

 

نمی توان کسی را از ارث محروم کرد

سلام و تشکر از زحمات شما. من پسری 27 ساله هستم. طی مشکلات اخیری که با خانواده داشته ام پدرم جلوی مابقی خانواده اعم از مادرم و  2 خواهر و 1 برادر گفت که از ارث من را محروم می کند. آیا با وجود ادعای پدرم دیگر سهمی از ارث نمیبرم؟

پاسخ:

هر انسانی می تواند در طول زندگی خود بارها وصیت کند. این وصیت می تواند کتبی باشد یا شفاهی. نوشتن وصیت نامه هر چند از حیث حقوقی امری اختیاری به شمار می رود، ولی در شرع آن قدر بر این مطلب تاکید شده که به عنوان یک تکلیف دینی مهم تلقی می شود.

بنا بر ماده ۸۳۷ قانون مدنی اگر کسی به موجب وصیت یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند وصیت مزبور نافذ نیست و همچنین به موجب ماده ۸۴۳ همان قانون وصیت به زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست مگر با اجازه وراث و اگر بعض از ورثه اجازه دهند فقط نسبت به سهم او نافذ است .بنابراین پدر شما نمی تواند به طور کل شما را از ارث محروم کند وتنها نسبت به 1 سوم اموال می تواند وصیتی برای شما نداشته باشد و شما از مابقی اموال به موجب قانون ارث می برید.

می توانید در ملک خود برای جلوگیری از دید همسایه، دیوار بکشید

باسلام منزل مسکونی داشتیم که ضلع جنوبی ان باغ بود .این باغ الان تفکیک شده و کوچه ای بن بست بوجود امده که چهار پلاک مسکونی در ان ایجاد شده و گاز و برق و.. شهری هم دارد .با توجه به اینکه دیوار ملک ما حریم داشته برای اینکه هنگام ابیاری باغ دیوار ما را خراب نکند آیا این حریم متعلق به منزل مسکونی بوده یا متعلق به باغ بوده و اگر معمولا ملک مسکونی دارای حریم است الان ما حق داریم پنجره ای به این کوچه باز کنم

پاسخ:
 برابر ماده ۱۳۳ قانون مدنی کسی نمی تواند از دیوارخانه خود به خانه همسایه دربازکند؛ اگرچه دیوار، ملکِ مختص او باشد؛ لیکن می تواند ازدیوار مختص خود، روزنه یاشبکه بازکند و همسایه حق منع او را ندارد؛ ولی همسایه هم می تواند در ملک خود، جلو روزنه و شبکه‌ی همسایه، دیوار بکشد یا پرده بیاویزد که مانع رویت شود.

تنظیم چک بگونه‌ای که قابل‌ وصول نباشد، جرم است

با سلام . احتراما اگر کسی چکی را بدهد که هنگام وصول به مشکل عدم تطابق امضاء بخورد، تکلیف دارنده چک چیست؟ آیا می‌تواند از صادرکننده آن بخاطر نحوه امضای چک شکایت کند؟ لطفا راهنمایی فرمایید .

پاسخ:
برابر با ماده ۳ قانون چک در صورتی که صادرکننده، چک را به نوعی تنطیم نماید که قابل وصول نباشد، از قبیل عدم تطابق امضاء و نحوه انجام آن، این عمل جرم می باشد.

0 نظر برای “ نصب میکروفن درمحل کار بدون اطلاع کارکنان جرم‌ است

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.