صفحه اصلی / اخبار/ لرستان / مهمترین کار یک وکیل، امانت و عدالت است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان:

مهمترین کار یک وکیل، امانت و عدالت است


مهمترین کار یک وکیل، امانت و عدالت است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد  در مراسم روز وکیل ضمن تشکر ویژه از از دستگاه قضا وکانون وکلای لرستان از جمله دکتر رضایی رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان گفت: هدف کانون وکلا چیزی جز اجرای حق و عدالت نیست. عدالت و حق مقدس است و انسان‌های مقدسی را می‌طلبد که بتوانند حق را اجرا کنند.

امام جمعه خرم آباد  وکالت را بالی از بال عدالت دانست و افزود: کسی که توانایی ندارد حق خود را بگیرد و قدرت استدلال ندارد می‌تواند یک فرد امین و عادل را برای گرفتن حق خود انتخاب کند. مهم‌ترین کار یک وکیل امانت و عدالت است. وکالت سه ریشه دارد که ریشه نخست آن علم، تخصص و آگاهی به قوانین است، ریشه دوم آن عدالت است که فرد باید عادل باشد و ریشه سوم نیز امانت است.

آیت اله میرعمادی با اشاره به اینکه وکلا امین مردم هستند، خاطرنشان کرد: ازآنجاکه وکیل به دنبال اجرای عدالت است مسئولیت بسیار سنگینی دارد. وکلا مسئولیت خدایی دارند چراکه یکی از صفات برجسته خداوند وکیل است ازاین‌جهت وکیلی هم که این شغل را انتخاب می‌کند می‌خواهد کار خدایی انجام دهد.

امام جمعه خرم آباد  بابیان اینکه امروز استقلال وکلا مورد تائید و توجه قرارگرفته است افزود: استقلال وکلا خیلی می‌تواند در تقویت حق و عدالت مؤثر باشد چون شهامت در سایه استقلال به وجود می‌آید. وی  به لزوم ارتقاء سطح علمی و صلاحیت حرفه‌ای وکلا تأکید و عنوان کرد: برای بالا بردن سطح علمی و صلاحیت حرفه‌ای وکلا باید برنامه‌ریزی‌های متعددی انجام شود چون مسئولیت وکلا بسیار سنگین است. لازم است وکلا ازنظر علمی، دانش خود را ارتقاء دهند.

آیت الله میرعمادی گفت: کانون وکلای استان باید فرهنگ استفاده از وکیل را در جامعه ترویج کند تا هر شخصی احساس کند که باید از توانمندی وکیل استفاده کند بنابراین در امر وکالت باید آن‌قدر فرهنگ‌سازی شود که شخصی که به مقام قضایی مراجعه می‌کند بدون مشورت وکیل اقدامی انجام ندهد.

امام جمعه خرم آباد  اظهار داشت: ازآنجاکه در جامعه ما هنوز فرهنگ استفاده از وکیل جا نیفتاده است این موضوع را باید در جامعه نهادینه کنیم که این نیز به عملکرد وکلا بستگی دارد. یک بخش از این نهادینه شدن مربوط به عمل وکلا است و اگر یک وکیل به‌ناحق بودن یک پرونده آگاهی دارند نباید آن را قبول کند و اگر در جریان رسیدگی یک پرونده حق را تشخیص داد،حق را اعلام کند پس اگر این کار را انجام داد وکیل مدافع حق می‌شود نه وکیل مدافع افراد سرمایه‌دار و شیاد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان عنوان داشت:  یکی از کارهایی که یک وکیل باید به آن توجه داشته باشد این است که در جامعه ثابت کند که مدافع حق است. آیت اله میرعمادی در رابطه با ساماندهی حق‌الوکاله و تعرفه وکالت بیان کرد: ازآنجاکه برخی از افراد ازنظر مالی گرفتاری دارند می‌طلبد یک وکیل برای چنین افرادی کاری کند که بدون مشورت اقدامی نکند نه اینکه فقط وکیل عده‌ای خاص باشد.

 

0 نظر برای “ مهمترین کار یک وکیل، امانت و عدالت است

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.