صفحه اصلی / اخبار/ ویژه بزرگداشت استاد کاتوزیان / مردی برای تمام فصول

(مروری کوتاه بر زندگی مرحوم دکتر امیر ناصر کاتوزیان)

مردی برای تمام فصول


دکتر نبی خداکرمی – استاد دانشگاه
مردی برای تمام فصول

استاد گرانقدر امیر ناصر کاتوزیان عشق و علاقه وافری به تحقیق و تعلیم، آموزش و عدالت حقوقی داشتند در این راستا مقالات و کتب متعددی را در رشته حقوق نگارش و تالیف نمودند. در طول عمر خویش همواره تلاش نمودند تا فضای علم و دانش حقوقی را پر رونق سازند و تا آخرین لحظات زندگانی مشغول تالیف و تحقیق بودند که بیش از چهل جلد کتاب در رشته حقوق نگارش فرمودند که این موضوع بیانگر مطالعات وسیع ایشان می‌باشد. وی مدت زمانی در شغل مقدس قضاوت فعالیت داشتند، با موضوعات حقوقی روز آشنا بودند، البته از فضای پراضطراب دادگستری با کوله باری از تجربه به دنیای علم و آرامش دانشگاه و محافل علمی قدم نهادند.

اینجانب در جلسات علمی متعددی افتخار شاگردی ایشان را داشتم. روحیه پرانرژی و علمی ایشان کاملاً مشهود بود. در حوزه دانش حقوق افتخار شاگردی اساتید بزرگواری همچون حضرت آیت‌اله محمدحسن مرعشی شوشتری، دکتر جعفری لنگرودی، دکتر ابوالقاسم گرجی، دکتر مهدی کی نیا حق بزرگی بر جامعه حقوقی کشور را داشتم. می‌بایست از منابع آمار و ذخایر علمی که از آن بزرگان در اختیار داریم بهره‌مند شویم، نوآوری‌های علمی و حقوقی که داشته‌اند به‌منظور خدمت به بشریت استفاده کنیم. در حال حاضر استاد بزرگوار حضرت آیت‌اله دکتر محقق داماد که از ذخایر علمی کشور ما هستند و بر مرحوم استاد کاتوزیان نماز میت خواندند و مطالب علمی ارزشمندی را بیان فرمودند. رهنمودهای علمی و اخلاقی استاد دکتر امیر ناصر کاتوزیان برای همه اقشار جامعه از جمله قضات، وکلا و کلیه اندیشمندان و علاقمندان به رشته حقوق مفید و قابل بهره برداری می‌باشد. بلندنظری و روحیه تشویق از خصلت‌های بارز ایشان بود. استاد کاتوزیان، دانشجویان زیادی را در رشته حقوق تربیت نمودند و حق بزرگی بر همه دانشجویان دارند. این دانشجویان می‌توانند خدمتگزار جامعه بشری در اجرای انصاف و عدالت باشند تا از این طریق بتوانند جزیی از زحمات گرانقدر استاد را جبران نمایند.

استاد کاتوزیان همواره دغدغه فراوانی برای عدالت حقوقی، آزاد اندیشی انصاف و حرمت اشخاصی داشتند. آموزش مطالب حقوقی نیز یکی از دغدغه های ایشان بود. مطالب و آثار حقوقی منتشره از استاد کاتوزیان برای کلیه اندیشمندان حقوقی و علمای جامعه بشری قابل بهره‌برداری می‌باشد نگارش این مطالب در تشریح نظام حقوقی و مقررات قانونی کشور عزیز ما نقش ارزنده و اهمیت زیادی دارد. وی به منابع حقوقی انگلیسی، فرانسوی و عربی آشنایی خوبی داشتند از کتب مرجع و منابع علمی فقهای اسلامی نیز استفاده زیادی داشتند که بیانگر پای‌بندی ایشان به سنت و اصول حقوقی و از طرف دیگر عقیده به تحولات حقوقی اجتماعی داشتند و عقیده داشتند که مسائل و دشواری‌های حقوقی جدید را می‌توان با تکیه بر اصول و موازین حقوقی حل و فصل نمود.

0 نظر برای “ مردی برای تمام فصول

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.