صفحه اصلی / اخبار/ مدرسه حقوق / مردان مدارک پرداخت نفقه زن را حفظ کنند

مردان مدارک پرداخت نفقه زن را حفظ کنند


سلام. خانمم هم اکنون با اینجانب زندگی می کند و برای من غذا درست نکرده و روابط زناشویی هم نداریم. حدود یک سال است و تصمیم گرفتیم توافقی جدا شویم. آیا خانم من می تواند الان تقاضای نفقه گذشته فرزند از اینجانب نماید؟ من در طول زندگی برای ایشان هزینه کردم در خانه خودم، ولی فاکتور و... ندارم. سوالم این است که آیا زمانی که همسر با شوهرش در یک خانه زندگی مشترک دارند باید به خانم خونه پول بدهیم و مدرک داشته باشیم یا خودمان هزینه می کنیم قبوله؟

پاسخ:
امکان مطالبه نفقه گذشته فرزندان وجود نخواهد داشت؛ اما نفقه گذشته زوجه قابل مطالبه مي باشد و زوج مکلف به تاديه نفقه همسر خود بوده و در صورت عدم پرداخت مسئول می باشد.
نفقه عنواني حقوقي و عام مربوط به هزينه هاي درماني،خوراك،پوشاك،مسكن،...مي باشد. این در حالي است كه شما به هر طريق ممكن از جمله ارائه فاكتور مربوط به هزينه هاي درماني يا ساير نيازهاي متعارف همسر خود،شهادت شهود و رسيدهاي واريز وجه به حساب ايشان و ساير طرق اثباتي، مي توانيد ادعاي خود را اثبات نماييد.

 

رباخوار به زندان و شلاق محکوم می‌شود

 

سلام. اگر کسی اثبات کند که جرم رباخواری اتفاق افتاده و دریافت کننده قرض ربوی، اضطرار داشته، قانون چه مجازاتی درنظر می‌گیرد؟

پاسخ:
چه ربا دهنده و چه گیرنده و نیز شخصی که واسطه عمل رباست، مجرم محسوب می شوند و هر یک به شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نیز جزای نقدی معادل مال مورد ربا محکوم می شوند و همچنین ربا گیرنده باید مبلغ اضافه را به ربا دهنده بازگرداند.

البته هر گاه ثابت شود که ربا دهنده در حالت اضطرار در مقام پرداخت وجه اضافی بر آمده است مجازات نخواهد شد.

 

 

 

صاحب سند می‌تواند حکم توقیف خودروی فروخته شده را بگیرد

 

با عرض سلام و خسته نباشید ما یک خوردو پزو405 سال 92 خریده بودیم بدون رویت سند اصلی ماشین قولنامه کردیم و شروع کردیم به پرداخت اقساط ماشین. بعد چند روز از طرف خواستار به نام زدن سند رو داشتیم که وی هی پشت گوش مینداخت حرف مارو و بهونه های جوراباجور میاورد. تا اینکه 8 ماه بعد صاحب ماشین که سند به نام ان شخص بود، حکم توقیف خودرو رو اورد و ماشین توقیف شد. بعد اینکه ماشینو بردن پاسگاه، کلید از ما گرفتن و دادن به اون طرف و به ما گفتن برید شکایت کنید و ما همین کارو کردیم. الان سه ساله پروندمون درجریانه؛ ولی هیچی بهمون نرسیده. بیشتر از پول ماشین داریم خرج وکیل و دادگاه و ... میکنیم. الانم قاضی حکم اقساط بسته که طرف قسطی پول مارو برگردونه و به قاضی گفته هیچ مال و اموالی ندارم و بعد اینکه موعد قسطاش رسیده، الان رفته و معرفی مال کرده و اجرای احکام میگه 3 ماه دیگه حل میشه تا مزایده بذاریم و ببینن و بخرن 3 ماه طول میکشه. الان ما چیکار کنیم تو این سه سال کلی عقب افتادیم از زندگی. مغازمو بستم و رفتم تو فولاد زیر آتش کار میکنم که پول قسطای ماشینو بدم ولی الان نه ماشین دارم که دلم بهش خوش باشه که لااقل دارم پول این ماشینو میدم و نه پول برا خرید ماشین. چیکار کنم بنظرتون؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ:
پرسش کننده محترم! وکیل آنلاین بارها بیان داشته است که از خرید و فروش خودرو به این شکل و بدون رویت سند و اقدام برای تعویض پلاک و متعاقب تنظیم سند خودداری شود. چه اینکه عدم رعایت این موارد می تواند عواقب مانند این مورد را برای شما در پی داشته باشد. علی ای حال راهی جز شناسایی اموال مالک خودرو و اقدام برای وصول طلب از آن محل وجود نخواهد داشت.

0 نظر برای “ مردان مدارک پرداخت نفقه زن را حفظ کنند

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.