صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / لزوم جذب حداقل ۱۰ درصد از متقاضیان ورود به کانون وکلا

لزوم جذب حداقل ۱۰ درصد از متقاضیان ورود به کانون وکلا


لزوم جذب حداقل ۱۰ درصد از متقاضیان ورود به کانون وکلا

 

علی بختیار نماینده مجلس شورای اسلامی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص نحوه جذب و به کارگیری وکیل، گفت: افزایش تعداد وکلا از 3 هزار نفر به 75 هزار نفر بسیار قابل قبول است، اما نباید این اقدام را توقف کرد و باید متناسب با میزان فارغ التحصیلان رشته حقوق ازدانشگاه ها و مراکز علمی جذب تعداد وکلا را افزایش داد.

وی با تاکید بر ایجاد بسترهای لازم و ظرفیت سازی درجهت جذب تعداد وکیل بیشتر، افزود: با توجه به اینکه سال جاری  به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری شده است، باید درتمامی سازمان ها و نهادها به افزایش اشتغال و جلوگیری از بیکاری توجه کرد؛ بنابراین افزایش جذب تعداد وکیل بیشتر باید مورد توجه قرارگرفته و به طورحتم کانون وکلا باید دراین زمینه اقدامات جدی انجام دهد.

وی با بیان اینکه در سال جاری باید بخش قابل توجهی ازدانش آموختگان رشته حقوق درحوزه وکالت به کارگرفته شوند، تصریح کرد: البته درحال حاضر درچگونگی جذب وکیل مشکلاتی وجود دارد که بهتراست مسئولان با هدف برگزاری بهتر جلسات دادگاه ها و محاکم قضایی وکلای بیشتری را برای فعالیت درسیستم قوه قضاییه به کارگیرند، زیرا بارها مشاهده شده که حضور وکیل اطاله دادرسی را کوتاه می کند.

بختیار با اشاره به اینکه درخصوص جذب بیشتر وکیل سوالاتی تاکنون از وزیر دادگستری مطرح شده است، گفت: این موضوع به هیچ عنوان به وزیردادگستری ارتباطی ندارد، البته اگر نمایندگان خواهان پاسخگویی از سوی وزیر دادگستری هستند؛ باید اختیارات عمل این وزیر درمجلس افزایش پیدا کند؛ بنابراین ضرورت جذب تعداد وکیل بیشتر وجود دارد.

 حضور وکلا درمحاکم قضایی اطاله دادرسی را کوتاه می‌کند

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه کانون وکلا و دفترامور مشاوران باید نسبت به افزایش استخدام وکیل اقدام کنند، افزود: انتظار می رود کانون وکلا نسبت به افزایش استخدام وکیل اقدامات جدی انجام دهد، البته درجذب وکیل متخصص هیچ راهی جز برگزاری آزمون وجود ندارد؛ بنابراین باید یک سیستم رقابتی برای جذب وکیل وجود داشته باشد.

 

وی با تاکید براینکه حداقل 10 تا 20 درصد از متقاضیان ورود به کانون وکلا باید جذب شوند، تصریح کرد: درحال حاضر از 17 هزار نفر متقاضی 600 نفر جذب می شوند که متاسفانه تعداد بسیار پایینی است، بنابراین باید میزان میزان جذب وکلا را افزایش داد؛ زیرا یکی از شرایط توسعه یافتگی درمحاکم قضایی حضور تعداد کافی وکیل در بررسی پرونده ها است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه فعالیت تعداد کافی وکلا از بررسی پرونده ها با حق الوکاله های نجومی جلوگیری می کند، گفت: به لحاظ کمی و کیفی باید به افزایش جذب وکیل درمحاکم قضایی توجه کرد.

 

0 نظر برای “ لزوم جذب حداقل ۱۰ درصد از متقاضیان ورود به کانون وکلا

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.