صفحه اصلی / اخبار/ ایران زمین / قانون وسیله و ابزار کار وکلا است

فریده غیرت:

قانون وسیله و ابزار کار وکلا است


کانون وکلای دادگستری البرز
قانون وسیله و ابزار کار وکلا است

سرکار خانم فریده غیرت وکیل پیشکسوت دادگستری در ابتدای نشست بررسی رفتار حرفه ای با تاکید بر نحوه پوشش همکاران وکیل با ابراز خرسندی از حضور در کانون البرز که یکی از موفق ترین کانون ها بشمار می آید، با اشاره بر اینکه بنده از ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیستم گفت: در این نشست قرار نیست فقط پیرامون حجاب بحث شود بلکه باید به این نکته توجه داشت که حجاب قانونی است که افراد موافق و مخالف آن، ملزم و مکلف به رعایت آن هستند. چرا که در حرفه وکالت قانون وسیله کار وکلا محسوب می شود و آلات و ادواتی دیگری در حرفه ما وجود ندارد وغیر از قانون چیز دیگری که بتوانیم شغل را به دیگران نشان دهیم، نداریم . پس ما بیش از هر کسی و بیش از هر حرفه دیگری باید مقید به رعایت قانون باشیم.

 

وی با بیان اینکه هر شغلی برای خود دارای یک سری معیارها و ضوابطی است  به ذکر چند مثال پرداخت و افزود: حرفه پزشکی ،مهندسی ومعلمی شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و جامعه از هر کدام از این مشاغل انتظارات خاصی دارند. برای مثال از یک پزشک حداقل انتظاری که شاید الزام قانونی نیز نداشته باشد، رعایت بهداشت و موازین علمی در طبابت  است . در شغل معلمی در جامعه پذیرفته نیست که یک معلم خیلی از خطاهایی را که ممکن است کسی دیگری انجام دهد از او دیده شود. چرا که افراد جامعه برای معلم اصولا یک اعتبار و ارزش ویژه ای قائل هستند. همیشه درجامعه نام معلم تداعی کننده  یک انسان فرهیخته ، پاک و شریف است که با روان انسانها  و تعلیم و تربیت افراد سروکار دارد .

خانم غیرت با طرح این سوال که حرفه وکالت چیست؟ادامه داد: این روزها شاید بسیاری از شما شنیده باشید که برخی در محافل مختلف  دم از استقلال وکالت ، وکیل و استقلال کانونها می زنند؛ به طور یقین در آینده نیز در این مورد بیشتر خواهید شنید هرچند  افرادی نیز با این استقلال وکیل و وکالت به شدت مخالف هستند.

ایشان در ادامه افزود : سوالی که مطرح می شود این است استقلال به چه معنا است ؟ آیا معنی استقلال این است که من و شما هر کاری را که دلمان خواست انجام دهیم؟ در آن صورت می توان گفت ما مستقل شده ایم؟ استقلال یعنی این که یک آقا (من اتفاقا دلم می خواست این جلسه آقایون هم تشریف داشتن چرا که  فقط مسئله مربوط به خانمها نیست بلکه به کل جامعه ارتباط دارد.) باید در  دادگستری ، در محل کار در هر جایی که بعنوان وکیل حاضر می شود، باید اصول ظاهری را رعایت کند. مستحضرهستید یک وکیل هیچ زمانی با لباس و بلوز آستین کوتاه نمی تواند وارد دادگستری شود. حتی در حرف زدن، در مسائلی که چه با کادر قضایی و چه  اداری مواجه است باید یک سری  اصول را رعایت کند.

این وکیل دادگستری افزود: در حرفه وکالت یک وکیل باید در پشت قانون حرکت کند و در هر شرایطی رعایت ادب را داشته باشد و به موکلین خود احترام و حرمت آنان را حفظ کند .متاسفانه برخی از وکلای جوان ما در مسائلی بسیار کوچک و کم اهمیت عکس العمل هایی را نشان می دهند که درست نیست؛ باید به این نکته توجه داشت اگر به خودمان احترام بگذاریم قطعا طرف مقابل فرقی نمی کند که قاضی باشد یا موکل و یا هر فرد دیگری در هر پست و مقامی، به ما احترام خواهند گذاشت.همچنین باید دفاعیاتی که نوشته می شود یک دفاعیه محترمانه  باشد و خلاف ادب در آن چیزی نگوییم و در لایحه ها هم به همین صورت باید رعایت کنیم.

 

غیرت در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه وکیل مجری قانون است و همواره باید به قانون احترام بگذارد ، گفت: ابزار یک وکیل قانون است و جز این ابزاردیگری در دست ندارد . چراکه وکلا بیش از سایر حرفه ها باید موازین قانونی را رعایت کنند.

وی به بحث حجاب اشاره کرد و اظهارداشت: در تبصره 638 قانون مجازات به رعایت حجاب تاکید شده است و همه ما چه آنهایی که موافق هستند و چه مخالف ملزم به رعایت آن هستیم.

این وکیل دادگستری ادامه داد:اگر بخواهیم در جمعی در مورد ابعاد مختلف حجاب بحث کنیم من برای شما حرف های زیادی دارم ،اما زمانی که از درخانه در قامت یک وکیل خارج می شویم و به مجلسی یا جلسه ای به عنوان یک وکیل می رویم باید به قانون احترام بگذاریم چرا که رکن اصلی حرفه وکالت رعایت و احترام به قانون است.اما متاسفانه گاه دیده شده است برخی از وکلای خانم با لباس ها و ظاهری نامناسب وارد مجتمع های قضایی می شوند که در شان یک وکیل نیست. صادقانه بگویم و در خیلی از دادگاه ها که وارد شدم در خیلی از مجتمع های قضایی که وارد شدم با کمال تاسف همکاران عزیز جوانی را دیدم که وارد شدند و اصلا لباس مناسب یک خانم وکیل را بر تن نکرده بودند . از اول عرض کردم من عضو ستاد امربه معروف و نهی از منکر نیستم ولی دارم تعصب روی حرفه خودمان را بازگو می کنم و شما را پوشیدن لباسهای مخصوص میهمانی و تنگ و کوتاه برحذر میدارم . حتی آرایش های تند و برخی لاک های آنچنانی که بعد هم دیده ام که همکاری یک دستکش دستش میکند و باید گفت واقعا چه لزومی دارد ؟ ما در زمانی که بدنبال کارمان میریم باید این موازین را رعایت کنیم خصوصاً حرفه وکلا حالا یک ویژگی خاص هم دارد اینکه ما برای کار شخصی مون به دادگاه نمیرویم بلکه می رویم تا که ازیک بنده خدا دفاع کنیم و حق او را بگیریم همانطور که برای گرفتن حق این آدم متوسل به قانون می شویم و من وکیل حربه ام را قوی میکنم تا از حق موکل دفاع  کنم در غیر اینصورت به وی لطمه زده ام .

غیرت تصریح کرد:متاسفانه نه تنها دیدگاه جامعه بلکه برخی از مقامات به گونه ای است که قصد دارند وکیل دادگستری را مورد هجمه قراردهند. نمونه آن تهیه سریال هایی است که از تلویزیون  پخش می شود به طوری که همواره در این سریال ها حقه باز ترین آدم وکیل دادگستری است . وکیل را به گونه ای معرفی می کنند که قصدش این است که حق و ناحق و ناحق و حق کند. و هیچ زمانی شاهد این نبوده ایم که وکیل در سریال ها  یک انسان شریف، فرهیخته با سواد که با ارائه راه حل های خود به مردم کمک فکری کند، معرفی شود. چرا باید با برخی رفتارها به این نگاه چه در جامعه و چه در میان مقامات دامن زد. ما وکلا که می دانیم مقصود از این حرکات و رفتارهای به نمایش گذاشته شده  تضعیف وکلا است. چرا با دادن بهانه به مردم و برخی افراد خود را تضعیف کنیم بهتر است به گونه ای رفتار کنیم که جای هیچ بهانه ای برای آنها نگذاریم.

ایشان در پایان كارآموزان وکالت را به رعایت شان حرفه ای وکالت دعوت کرد و گفت: وکلا باید درفعالیت های خویش ضمن توجه به عرف حاکم و فرهنگ غالب جامعه ، با رعایت قوانین و مقررات مسیر حرفه ای وکالت را برای احقاق حقوق موکلین هموارسازند تا رسالت این حرفه دچار خدشه نشود.

 

0 نظر برای “ قانون وسیله و ابزار کار وکلا است

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.