صفحه اصلی / اخبار/ صفحه آخر / صدور حکم اعدام منجر به خسارات جبران ناپذیر می شود

پیرامون درخواست نماینده دادستان مبنی بر اشد مجازات بری متهم نفتی عنوان شد ؛

صدور حکم اعدام منجر به خسارات جبران ناپذیر می شود


دکتر نعمت حمدی

برای "ب.ز "یا بابک زنجانی متهم پرونده نفتی بیست و پنجمین جلسه دادگاه آخرین فرصت بود، آخرين «دفاعيات»، آخرين «اظهارات»، آخرين «درخواست ها» و آخرين «اميدواري ها». مسيري كه رفته رفته به انتهاي راه خود مي رسد ، حالا كوله باري از ٢٤ جلسه را بر دوش مي كشد تا به درخواست «اشد مجازات» بينجامد. بيست و پنجمين جلسه رسيدگي به پرونده نفتي هم برگزار شد.

صدور حکم اعدام منجر به خسارات جبران ناپذیر می شود  

برای "ب.ز "یا بابک زنجانی متهم پرونده نفتی بیست و پنجمین جلسه دادگاه آخرین فرصت بود، آخرين «دفاعيات»، آخرين «اظهارات»، آخرين «درخواست ها» و آخرين «اميدواري ها». مسيري كه رفته رفته به انتهاي راه خود مي رسد ، حالا كوله باري از ٢٤ جلسه را بر دوش مي كشد تا به درخواست «اشد مجازات» بينجامد. بيست و پنجمين جلسه رسيدگي به پرونده نفتي هم برگزار شد.

النهایه نماینده دادستان در آخرین جلسه دادگاه بابک زنجانی اشد مجازات را برای این متهم نفتی درخواست کرد در این شماره از صور اسرافیل به گفتگو با دکتر نعمت احمدی وکیل دادگستری نشستیم و در خواست نماینده دادستان را بررسی حقوقی کردیم آنچه می خوانید حاصل گفتگوی ماست که از نظرتان می گذرد .    

دکتر نعمت احمدی وکیل دادگستری درگفتگو با خبرنگار ما در خصوص پرونده متهم نفتی (ب ز) بابک زنجانی گفت : ما نباید با بابک زنجانی برخورد فیزیکی کنیم یعنی کسانیکه پول بابک زنجانی دراختیارشان است میخواهند که بابک زنجانی در زندان باشد و اعدام شود .

وی افزود : اموال این متهم نفتی به دو دسته تقسیم می شود مورد اول  اموال داخل ایران بود که با استعلام و راهنماییهای خودآقای زنجانی براحتی می توان به آنها دست یافت دوم پولی که در خارج کشور است، برای این پول قوانین ما در آنجا حاکم نیست و ما نمی توانیم پول آنجا را کنترل و پیدایش کنیم، فقط ایشان می توانست اینکار را انجام بدهد .  

این حقوقدان اظهار داشت : من در زمان بابک زنجانی گفتم که با بازداشت ایشان مخالفم و مخالفتم در این باره از این بابت نیست که ایشان هیچ جرمی انجام نداده است و رسیدگی را فقط باید دادگاه انجام دهد ولی چون در خارج کشور صاحب پول را بابک زنجانی می دانند  و آنرا به ایشان می دهند و این پول همان پول فرد ایرانی است که هم اکنون در خارج کشور است  و وقتی این متهم نفتی بازداشت شود عملا کمک کردن به کسانی  است که این پول در اختیارشان است .

دکتر نعمت احمدی به کیفر خواستی که برای بابک زنجانی صادر شده اشاره کرد و گفت :معتقدم اگر ایشان را به تناسب کیفر خواستی که صادر شده مستحق اعدام بدانیم اما صدور این حکم خسارت جبران ناپذیری را به ما وارد می کند و کسانی که پول دراختیارشان است چه تاجیکستان باشد،چه ترکیه و چه مالزی و چون خارج از مرزهای ماست بنابراین قوانین ما نسبت به آنها حاکمیتی ندارد و ما نمی توانیم آنها را محکوم کنیم و پول از آنها بگیریم حتی اگر حکم اعدام ایشان صادر هم شده باشد ما بزرگترین ضربه و ضرر را به خودمان و بیت المال زده ایم چنانچه  آنها متوسل به این مساله هستند که این حکم صادر شود و اطمینان دارند  حکمی که صادر شد روزی اجرا هم خواهد شد و پول را می توانند از آن خود کنند .

این وکیل دادگستری اذعان داشت : من باور دارم باید یک مدیریت خوبی در این پرونده اعمال و اجرا شود وکارشناسی های بیشتری صورت گیرد که فرصت باشد و اگر حکم اعدامی صادر شده باشد حتی اجرا هم بزودی نشود زیرا کسانیکه پول  در اختیار آنهاست از این فرصت سوءاستفاده خواهند کرد .

وی خاطر نشان ساخت : بابک زنجانی مدام در حال فرصت گرفتن است و اگر قصد برگرداندن پولها را نداشت فرصت نمیگرفت چون پول درحساب وی نیست و در اختیار اشخاص دیگری است .

این وکیل دادگستری ادامه داد : باید آقای زنجانی را حمایت کنیم و حمایت این است که صدور حکم را به تاخیر بندازیم چون پای منافع ملی در میان است .

وی با اشاره به ترکیب دادگاه در خصوص صدور حکم علیه متهم نفتی تصریح کرد : دادگاه سازمان قضایی و شکل خود را درست کرد و الان در دادگاه دو قاضی وجود دارند که یکی رئیس شعبه است بنام آقای صلواتی و دیگری مستشاربنام شریفی .

دکتر نعمت احمدی در خصوص دادگاه متهم نفتی بابک زنجانی گفت : دادگاه با دو نفرتشکیل شده و این ترکیبی است که  قانون آیین دادرسی کیفری جدید و ترکیب آن از نظر شکل درست است  و ایرادی ندارد .وی گفت : من امیدوارم که فعلا حکمی صادر نشود ولی آنچه که دادستان گفته و روند دادگاه نشان داده است مطابق است با قانون استنادی ماده 4 که رای صادرنشود و منافع بیت المال حفظ شود .

بابک زنجانی فرد نیست کوه یخ فسادی بود که درسیستم اداری ما وجود داشت بنابراین می بایست بقیه افرادی که تسهیل کننده و بوجود آورنده شرایط بابک زنجانی بودند آنها را تهدید کنیم  .

یک ظلمی شده مضاعف و ریشه های فساد کماکان درزمین باقی مانده است و یک نفر به تنهایی چند وزارتخانه را تحت الاشعاع خودش قرار دهد و غربی ها تشخیص دادند که بابک زنجانی کارش غلط است .وی در خاتمه گفت : اگر بابک زنجانی به همین کیفیت محکوم شود در پرونده رسیدگی در سیستم قضایی ما نقطه سیاه ثبت خواهد شد ولی اگر کسانی که بابک زنجانی را پرورش دادند و به این مرحله رساندند آنها مورد مجازات  قرار بگیرند در هر رده ای که باشند و آن موقع می توان به دستگاه قضایی امیدوار بود .

0 نظر برای “ صدور حکم اعدام منجر به خسارات جبران ناپذیر می شود

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.