صفحه اصلی / اخبار/ حقوق و اقتصاد / شرکت ملی مس ایران آماده مشارکت با هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای تولید کاتد در مس سونگون

شرکت ملی مس ایران آماده مشارکت با هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای تولید کاتد در مس سونگون


گزارش از : غلامرضا سبحانی

 

مجتمع مس سونگون در 130 کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز و 30 کیلومتری شمال شهرستان ورزقان واقع شده است. معدن مس سونگون بر روی کمربند جهانی مس موسوم به کمربند آلپ-هیمالیا قرار دارد .

این مجتمع به منظور تولید کنستانتره با ظرفیت 000/150 تن در سال با عیار 30 درصد مس جهت سال اول            بهره برداری طراحی شده است. (فاز اول) کارخانه کانی آرایی (تغلیظ) مجتمع در اواسط سال 1385 راه اندازی شده است و خوراک آن برای ظرفیت فوق توسط سنگ سولفوری استخراج شده از معدن که در نزدیکی کارخانه می باشد.

امروزه شرکت های تولیدی ، به عنوان بنگاه های اقتصادی ، برای طرح های توسعه ای خود ، ، پارامترهای بسیاری را بررسی می کنند. این پارامترها شامل بررسی بازار ، تحولات قیمت ، مکان یابی ، صرفه به مقیاس  و ... هستند. تامین این پارامترها نهایتاً باید اهداف مالی بنگاه های اقتصادی را تامین کنند. البته توجه به مسئولیت های اجتماعی نیز یکی از اهداف شرکت ها است که پایداری فعالیت های تولیدی را برای آنها به دنبال دارد. حتی با در نظر گرفتن تمامی مولفه های یاد شده ، تغییر در هریک از پارامترها می تواند حیات یک طرح و نوع آن راتغییر دهد.

به عنوان نمونه در زمانی که قیمت مس بیش از 8000 دلار در هر تن بود، بسیاری از شرت های تولید کننده مس ، طرح های توسعه ای فراوانی برای خود تعریف کردند و شرکت ملی صنایع مس ایران نیز از این قاعده مستثنسا نبود. از جمله طرح های توسعه شرکت ملی مس ، طرح تولد 200 هزار تن مس کاتدی در آذربایجان بود. باید توجه داشت که برای تولید این میزان کاتد به تولید800 هزار تن کنسانتره نیاز است ؛ چرا که عیار کنسانتره تولیدی حدود25 تا 26 درصد بوده و برای تولید هر تن مس ، چهارتن کنسانتره نیاز است.

این در حالی است که پس از سال ها اکنون  300 هزار تن کنسانتره در آذربایجان تولید می شود؛ زیرا بسیاری از معادنی که در مرود آنها مطالعه شده بود. نتوانستند انتظارات در مرود تولید 800 هزارتن کنسانتره را برآورد سازند. ضمن اینکه با افت قیمت مس عملاً توجیه فنی و اقتصادی بسیاری از طرح ها با مشکل مواجه می شود. اما درحال حاضر تکنولوژی های جدید تولید مس بوجود آمده اند. که می توانند با توجه به پارامترهای نه چندان جذاب در مورد قیمت مس ، در فرآیند تولید کاتد در منطقه آذربایجان ، به کمک شرکت ملی مس بیایند که در حال حاضر ، شرکت در مرحله انتخاب تکنولوژی ها قرار دارد.

این روزها شرکت مس آذربایجان جولان و سرخط خبرها شده و موجب شده عده ای از آن  برای پیش برد اهداف خود استفاده نمایند ، ما نیز بر آن شدیم تا گزارشی تهیه نموده و گفتگوی کوتاهی با مدیران ارشد شرکت ملی مس ایران انجام دهیم.

در این گفتگو کوتاه یکی از مدیران شرکت ملی مس ایران در راستای طرح توسعه مس سونگون و تبدیل کنسانتره مس به صنایع پایین دستی از جمله کاتد گفت ما با عمل به فرامین مقام معظم رهبری و منشور اقتصاد مقاومتی ، آماده

مشارکت و عقد قرارداد با هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای تولید کاتد در مس سونگون هستیم.

ایشان همچنین در مورد میزان تولید کنسانتره افزود خوراک ورودی کنسانتره 300 هزار تن می باشد که از این میزان 75 هزار تن کاتد تولید می شود و سرمایه گذاری برای این میزان کاتد منطقی است ، نه تولید 200 هزار تن .

وی در خاتمه تصریح نمود سرمایه گذاری ها در مس سونگون باید اصولی و منطبق بر میزان تولید کنسانتره باشد و هزینه اضافی برای سرمایه گذاری هیچگونه توجیه اقتصادی، علی الخصوص با نگاه و عمل به اقتصاد مقاومتی ندارد.

ما در صددیم پاسخ مطالبات مردم را از شرکت ملی مس ایران طی گزارش هایی در آینده گرفته و برای مخاطبین عزیزمان اطلاع رسانی نمائیم.

 

 

 

 

 

 

 

0 نظر برای “ شرکت ملی مس ایران آماده مشارکت با هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای تولید کاتد در مس سونگون

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.