صفحه اصلی / اخبار/ حقوق و اقتصاد / سمت و سوی بازار مسکن در تابستان

سمت و سوی بازار مسکن در تابستان


سمت و سوی بازار مسکن در تابستان

 

به دلیل بالا بودن نرخ بهره بانکی روند خروج از رکود بازار مسکن در ایران بسیار کند صورت می گیرد و بی شک چند سالی طول می کشد که وارد رونق کامل شویم. یک کارشناس بازار مسکن گفت: به احتمال زیاد بازار مسکن در مدت زمان باقی مانده از تابستان دست خوش مجموعه ای از تغییرات سطحی خواهد شد و یک روند آرام را طی خواهد کرد.

مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با فرارو، به بررسی بازار مسکن در ماه‌های آتی و در آستانه تشکیل دولت دوازدهم پرداخت و گفت:  بعید است که چینش کابینه و اینکه در آستانه تشکیل دولت دوازدهم قرار داریم، بتواند بر بازار مسکن تاثیرگذار باشد. زیرا اولا مشخص است که سیاست‌های دولت دوازدهم تفاوت خاصی با دولت فعلی ندارد. ثانیا به طور کلی سیاست‌های دولت تاثیر چندانی بر بازار مسکن ندارد. آنچه که می‌تواند روی بازار مسکن تاثیرگذار باشد، سیاست‌های کلان اقتصادی مثل، سیاست‌های پولی و مالی، نرخ سود بهره و... است.

وی ادامه داد: اما جدا از مسئله دولت باید گفت که بعید است در ماه‌های آتی تغییری در بازار مسکن رخ دهد. اما مدتی است که یک روند صعودی در بازار به وجود آمده است که هرچند بسیار ملایم است اما اگر ثبات اقتصادی در کشور حفظ شود می توان انتظار داشت که این روند ادامه پیدا کند.

او افزود: در کنار این به احتمال زیاد شاهد افزایش بها در بازار خواهیم بود که متناسب با نرخ رشد و تورم، رخ خواهد داد. در کل ارزیابی من این است که بازار مسکن در مدت زمان باقی مانده از تابستان دست خوش مجموعه ای از تغییرات سطحی خواهد شد و یک روند آرام را طی خواهد کرد.

سلطان محمدی درباره روند صعودی بازار مسکن به سمت رونق گفت:  بازار مسکن 5سال است که در رکود شدید قرار گرفته است اما با توجه به اینکه هیچ رکودی دائمی نیست از سال گذشته تغییراتی ایجاد شد که حالا آرام آرام از این رکود خارج می شود. به عنوان مثال سال گذشته حجم معاملات افزایش داشته و به بالاتر از دوسال قبل رسید و حجم سرمایه گذاری در بانک مسکن برای مسکن کمی افزایش داشت که نشان از تحریک تقاضا در حوزه مسکن می‌داد.

او تاکید کرد: البته نباید این نکته را نادیده گرفت که به دلیل بالا بودن نرخ  بهره بانکی روند خروج از رکود در ایران بسیار کند صورت می گیرد و بی شک چند سالی طول می کشد که وارد رونق کامل شویم. هرچند اگر بتوان مسئله نرخ بهره بانکی را حل و فصل کرد، می توان انتظار داشت که در زمان کمتری وارد دوره رونق در بازار مسکن شویم.

 

وی درخصوص معضلات پیش روی دولتمردان و سیاستگذاران اقتصادی در حوزه مسکن گفت: مهمترین چالشی که بانک مرکزی  و سیاستگذاران پولی و بانکی دارند همین مسئله بهره بانکی است. طی سال های اخیر این انتظار وجود داشت که هم‌زمان با کاهش تورم، بهره بانکی هم کاهش پیدا کند. اما علی رقم تلاش‌های بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره، نه تنها کم نشد که افزایش هم داشت.

این فعال بازار مسکن عنوان کرد: بحران سیستم بانکی تهدیدهایی را متوجه بخش مسکن می‌کند و شکل و چگونگی اثرگذاری این تهدیدها بسته به این دارد که چگونه با بحران بانکی مقابله شود. اگر بنا باشد کسری بانک‌ها از طریق تزریق نقدینگی از طرف بانک مرکزی حل  شود، این روش تورم ایجاد می‌کند که ممکن است حتی به بهبود وضع مسکن کمک کند. در این شرایط نرخ بهره واقعی در بانک‌ها کاهش پیدا می‌کند و بهره منهای تورم به افزایش ترجیح سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن منجر می‌شود. 

 

 

0 نظر برای “ سمت و سوی بازار مسکن در تابستان

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.