صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی اجرایی شد

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران خبر داد

سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی اجرایی شد


سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی اجرایی شد

پوریانی گفت: سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیکی قضایی از اواسط مهر ماه امسال اجرایی شد.

عباس پوریانی رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در حاشیه بازدید از مجتمع قضایی شهید باهنر گفت: تشریفات طولانی ابلاغ و گاهی اشتباهات ماموران ابلاغ یکی از علت‌های مهم اطاله دادرسی است؛ به همین دلیل سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیکی قضایی از اواسط مهر ماه امسال اجرایی شد.

وی افزود: یکی از روش‌هایی که برای کاهش اطاله دادرسی می‌توان به آن امیدوار بود، الکترونیکی کردن دادرسی و انجام اقداماتی از جمله ابلاغ الکترونیک است، در لوایح، طرح‌ها و مصوباتی که اخیرا مطرح شده موادی به این موضوع ارتباط پیدا کرده است.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران ادامه داد: همچنین ماده ۶۵۵ قانون آئین دادرسی صراحتا به این مساله پرداخته است اما باید در نظر داشت که برای بهره‌برداری مناسب از این مهم باید پیش‌نیازهای لازم اجتماعی و قانونی برای روش‌های نوین دادرسی به وجود بیاید.

وی افزود: از طرفی ماده ۷ آیین‌نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی که به تصویب رئیس قوه‌قضاییه رسیده است، ابلاغ دادخواست و ضمایم آن و یا ابلاغ هرگونه قرار و دستور قضایی به مخاطبان ذی‌ربط را به صورت الکترونیکی امکانپذیر کرده است که این مهم در اواسط مهر ماه امسال اجرایی شد و بر این اساس در صورت عدم دسترسی به نشانی الکترونیک و شماره تلفن همراه، ابلاغ و احضار به صورت حضوری انجام خواهد شد.

پوریانی تصریح کرد: سامانه ثبت نام الکترونیک (ثنا) از سامانه‌هایی است که موجب تحولات خوبی در زمینه ارائه خدمات قضایی به مراجعان به دستگاه قضایی خواهد شد و بر بستر اینترنت و دفاتر خدمات الکترونیک قرار دارد و بر این اساس هر شهروندی به خدمات قضایی نیازمند است باید اطلاعات فردی خود را در این سامانه ثبت نام کند.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران خاطرنشان کرد: طبق این سامانه و براساس قانون از این پس هر فرد ایرانی باید دارای یک حساب کاربری ویژه ابلاغ‌های قضایی باشد. افراد باید برای ایجاد حساب کاربری و دریافت شناسه و رمز حساب به دفاتر خدمات قضائی مراجعه کنند و یا پس از انجام  مراحل نخست ثبت نام از طریق نشانی http://sana.adliran.ir  برای احراز هویت به دفاتر خدمات قضائی مراجعه کنند. ثبت‌نام در این طرح برای تمام وکلا و کارشناسان دادگستری الزامی است و تمام افراد حتی کسانی که  هیچ پرونده‌ای در دستگاه قضایی نداشته باشند، می‌توانند این حساب کاربری را ایجاد کنند.

وی ادامه داد: در اجرای تبصره ماده ۱۷۵  مصوب سال ۹۲سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی در سراسر کشور راه اندازی شد و افراد حقیقی و حقوقی می توانند از این طریق نسبت به ایجاد حساب کاربری ایجاد کنند.

پوریانی با بیان اینکه افراد می توانند با مراجعه به سامانه ابلاغ نسبت به مشاهده اوراق قضایی خود اقدام کنند، تصریح کرد: انجام این کار از سوء استفاده و هزینه‌های هنگفت که بر دولت و بیت المال وارد می‌شود، جلوگیری می‌کند  و  سرعت کار در دستگاه قضایی بیشتر می‌شود چون یکی از گلایه های مردم این بود که ابلاغ ها به دست ما نرسیده است.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران از مردم خواست که با مراجعه به سایت قوه قضاییه، دستورالعمل را مطالعه کنند و در ارتباط با ملاقات‌های حضوری و بازدید از مجتمع های قضایی گفت:با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری همواره در دستور کار بوده است و در جاهایی که احساس کنیم مسیر رسیدگی به پرونده خلاف قانون است قطعا ورود میکنیم.

وی ادامه داد: از طرفی برخی از مراجعین اطلاعات حقوقی و قضایی نسبت به پرونده ندارند و ما وقتی به پرونده مراجعه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که هیچ اشتباه و کوتاهی رخ نداده است؛ اما در هر حال مردم ولی نعمت ما هستند و درب اتاق ما به روی آنها باز است و با وجود فشار کاری که در شعبه وجود دارد رسیدگی به امورات مردم در اولویت کارها قرار دارد.

پوریانی با اشاره به تراکم کار قضات گفت: گاهی مراجعین ناراحت میشوند که قاضی برای آنها وقت نمیگذارند اما باید در نظر داشت که تراکم کار قضات بسیار بالاست اما در هر حال شنیدن مشکلات مردم جز کارهای ما است و در خدمت به آن‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد

 

1 نظر برای “ سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی اجرایی شد

  1. شایان در 1395/12/05 09:38:06

    راه اندازی سامانه فقط یه راهیه که توی دادگاه ارباب رجوع رو از سر خودش باز کنن و بفرستن دنبال نخود سیاه میگن برو تو سایت نگاه کن هیچ وقتم هیچ خبری نمیشه

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.