صفحه اصلی / اخبار/ صفحه اول / سالی که گذشت و چالش های جامعه وکالت

سالی که گذشت و چالش های جامعه وکالت


ندافرامرزیان-صاحب امتیاز و مدیر مسئول صوراسرافیل
سالی که گذشت و چالش های جامعه وکالت

سالی که گذشت و چالشهای جامعه وکالت
در سالی که رو به پایان است ، کدام چالش را می‌توان به عنوان مهم‌ترین چالش پیش روی جامعه حقوقی برشمرد؟
لایحه جامع وکالت و بحث استقلال یا ایجاد کمپینی با پیشنهاد حذف ظرفیت از آزمون کارآموزی وکالت .
بی شک نمی توان هیچ کدام از این دو موضوع را دست کم گرفت موضوع اول که سالها دغدغه کانونها بوده و سر انجام با روی کار آمدن مجلسی  که برای اولین بار تعداد قابل توجهی وکیل دادگستری را بر کرسی های تصویب نشاند و سپس با رد کردن کلیات لایحه کمی از التهابات جامعه وکالت را فرونشاند و موضوع دوم نگرانی جمعی از تحصیل کردگان حقوق با دغدغه قبولی در آزمون و البته چالش سومی که شاید به طور دقیق و محسوس نمی توان از آن به عنوان  چالشی علنی نام برد! و آن موضوع بیکاری بسیاری از وکلای جوان است.
از نظر نگارنده چالش دوم و چالش سوم دو موضوع مشابه به هم هستند.
اولی فارغ التحصیلانی که پیرو اخذ  پروانه وکالت، جویای شغلی آبرومند و البته پر درآمد هستند و گروه دوم تعداد زیادی از وکلای جوانی که حتی برای تهیه دفتر کاری مناسب با مشکل مواجه اند.
لذا تصور می شود با تصور حتی برداشته شدن آزمون کار آموزی مشکل درآمدی برای دانش آموختگان حقوق برطرف نمی شود!
اگر بخواهیم نظرات مدیران جامعه وکالت را در این مورد بررسی کنیم بارها به این جمله مشابه از دهان بسیاری از این بزرگواران برخواهیم خورد که: کانون ها و ظیفه اشتغال زایی و کارآفرینی ندارند.
البته قاعدتا و در واقع  با بررسی نظامات نتیجه فوق حاصل می شود اما می توان با تغییراتی در قوانین صنفی و مترتب کردن قوانینی برای اجازه تبلیغ حداقل کمی از دغدغه وکلای جوان را بر طرف ساخت.
و اما چالش سوم که به مثابه بمب ساعتی است که هر از گاهی دل تپشی برای مدیران کانون وکلا ایجاد می کند امروز هشدار جدی می دهد که امید است با درایت این بحران نیز مرتفع گردد.
در پایان سال نود و پنج و تولد سه سالگی صوراسرافیل، دست همه اساتید معزز را که چون گذشته همراه ما بودند می فشاریم و از مخاطبان فرهیخته صوراسرافیل می خواهیم کاستی های ما را ببخشند و با ارسال نظرات انتقادی و پیشنهادات خود چون گذشته ما را به ادامه راه امیدوار سازند،همچنان از حامیان معنوی و مالی که در طول سالهایی که گذشت دست یاری¬گرشان مشوق ما بود سپاسگزاریم .
پیشاپیش سال نو مبارک.

0 نظر برای “ سالی که گذشت و چالش های جامعه وکالت

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.