صفحه اصلی / اخبار/ زنان / زنان هنوز به ضرورت مشارکت خود در انتخابات پی نبرده‌اند

یک فعال حقوق زنان:

زنان هنوز به ضرورت مشارکت خود در انتخابات پی نبرده‌اند


زنان هنوز به ضرورت مشارکت خود در انتخابات پی نبرده‌اند

 

 

مدیرعامل کانون حقوقدان زنان سورا معتقد است زنان هنوز به ضرورت مشارکت خود در انتخابات پی نبرده‌اند.

مرضیه محبی مدیرعامل کانون حقوقدان زنان سورا اظهار کرد: زنان باید بیندیشند تا امروز کنش سیاسی و اجتماعی آنان چه ایراداتی داشته است که موجب شدت یافتن مشکلات آنان شده است. وی با طرح این پرسش که چرا زنان مورد آماج خشونت قرار دارند، چرا فقر، اعتیاد و دیگر آسیب‌های اجتماعی به سمت زنانه شدن حرکت می‌کنند، چرا دستیابی به شغل و جایگاه با مانع برای آنان همراه است، خاطرنشان کرد: بی تردید اولین پاسخ برای این سوالات این است که زنان به ضرورت مشارکت در آگاهی‌ها و انتخابات پی نبرده‌اند.

این فعال حقوق زنان ادامه داد: دموکراسی در هر جامعه‌ای در گرو مشارکت فعال و پویای زنان آن جامعه در عرصه تصمیم‌گیری است اما  ساختارهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ما علی‌رغم توسعه حضور زنان، در عرصه آموزش عالی و اقتصاد، هنوز وجود آنان را برمی‌تابد. احساس عدم تاثیر کنش متقابل زنان در اجتماع از سوی خود آنان باعث شده که خودباوری و اعتماد به نفسشان دچار نقصان شود و این خود متقابلا مانعی برای مشارکت سیاسی است.

محبی با بیان اینکه زنان خود این موانع را بر سر راه خویش تقویت و مستقر می‌کنند، یادآور شد: قوانین، فرهنگ و زبان حاکم بر جامعه ما مردانه است، همچنین زنان در فرآیند تکمیل شخصیت و جامعه پذیری، کلیشه‌های جنسیتی حاکم و جنسیت زدگی رفتار و اندیشه را باز تولید و تکرار می‌کنند. این موضوع توسط زنان به فرزندانشان نیز انتقال داده می‌شود و باعث عدم توفیق در حل مسئله بسیار اساسی جوامع بشری یعنی خشونت بر زنان می‌شود.

وی با بیان اینکه اصلاح همه این مسائل از مسیر سخت توانمندی زنان آغاز می‌شود، گفت: راه توانمندی‌سازی از مشارکت سیاسی جدی و فعال هم به عنوان انتخاب کننده و هم به عنوان انتخاب شونده می‌گذرد و تا زنان خود با عزم استوار پای این راه نیفتند، هیچ نیروی دیگری نمی‌تواند آن‌ها را راهی این مسیر کند. مشارکت سبب قدرتمند شدن، دستیابی به دانش، آگاهی، منابع و بهره‌مندی از عدالت جنسیتی است. بنابراین زنان جامعه ما هیچگاه نباید زمین دموکراسی یعنی انتخابات را ترک کنند و از اعلام رای و نظر و همچنین اداره کشور امتناع کنند.

وی با بیان اینکه شرکت در انتخابات شورای شهر نیز تکلیفی جدی برای زنان است، عنوان کرد: چون حل مسئله زنان از رهگذر همین انتخاب ممکن می‌شود، امنیت زنان در فضای عمومی، دستیابی به امکانات اجتماعی سرزندگی، نشاط و آموزش و فراهم آوردن امکان حضور موثر در عرصه عمل اجتماعی، تنها با این انتخاب موثر می‌شود.

0 نظر برای “ زنان هنوز به ضرورت مشارکت خود در انتخابات پی نبرده‌اند

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.