صفحه اصلی / اخبار/ عدالتخانه / زنان می‌توانند برای مطالبه مهریه به دادگاه یا اداره ثبت مراجعه کنند

عضو كميسيون قضايي مجلس درباره تغییر در نحوه وصول مطالبه مهریه زنان در برنامه ششم توسعه

زنان می‌توانند برای مطالبه مهریه به دادگاه یا اداره ثبت مراجعه کنند


محمدعلی پورمختار
زنان می‌توانند برای مطالبه مهریه به دادگاه یا اداره ثبت مراجعه کنند

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه زنان برای تحقق حق مهریه خود می‌توانند به دادگاه یا اداره ثبت مراجعه کنند، گفت: شکایت از طریق اداره اجراییات ثبت جهت تحقق مطالبه مهریه به هر میزان امکان‌پذیر است.

 

محمدعلی پورمختار در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت درباره تغییر در نحوه وصول مطالبه مهریه زنان در برنامه ششم توسعه، گفت: وصول مهریه زنان از طریق مراجعه به اداره اجراییات ثبت در برنامه ششم الزامی نیست، در واقع زنان اختیار دارند که برای وصول مهریه خود به دادگاه یا اداره اجراییات ثبت مراجعه کنند، این اختیار به دلیل ابراز برخی مخالفت‌ها در صحن علنی مورد نظر قرار گرفت.

نماینده مردم بهار و کبودر‌آهنگ در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با مراجعه زنان به اداره اجراییات ثبت تنها هزینه اجرای حکم از طرف دعوی گرفته می‌شود، در واقع زنی که شکایت کرده لازم نیست هزینه دادرسی پرداخت کند، حصول نتیجه در این روش قطعا نسبت به شکایت از طریق دادگاه سرعت بیشتری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه افراد خود می‌توانند محل ثبت شکایت خود درمورد مهریه را انتخاب کنند، افزود: هم‌اکنون دادگاه ها برای شکایات مهریه تا سقف 110 سکه را ثبت و پیگیری می‌کنند بنابراین کسانی که مهریه‌شان با تعداد سکه بیشتر دارند نمی‌توانند درخواست بیشتری را از دادگاه دنبال کنند در صورتی که از طریق اداره اجراییات ثبت درخواست حق مهریه به هر میزان امکان‌پذیر است.

پورمختار افزود: در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور کمبود امکانات برای انجام این کار را ندارد، در واقع با کمبود مراکز اجراییات ثبت مواجه نیست و همین مراکز فعلی می‌توانند نسبت به تحقق مطالبات مهریه زنان اقدام کنند ضمن آنکه شناسایی اموال از این طریق نیز تفاوتی با روش مراجعه به دادگاه نخواهد داشت.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در صورتی که یک مرد با داشتن اموال و دارایی‌های از معرفی دارای‌های خود به مراجع قضایی خودداری کند یا نسبت به پرداخت حق مهریه زن خود کوتاهی کند، می‌توان از مجازات حبس طبق قانون محکومیت‌های مالی برای وی استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، در بند (ب) ماده 129 مصوب برنامه ششم توسعه آمده است؛ مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجراء از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرا می‌شوند. اجرای ثبت مکلف است بلافاصله پس از تقاضای اجرائیه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کند. چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجرا، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید متعهدُله سند می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع نماید./

 

0 نظر برای “ زنان می‌توانند برای مطالبه مهریه به دادگاه یا اداره ثبت مراجعه کنند

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.