صفحه اصلی / اخبار/ چارسو / زبان گویا ابزار راهبردی وکلا

زبان گویا ابزار راهبردی وکلا


درمان غیرقابل باور و بدون بازگشت لکنت زبان

در بسیاری از مشاغل گفتار سلیس، زبان گویا و فن بیان جزو مهم‌ترین ابزار برای نیل به اهداف مورد نظر افراد است. برای جامعه حقوقی نیز شفافیت بیان و دور از هر نوع اختلال اعم از لکنت و اشکال در گفتار نوعی امتیاز محسوب می‌شود. لکنت زبان موجود در افراد به دلایل مختلفی به وجود می‌آید که ممکن است مبتلایان به این عارضه بر این باور باشند که راهی برای بهبود آن وجود ندارد. دکتر محمداحسان تقی‌زاده تنها درمانگر قطعی و بدون بازگشت لکنت زبان در جهان و مبدع روش شبیه‌سازی ذهن در درمان لکنت زبان است. مطلب زیر حاصل گفت و گوی ویژه صوراسرافیل با وی است که از نظر می‌گذرانید.

صوراسرافیل: سلام با تشکر از حضرتعالی که وقت خودتان را در اختیار ما گذاشتید لطفا به طور مختصر خودتان را معرفی کنید.

دکتر تقی‌زاده: با سلام و تشکر از نشریه تخصصی و تأثیرگذار صوراسرافیل و مخاطبان اصلی آن در سراسر کشور، اینجانب محمد‌احسان تقی‌زاده‌، عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه، دارای دکترای تخصصی روانشناسی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم.

صوراسرافیل: شبیه‌سازی ذهن در لکنت زبان چیست؟ 

دکتر تقی‌زاده: شبیه‌سازی نسخه‌ای از بعضی وسایل حقیقی یا موقعیت‌های کاری است که تلاش دارد تا بعضی جنبه‌های رفتاری یک سامانه فیزیکی یا انتزاعی را به‌وسیله رفتار سامانه دیگری نمایش دهد. که بیشتر در سامانه‌های طبیعی و انسانی کاربرد دارد. این شیوه همانند آیینه، واقعیت را همانند‌سازی می‌کند و کوچکترین صدمه یا آسیبی را متوجه شرکت‌کنندگان در درمان نمی‌کند. این امر انواع مختلفی نیز دارد. شبیه‌سازی‌های فیزیکی، آموزشی، پزشکی، پرواز، بازی‌های شبیه‌سازی، مهندسی، کامپیوتری، علوم اجتماعی، ورزش، تعلیم و تربیت، روانشناسی و غیره، انواع شبیه‌سازی را شامل می‌شود.

صوراسرافیل: چه تعریفی از لکنت زبان دارید؟ آیا لکنت انواع متفاوتی دارد؟

دکتر تقی‌زاده: ویژگی اصلی اختلال تسلط بیانی با آغاز در کودکی (لکنت زبان) اشکال در تسلط و روانی عادی و الگوی زمانی گفتار متناسب با سن فرد است. مشخصه‌های این اختلال عبارت از تکرار و یا کشیدن صداها یا هجا‌ها و سایر انواع عدم‌تسلط در گفتار از جمله بریده‌بریده حرف زدن (یعنی در حین بیان یک کلمه) وقفه‌ی تکلمی قابل شنیدن یا بی‌صدا (مثل مکث‌های با صدا یا بی‌صدا در گفتار) طفره رفتن از بیان واژه‌های خاص، بیان واژه‌ها با تنش فیزیکی اضافی‌، تکرار واژه‌های تک‌هجایی است. بر اساس تئوری ما، لکنت 27 سطح دارد. A.B.C.D.E  و بین A,B  ، C,B  ، D,C  ، E,D  و هر کدام ازین سطوح به سطح پایین ، متوسط و زیاد تقسم بندی میشود.

سه نوع لکنت داریم. 1- تونیک یا گرفتگی زبان که کلام فرد حالت قفل پیدا می‌کند و به صورت تشنجی کلمات را بیان می‌کند. 2- کلونیک که تکرار یک واج و یک حرف از یک کلمه است.

صوراسرافیل: ریشه لکنت و دلیل ایجاد آن چیست؟ و چه تأثیرات سویی بر زندگی فرد می‌گذارد؟

دکتر تقی‌زاده: عمده دلایل لکنت به ترس‌های واقعی و خیالی دو سه سال اول یا دوران کودکی بر‌می‌گردد، که سبب بی‌نظمی در ریتم گفتاری ذهن و نا‌هماهنگی گفتار، سامانه عصبی و زبان  می‌شود. همانطوری که زبان پنجره ی ارتباط با عالم و آدم است لکنت به عنوان سرطان اجتماعی و در عدم شکوفایی شخصیت مشکلات شغلی ، خانوادگی و تحصیلی سهیم است.

صوراسرفیل: چند سال است روی این پروژه کار می‌کنید؟ لطفا از آغاز این فعالیت هم برایمان بگویید.

دکتر تقی‌زاده: به مدت ده سال است که با یک تیم تخصصی اعم از متخصصین فلسفه‌ی ذهن، برنامه‌نویسان کامپیوتر، هوش مصنوعی و روانشناسی شناختی به صورت میدانی، آزمایشگاهی و تجربی روی پروژه شبیه‌سازی و تصویر‌سازی ذهنی فعالیت می‌کنیم. جرقه‌های کار از زمانی زده شد که ما به‌عنوان روان درمانگر روی مسائل خانواده‌ها خدمات روانشناختی انجام می‌دادیم. در این میان کسانی که اختلال گفتاری داشتند به ما مراجعه و بیان می‌کردند که به تخصص‌های مختلفی اعم از روانشناس، روانپزشک، متخصص مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی و گفتار درمانگر مراجعه کرده و نتیجه‌ای نگرفتند و در این میان افرادی بودند که دوازده سال تحت نظر بوده و تغییری در گفتار آنها صورت نگرفته بود و ما به این نتیجه رسیدیم که باید به فکر چاره بود.

صوراسرافیل: آیا لکنت به عنوان معضل بشر درمان قطعی دارد؟

دکتر تقی‌زاده: تا قبل از شروع عملی کار در سال  93 به مطالعاتی که در روش‌های درمانی خارج و داخل کشور داشتیم متوجه شدیم که در حد کنترل گفتار گام‌های خوبی برداشته شده است، اما درمان قطعی خیر و بعد از سال 93 با شروع درمان‌های کلینیک، موجی از امید در دل تمام کسانی که اختلال گفتاری دارند ایجاد شده است.

صوراسرافیل: چطور به این یقین قطعی می‌گویند؟ آیا در علم قطعیت وجود دارد؟

دکتر تقی‌زاده: در فلسفه‌ی علم چیزی به‌نام قطعیت وجود ندارد، زیرا هر زمانی که علم بتواند تمام سوژه‌های مورد نظر خود را درمان کند، می‌شود گفت قطعی است. اطلاق قطعیت از جانب ما به معنی درمان مؤثر و رضایت بخش کسانی است که به کلینیک مراجعه کرده‌اند. در مورد این افراد می‌شود با قطعیت صحبت کرد.

صوراسرافیل: آیا شیوه درمانی شما برگشت پذیری بلند مدت ندارد؟

دکتر تقی‌زاده: خیر – زیرا که لکنت از نظر ما 98 درصد جنبه ذهنی، محیطی و یادگیری دارد و شیوه‌های درمانی ما ریتم گفتاری ذهن را تنظیم کرده و فرد را به مرحله مهارت گفتاری می‌رساند و همچنین ما علاوه بر درمان در موعد مقرر سه مرحله ی پیگیری درمان داریم. یعنی 3 ماه بعد ، 6 ماه بعد و یک سال بعد پیگیری درمان داریم.

صوراسرافیل: چه سنینی از افراد در کلینیک شما تحت درمان قرار می‌گیرند؟

دکتر تقی‌زاده: درمان بیماران از سن سه سالگی تا کهنسالی ممکن است، به شرطی که عقب مانده ذهنی یا فلج مغزی یا سکته مغزی نباشند.

صوراسرافیل: تفاوت اصلی تئوری شما  با روش‌های متداول درمان و عوامل اصلی درمان چیست؟

دکتر تقی‌زاده: 1- ذهن را با روش‌های متناسب با آن درمان می‌کنیم نه با روش‌های جسمانی و فیزیکی. 2- شیوه‌های درمان ما آموزش را به مرحله یادگیری و مهارت می‌رساند. 3- ما هم روی درمان گفتار و هم روی درمان ذهنی هم‌زمان کار می‌کنیم. فهم زبان ذهن توسط درمانگر و مثلث هوشمندی باورمندی و انجام دستورالعمل‌ها توسط مراجعان عوامل اصلی درمان محسوب می‌شوند.

صوراسرافیل: افراد دارای اختلالات جسمی (مانند ضربه چاقو بریدگی با شیشه سوختگی و ...) و یا افراد کم‌هوش (عقب‌ماندگی ذهنی)  قابل درمان هستند؟

ما تا‌کنون موفق شده‌ایم حداکثر تا 30 درصد این افراد را درمان کنیم و بیشتر از آن ادعایی نداریم و امید داریم در آینده‌ای نزدیک در این خصوص موفقیت‌های بیشتری پیدا کنیم. 

صوراسرافیل: در این روش درمانی کارکرد مغز چه تغییری می‌کند؟
دکتر تقی‌زاده: از طریق دستگاه FMRI ، تغییرات قبل و بعد درمان قابل مشاهده است.تغییر در نورون‌های آیینه‌ای و  ایجاد سیناپس‌های جدید در مغز فرد ایجاد می‌‌شود.

صوراسرافیل: ضمانت حقوقی درمان شما چیست؟

دکتر تقی‌زاده: قراردادی که بین کلینیک و مراجعین منعقد می‌شود و ما متعهد شده‌ایم، که هر تعداد جلساتی که برای مراجعین در نظر گرفته می‌شود، اگر به درمان قطعی و بدون بازگشت نرسیم وجوه اخذ شده درمانی مسترد می‌شود.

صوراسرافیل: در فضای مجازی چه بازخوردی از  افراد دارید؟

دکتر تقی‌زاده: در فضای مجازی برخی از افراد قصد تخریب دارند که این امر طبیعی است، زمانی که گالیله موفق به آن کشف بزرگ شد، حتی به دادگاه تفتیش عقاید احضار شد و مورد تهدید‌های جانی قرار گرفت که ریشه این کارها بر می‌گردد به عوامل روانی و اقتصادی، یعنی کاهش کسب و کار بعضی از افراد و حسادت و جهالت.

صوراسرافیل: آیا این علم علاوه بر درمان لکنت در زمینه‌های دیگر کاربرد دارد؟ 

دکتر تقی‌زاده: بله، علم شبیه‌سازی ذهن در پرورش ستارگان فوتبال نظیر مسی و رونالدو، رانندگی بدون تصادف و سایر خدمات اجتماعی کاربرد دارد.

صوراسرافیل: آینده این علم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دکتر تقی‌زاده: چون که سیر تقاضاهای اجتماعی در دنیا بالا است، مجامع علمی از تئوری‌های نا کارآمد در حال فاصله گرفتن هستند و به سمت تئوری‌های کارآمد حرکت می‌کند و این علم می‌تواند سرچشمه تحولات بزرگ در عرصه‌های خدماتی، درمانی و ورزشی باشد.

صوراسرافیل: از کشورهای دیگر هم مراجعه دارید؟

دکتر تقی‌زاده: بله از آسیای میانه، کشورهای عربی، آمریکا و اروپا

صوراسرافیل: آقای دکتر، با توجه به اینکه ممکن است تعدادی از مخاطبین محترم نشریه ما از لکنت زبان رنج ببرند، چه پیامی برای این عزیزان دارید؟

دکتر تقی‌زاده: درمان قطعی و بدون بازگشت این عزیزان، امروزه امکان‌پذیر است. برای این عزیزان نیز تسهیلات ویژه‌ای خواهیم داشت.

صوراسرافیل: آیا تا کنون مقالاتی در خصوص شیوه درمانی شما به چاپ رسیده است؟

دکتر تقی‌زاده: بله، دو مقاله در نشریه خارجی Der pharmacia letter در خصوص تئوری درمان شبیه سازی ذهنی و مدل دکتر تقی زاده و چند مقاله فارسی که در سایت توانمند سازان ذهن موجود است.

صوراسرافیل: راه‌های ارتباطی با شما چیست؟

دکتر تقی‌زاده: شماره تلفن کلینیک 02188909982 و 09384888155

به نشانی تهران – میدان فاطمی- خیابان جهان مهر – نبش کوچه ی 2/1 – ساختمان آریا- پلاک 14 – طبقه 3 واحد 9

صوراسرافیل: لطفا آدرس سایت و ایمیل کلینیک توانمند سازان ذهن را جهت استفاده خوانندگان نشریه بفرمایید.

www.mindEcenter.ir

mindecenter@gmail.com

صوراسرافیل: آیا آماده مناظره با کسانی که هنوز به شیوه شما شک دارند هستید؟

دکتر تقی‌زاده: بله، چه در رسانه ملی و چه در مطبوعات و چه در محافل علمی و دانشگاهی.

صوراسرافیل: شما در کلینیک فیلم‌های قبل و بعد از درمان را دارید تا برای کسانی که در خصوص کار شما تردید دارند نمایش دهید؟

دکتر تقی‌زاده: بله، تمام فیلم‌ها موجود است و قابل ارائه به مجامع علمی، قانونی و به درمان‌شدگان.

0 نظر برای “ زبان گویا ابزار راهبردی وکلا

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.