صفحه اصلی / اخبار/ صفحه آخر / رسیدگی به پرونده بابک زنجانی از منظری دیگر

دکتر نعمت احمدی -حقوقدان

رسیدگی به پرونده بابک زنجانی از منظری دیگر


رسیدگی به پرونده بابک زنجانی از منظری دیگر

دل رهاهی پیدا کند و شد محور شعار رئیس جمهوری سابق که تحریم نمنه و مجموعه شرکت نفت وبانک مرکزی و دیگر نهاد های اقتصادی دستو دلبازانه کشتی کشتی نفت تحویل او دادند و انقدر دور آن دولت ظاهرا بی برنامگی بود که کسی از این آقای بسیج اقتصادی نپرسید پول کستی اول را چه کردی دومی چه شد، همین شهردار شهر تهران که امروزه نمی تواند پاسخ عملکرد نا صحیح خود را در قضیه پاساژ پلاسکو بدهد و فرا فکنی می کند او را شریک در ساخت طبقه دوم بزرگراه صدر کرد و مجموعه ای از عوامل ارضی و لائی پوشیده و نهان به کمک وی آمدند و با تاسف مرغوبترین زمین شهرک غرب را به وی اعطا نمودند و پروانه ای ببرایش صادر کردند که بر خلاف قوانین شهرسازی گود برداری غیر قانونی و غیر متعارف عبور که نام ب.ز را برای اولین بار سر زبان ها انداخت که با غرور به هر کسی که رسید گفت: می خرم بابک زنجانی و مجموعه اعمال او به باور من در دادگستری مورد رسیدگی قرار نگرفت تنها بابک زنجانی و دو نفر اعضایه دفتری او حداقل در سطح مطبوعات تحت تعقیب قرار گرفتند.

به این نوع رسیدگی نمره منفی داده می شود و امروزه هم تائید اعدام وی و اجرای آن مورد خاسته کسانی است که معتقدند بهترین دشمن دشمن مرده است.

بابک زنجانی به عنوان فرد نمی توانست دست به چنین اعمالی بزند اینهمه تاجر و بازرگان استخوان خورد کرده در عالم تجارت در ایران نداشتیم که به جوانی با سابقه ای آنچنانی که پرونده تخلف مالی از چک برگشتی مبل و نمی دانم اتهامات درشت دیگر و نمی دانم اتهامات درشت دیگر در سابقه جزایی و کیفری خود داشته است را به عنوان محور دوران تحریم ها با جهانی در افتاده بودیم وارد عمل کنیم.

اگر قصد مسئولین قضایی این بود که پول هایه امانی نزد بابک زنجانی را به وی باز ستانیم روش و رویه این نبود. با یک ممنوع الخروجی با یک تحت نظر و استقرار مامورین دادستانی در دفترش و هدایت وی به این سوی که اموال موجود در خارج از مرزها را با استفاده از اطلاعات بابک زنجانی تحت کنترل درآوریم. راه درست و ساده و عملی را رها کردیم و روز نخست او را بازداشت کردیم و حلقه ارتباطی او را با ایادی خارج از کشور قطع نمودیم. کاش در داخل کشور هم درست عمل شده بود یعنی تنها بابک زنجانی و آن دو سه نفر مجرم هستند؟ از روز نخستی که این فرد وارد مجموع وزارت نفت و بانک مرکزی و دیگر نهاد های اقتصادی شد را باید مورد تحقیق قرار می دادیم. وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد جلوی دوربین تلویزیون در پاسخ مجری که پرسید بابک زنجانی را می شناسید صرفا گفت نمی شناسم اما آنها امضای وی پای نامه ای که توصیه او را به وزارت نفت و دیگر نهاد ها کرده اند موجود است.

مگر می شود صبح فردی به وزارت نفت برود و در اتاق معاملات خارجی را بزند و بگوید من نفت می خواهم و به او کشتی کشتی نفت بدهند و او هم نفت ها را بفروشد و پول آن را در طبقه دوم بزرگراه صدر به جای هزینه پروانی ساختمانی زمین شهرک غرب خرج کند و در قشم امپراطوری راه بیاندازد و در آسمان هواپیمایی قشم ایر را به پرواز درآورد. سادگی است که بپذیریم بابک زنجانی به گفته وزیر نفت پدیده ای است عجیب. نه او پدیده نیست او نوک یخی کوه یخی است که فشار را در دولت سابق نهادینه کردند و با نفت 150 دلاری هر چه خواستند با اقتصاد و مملکت کردند.

اگر اراده ای باشد همین بابک زنجانی و رسیدگی به اتهامات وی کافی است که کوه یخ فساد نهادینه شده را برملا کند. از وزارت نفت، وزارت اقتصاد، کشتی رانی، بانک مرکزی و غیره...

و اما با پیدا شدن جعبه سیاه بابک زنجانی و دستگیری او در آن سوی مرزها و تحویل وی به ایران کاش مسئولین قضایی به فکر بیفتند که جبران مافات بکنند و در پرونده مستقلی که برای متهم جدید که ظاهرا در پرونده قدیمی بابک زنجانی حضوری مستقیم دارد شیوه رسیدگی را اصلاح کنیم و از بدو ورود بابک زنجانی به حوزه اقتصاد دور زدن تحریم های نفتی را پیگیر باشیم. در رسانه ها خواندیم این جعبه سیاه، بانکی را در مالزی برای بابک زنجانی خریداری می کند به پنج یا شش میلیون دلار و با این ادعا که این بانک نخستین اسلامی بانکی است کارستان از اوراق او هر جا که خواست سو استفاده کرده و در آخر همین بانک که ظاهرا یک آپارتمان کوچک با یک اساس نامه ثبت شده در مالزی روی کاغذ بیشتر نبوده است را به 15 میلیون دلار یا بیشتر به بانک ملت فروخته است. مگر بانک ملت بانک به معنای واقعی نیست مگر در خارج از کشور شعبه ندارد مگر معاملات خارجی و مراودات بین المللی ندارد آیا مدیریت این بانک شناختی نسبت به بانک های خارجی و میزان سرمایه آنان و به اصطلاح درجه بندی بانک ها را نمی شناخته و نمی دانسته این بانک صوری و با اسم دهان پر کن نخستین بانک اسلامی را به 150 میلیون دلار از بابک زنجانی خریداری کردند. حکایت بابک زنجانی قصه پر غصه هست سال حاکمیت گروهی پرشور بود که خون به دل دلسئزان نظام و کشور کردند و با ادعایه پاکدستی به ریش تاریخ خندیدند. با باز شدن فتح باب جدیدی یعنی بازداشت جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی اینبار به شیوه درست پرونده فساد بابک زنجانی را مورد رسیدگی قرار دهیم.       

0 نظر برای “ رسیدگی به پرونده بابک زنجانی از منظری دیگر

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.