صفحه اصلی / اخبار/ دفتر خانه / رئيس كانون سردفتران و دفترياران اهداف اجراي حذف دفاتر جاري را برشمرد؛

امنيت بالاي اسناد و عدم کلاهبرداری

رئيس كانون سردفتران و دفترياران اهداف اجراي حذف دفاتر جاري را برشمرد؛


توسعه و تحول در حوزه دفاتر اسناد يكي از عوامل تسهیل در تنظیم معاملات، گردش اقتصادی بهتر و جلوگیری از پولشویی رسمی است. تحولي كه ضامن قانون ارتقاي نظام سلامت اداري و اجراي قانون كاداستر است. بر اين اساس نظام حاكميت و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و قوه قضاييه تلاش كردند كه با تغيير و تحول در سيستم ثبت سنتي به الكترونيكي شدن فرآيندها روي آورند. در این زمینه با محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفتگویی انجام داده‌ایم که در پی می‌آید:

شهلا منصوريه

 

با توجه به موضوع تحول در سيستم ثبت سنتي، از حذف دفاتر جاري يا به عبارتي از حذف دفتر سردفتر بگوييد:

شاید بتوان یكی از اساسی‌ترین تغییرات در حوزه تنظیم و ثبت اسناد در دفاتر اسنادرسمی را سامانه ثبت الكترونیك اسناد دانست. موضوعي كه تحول شگرفي در اين زمينه ايجاد كرد. با توجه به اينكه همه سازمان‌ها موظف به اجراي طرح دولت الكترونيك بودند دفاتر اسناد رسمي نيز براي جلوگيري از عقب ماندن نسبت به ساير دستگاه‌ها درصدد ارائه خدمات به صورت آني برآمد. به اين دليل در شهريور سال 1392 دستورالعمل استفاده دفاتر از سامانه ثبت آني مصوب و پايه گذاري شد تا اسناد مردم در اين سامانه ثبت و تنظيم شود. در مراحل بعدي استعلام الكترونيكي و ارسال خلاصه معامله كه به صورت سنتي انجام مي‌شد نيز مدنظر قرار گرفت و همه فرايندها به صورت الكترونيكي انجام شد. نهايتا در مرداد سال 1395 شيوه‌نامه دفتر الكترونيك اسناد رسمي ابلاغ شد و به طور كلي تنظيم همه اسناد در سامانه صورت گرفت. با حذف دفتر سنتي و جايگزيني دفتر الكترونيك، تمام فرايند تنظيم و ثبت سند به صورت الكترونيكي انجام مي‌شود. دفاتر معروف به دفاتر جاري و دفتر سردفتر از ساليان دور حدود سال 1307 و همچنين 1316 كه براي اولين‌بار قانون دفاتر اسناد رسمي مصوب شد تا سال 1354 با وجود دو دفتر وجود داشت كه با حذف دفتر نماينده در سال 1354، دفتر جاري يا سنتي ادامه پيدا كرد. در حال حاضر نيز با قانون جديد دفتر سنتي يا جاري سردفتر حذف و جايگاهي در دفاتر اسناد رسمي ندارد بنابراين تنظيم اسناد توسط دفاتر اسناد رسمي به صورت الكترونيكي انجام مي‌شود.

 

با توجه به اجرايي شدن قانون ثبت الكترونيك چه اتفاقي در اين حوزه صورت مي‌گيرد؟

با اجراي اين سامانه كه شيوه كاملا جديد و متفاوتي دارد دو اتفاق جديد صورت مي‌گيرد و بدون شك و ترديد در فضاي ثبت الكترونيكي اصل سرعت و اصل دقت مهمترين اصول اين برنامه است. همچنين امنيت اسناد در سطح بالايي قرار مي‌گيرد و امکان هرگونه کلاهبرداری به حداقل ‌مي‌رسد. با این اقدام کمک شایانی در تسریع امر معاملات در دفاتر اسناد رسمی كشور صورت مي‌گيرد. در حال حاضر در حوزه تنظيم اسناد بسيار قابل توجه و اعمال است.

در گذشته بنا به فراخور نوع سند كه به صورت سنتي در اوراق دستنويس و تنظيم مي‌شد، زماني حدود يك ساعت و آن هم مشروط به فضا و امكانات مناسب صرف مي‌شد و در برخي از اسناد شركت‌ها كه حدود 20 الي 30 صفحه دستنويس نگارش مي‌شد و برخي از تقسيم‌نامه‌ها كه شايد 100 برگ بود و براي نگارش آن به يك دفتر كامل نياز بود معمولا دو الي سه روز نگارش آن طول مي‌كشيد و ارباب رجوع مجبور به صرف زمان مي‌شد. اما اكنون با الكترونيكي شدن زماني كمتر از نيم‌ساعت براي تنظيم اسناد وقت صرف مي‌شود. ضمن اينكه در تنظيم اسناد، ثبت و ضبط به صورت دستي و سنتي مسائل و مشكلات زيادي به وجود مي‌آمد به طوريكه هيچ متخصصي هم نمي‌توانست اين دستنوشته را بخواند ولي در اين فضا نياز به تنظيم دستنوشته توسط اشخاص نيست.

 

با توجه به اينكه يكي از مزیت‌های دنیای امروز، الکترونیکی شدن همه امور است و دفاتر اسناد رسمي نيز از این مساله بی‌نیاز و مستثنی نیستند، چه سرنوشتي در انتظار دفاتر جاري است؟

مهمترین اتفاقي كه در حوزه دفاتر اسناد رسمي در امسال رخ داد حذف دفاتر جاری و كاغذی است. كه در سال 94 مقدمات آن انجام شد و طي هفته گذشته به صورت كامل اجرا شد. اين دفاتر به دليل وجود سوابق حق و حقوق مردم امكان مخدوش شدن آن وجود ندارد. بنابراين ضمن فرايند اسكن اين دفاتر، تمامي اطلاعات محفوظ خواهد شد و اين دفاتر و نسخه نهايي آنها در دفاتر اسناد رسمي يا سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تجميع و نگهداري خواهد شد.

 

ثبت آني هم اكنون در چه مرحله‌اي قرار دارد؟

در حوزه ثبت اسناد، ثبت آني تكميل است ولي در حوزه‌هاي ديگر مثل اسناد دفاتر گواهي امضا هنوز اين اتفاق نيفتاده است و با توجه به اينكه سازمان ثبت اسناد و املاك در اين زمينه در حال تلاش است به احتمال زياد در حال تدوين شيوه‌نامه جديدي براي حذف دفاتر سنتي گواهي امضا است كه اميدواريم به زودي اين مهم اجرا شود.

 

با توجه به اينكه مدتي از اجراي اين سامانه مي‌گذرد، واكنش مردم در اين مدت چگونه بوده است؟

حذف دفاتر جاري از تاريخ 10/6/95 در حال اجراست. با توجه به اجراي آن در اين مدت در زماني كه با قطعي سيستم روبه‌رو نبوديم، به دليل سرعت و دقت در كار، مردم بسيار راضي هستند. ضمن اينكه حك اثر انگشت به جاي امضا نيز خود دليل بر رضايت مردم دارد و موجب اطمينان خاطر ارباب رجوع است زيرا چنانچه اثر امضا قابل انكار باشد اثر انگشت قابل انكار نيست و اين موضوع از ديگر موارد امنيتي تنظيم اسناد مي‌باشد كه اثر انگشت اشخاص پاي اوراق ثبت و ضبط و در فضاي مكانيزه ثبت و نگهداري مي‌شود و امكان انكار ترديد و ادعاي جعل به مراتب در آينده كمتر خواهد شد.

 

با حذف دفاتر جاري در مقايسه با ديگر كشورها، كشور ما در چه جايگاهي قرار مي‌گيرد؟

با توجه به اينكه به لحاظ ثبت آنلاين اسناد در دفاتر اسناد رسمي جزو كشورهاي پيشرو هستيم و بسياري از كشورهاي دفتر جاري ندارد اما تنظيم اسنادشان به صورت آفلاين انجام مي‌شود. ما از معدود كشورهايي هستيم كه گام بزرگي در اين زمينه برداشته‌ايم و ثبت اسناد را به صورت آنلاين انجام مي‌دهيم. به صورتي كه دولت، حاكميت و سازمان ثبت از امور جاري دفترخانه‌اي در هر شهر يا شهرستاني مطلع مي‌شود. به همين دليل ثبت آنلاين از ابتكارات جمهوري اسلامي ايران است كه اگر موجب قطع سيستم نشود به نفع حاكميت و به نفع مردم است.

 

مردم از گذشته‌هاي دور دفاتر اسنادرسمي را با دفتر جاري و دفتر سردفتر مي‌شناختند و از نزديك برايشان قابل لمس و درك بود، با حذف اين دفاتر مردم چه احساسي نسبت به دفترخانه‌ها پيدا مي‌كنند، آيا موجب سلب اعتماد مردم نمي‌شود؟

آنچه كه موجب اعتماد مردم مي‌شود شخص نماينده حاكميت است. اين نماينده يا سردفتر است كه به سند و دفتر رسميت مي‌دهد. نماينده حاكميت با داشتن مهر و امضا به سند، رسميت مي‌دهد و آن‌را تاييد مي‌كند. ضمن اينكه فضاي فعلي اخذ امضا و اثر انگشت نسبت به گذشته متفاوت شده است و فراتر از اين به مراجعه‌كننده اختيار داده است كه با ارائه شناسنه يكتاي سند به سامانه مربوطه مراجعه و از ثبت و ضبط سند مطلع شود. با اين تفاسير قطعا اطمينان مردم بيشتر خواهد شد. گذشته از اين با ورود به فضاي اينترنتي و الكترونيكي متوجه مي‌شويم كه اين موضوع يك اتفاق خوب و براي راحتي و آسايش مردم است و با رضايت خودشان به اين سيستم اعتماد خواهند كرد.

 

كانون سردفتران و دفترياران براي جلب اعتماد بيشتر مردم و آشنايي با دفاتر الكترونيك چه كارهايي مي‌تواند انجام دهد؟

با توجه به اينكه مردم با فضاي جديد آشنا شده‌اند و به دفاتر اسناد رسمي مراجعه مي‌كنند، مي‌توان احساس رضايت از تغيير فضاي موجود را درچهره مردم ديد. يكي از كارهايي كه كانون سردفتران و دفترياران در اين زمينه مي‌تواند انجام دهد اين است كه مزاياي جايگزيني دفاتر الكترونيك را در پرتال كانون سردفتران و دفترياران، به صورت اطلاعيه و در روابط عمومي به صورت اخبار و گزارشات انعكاس دهد تا مردم و حتي كساني‌كه مراجعه‌اي به دفترخانه ندارند نيز با اين حوزه جديد آشنا شوند. انتظار مي‌رود كه كانون سردفتران در اين زمينه پيشقدم شود و اين حوزه جديد را با توجه به صرفه‌جويي در وقت، بررسي اطلاعات در سيستم و اعتماد بيشتر با اخذ اثر انگشت را براي مردم تشريح كند.

 

آيا شما به عنوان يك سردفتر از اين وضعيت راضي هستيد؟

با توجه به اينكه در روزهاي نخست، سيستم ثبت آني را خيلي مفيد نمي‌دانستم و به جايگاه حقوقي ثبت آني انتقاد داشتم، اما در گذر زمان متوجه محاسن و مزاياي اين سيستم شدم و معتقدم كه بايد اين سيسم اجرا مي‌شد. همچنين اگر در حوزه تنظيم ثبت اسناد، دفاتر اسناد رسمي به اين قضيه ورود نمي‌كردند و روال سنتي خود را درخصوص ثبت و ضبط پيگيري مي‌كردند بدون شك و ترديد در آينده‌اي نه چندان دور دفاتر اسناد رسمي حذف مي‌شدند و گروه يا ارگان ديگري جايگزين اين دفاتر مي‌شدند؛ اما با توجه به اينكه وقت و اطاعات مردم اجازه نمي‌دهد كه كسي را براي ارائه خدمات براي چند روز معطل كنيم به نظر من بايد اين سيستم اجرا مي‌شد. همچنين اگر در گذشته اطميناني به پاسخ استعلام از سازمان ثبت وجود نداشت اكنون با مكانيزه شدن استعلامات اين اطمينان خاطر وجود دارد.

يكي ديگر از دلايل رفتن به اين سمت و سو و دولت الكترونيك، حذف كاغذ است. طبق اين قانون همه سازمان‌ها بايد در قالب الكترونيكي، خدمات ارائه دهند. ضمن اينكه كاغذ سرمايه ملي است و براي تهيه آن بايد طبيعتمان را نابود كنيم و تعداد زيادي درخت قطع شود بنابراين براي جلوگيري از اين اتفاق و احترام به طبيعت خوشحال و بسيار راضي هستيم كه در فضاي الكترونيك كار مي‌كنيم.

 

متن دوم:

تویسرکانی: نظام ثبتی شفاف سازی شده و در حال ارتقا است

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با تشکیل بانک جامع املاک در کشور، کلیه سوابق ثبتی در حوزه املاک، شرکت ها، برندها، علائم تجاری و اختراعات جمع آوری شده است.

احمد تویسرکانی در نشست حقوقی ـ کاربردی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی قوه قضاییه (شهید قدوسی) در خصوص آثار فناوری نوین در فرآیند تنظیم اسناد که در معاونت منابع انسانی قوه قضاییه برگزار شد، گفت: خدمات ثبتی به نوعی است که همه مردم با آن سر و کار دارند و هیچ فردی را نمی توان پیدا کرد که با ثبت اسناد مرتبط نباشد.

وی با بیان اینکه آثار خدمات ثبتی در جامعه کاملا روشن و واضح است، ادامه داد: نقشی که خدمات ثبتی در نظم حقوقی جامعه، امنیت و نظم اقتصادی دارند کاملا روشن است و برای همه واضح است که اگر بخواهیم از تشکیل دعاوی در جامعه پیشگیری کنیم باید حتما به اموری که دعاوی تولید نشود، دقت کنیم.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: در قانون خدمات مدیریت کشوری و قوانین دیگر اشاره شده که خدمات ثبتی جزو خدمات حاکمیتی است ولی متاسفانه ما آنطور که باید به امور مربوط به ثبت توجه نکردیم. ما نتوانستیم آنطور که شایسته است قانون یا اهداف قانونگذار سال 1310 را اجرا کنیم و در سال‌های اخیر نیز به نوعی در جهت لغو یا تضعیف ثبت رسمی در کشور برآمدیم و از این جهت سیستم یا نظام ثبتی اسناد گرفتار آسیب های جدی شده است. یکی از منظر فرآیند خدمات اداری و حجم انبوه پرونده ها و از سوی دیگر به دلیل کم توجهی که در نظام علمی و قانونگذاری داشتیم، نظام ثبتی ما گرفتار آسیب جدی شد.  

تویسرکانی ادامه داد: متاسفانه در حوزه تحصیلات دانشگاهی به امور ثبتی کمتر توجه کرده ایم و درصدیم که در سنوات اخیر رشته های امور ثبتی را در دانشگاه ها و مراکز علمی کاربردی ایجاد کنیم.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه یکی از آرزوهای ما این بود که بتوانیم نظام ثبتی را احیا کنیم تا یک نظام موثر باشد، ادامه داد: بیش از نیمی از زحمات ما، انطباق سوابق صد ساله و داده آمایی و خلاصه برداری از مجموع سوابق و وارد کردن آن  داخل نرم افزارها بود. یکی از اقدامات مهم ما حذف اوراق بهادار و حذف استعلامات کاغذی و مکاتبات بوده  و در حال حاضر هم قراردادهای متداول در کشور در زمینه ثبتی فرمت بندی شده و در سرور مرکزی بارگذاری شده است.

تویسرکانی تصریح کرد: بخشی از جعل ها در استعلامات صورت می گرفت و گاهی در این زمینه نقل و انتقال غیرواقعی رخ می داد که برای جلوگیری از این معضل تمام مدیران ثبت در ادارات ثبتی منحصر به امضای الکترونیک شدند و تحت سیستم و شبکه اطلاعات، تبادل اطلاعاتی می کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از بانک جامع املاک در کشور برخوردار شدیم، افزود: کلیه سوابق ثبتی در کشور در حوزه ثبت املاک و شرکت ها و برندها و علائم تجاری و ثبت اختراعات در قالب بانک های اطلاعاتی جمع آوری شده و کار به شکل سیستمی انجام می شود. امروز کلیه شرکت های ثبت شده روی پرتال ها و در اینترنت در اختیار مردم است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه در 10 شهریور ماه حذف دفتر سردفتر در دفاتر اسناد را داشتیم، ادامه داد: پیش از این تمام اسناد در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شد و اصحاب سند و متعاملین باید ثبت با سند برابر است را می نوشتند که این موضوع هم اکنون حذف شده و 10 هزار نفر از افرادی که در کشور به این کار اشتغال داشتند، کارشان منتفی شد لذا نظام ثبتی شفاف سازی پیدا کرده و در حال ارتقا است.

تویسرکانی تصریح کرد: ما قبلا در بخش قضایی محاکمی را داشتیم که حکم ممنوع  الملاقاتی را صادر می کردند که وصول استعلامات آن چهار الی پنج ماه طول می کشید ولی امروز این امور در سیستم ثبت می شود و سیستم از آن جلوگیری می کند. همچنین بسیاری از جرایم پیش از این کشف نمی شد که اکنون زمینه ارتکاب آن با سیستمی شدن این امور از بین رفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم اثر انگشت افراد اسکن می شود و عکس کارت ملی افراد با این اقدام، کلاسه و طبقه بندی اثر انگشت آنها در ذیل مشخصات شان ذخیره سازی می شود. این امر باعث می شود در مراحل بعدی سیستم آن را تطبیق کند و اجازه جعل هویت به صفر برسد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: با سیستمی شدن امور ثبتی سالانه قریب 30 میلیون مراجعه مردم به سازمان کم شده؛ زیرا پیش از این مردم باید برای مکاتبات و پاسخ‌های کاغذی به ثبت مراجعه می‌کردند و این امر باعث سلامت ارتقای اداری شده است.

تویسرکانی یادآور شد: قوانینی مانند برنامه پنجم توسعه، ارتقای سلامت اداری، جامع حدنگار (کاداستر) و قانون تعیین تکلیف ثبتی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی تحولات خوبی را صورت داده است.

وی در پایان گفت: ما خدمت مقام معظم رهبری توجه به امور ثبتی را اعلام کردیم و خوشبختانه ایشان در ابلاغ سیاست هایشان که برای تنظیم برنامه ششم توسعه ارائه دادند، از مجموع چهار رکنی که مربوط به امور قضایی ابلاغ کردند، یک حکم را به طور کامل (در بند 67) به ثبت رسمی اختصاص دادند و امیدواریم که در برنامه ششم به این نکته توجه شود.

مدیرکل ثبت اسناد کرمان عنوان کرد

کاهش میزان جعل اسناد با اجرایی شدن سامانه اخذ اثر انگشت از متعاملین

طالبی زاده گفت: با اجرایی رشدن سامانه اخذ اثر انگشت از متعاملین، میزان جعل اسناد و جرائم و تخلفات در دفاتر اسناد رسمی کاهش یافته است.

رضا طالبی زاده مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، در جلسه با سران دفاتر اسناد رسمی شهرستان سیرجان گفت: برای پیشرفت کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک در سنوات گذشته اقدامات موثری در جهت الکترونیکی کردن خدمات ثبتی انجام داده است و در آینده نیز شاهد اقدامات دیگری نیز خواهیم بود
وی از الکترونیکی کردن دفاتر املاک و دفاتر سران اسناد رسمی بعنوان آخرین اقدام بزرگ و شایسته یاد کرد که مزایای بسیاری از جمله صرفه‌جویی در وقت و هزینه ارباب رجوع دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت اسناد و املاک داشته است.

مدیرکل اداره ثبت اسناد استان کرمان خاطر نشان کرد: از دیگر اقدامات موثر و مفید سازمان ثبت، تجهیز دفاتر اسناد رسمی به سامانه اخذ اثر انگشت از متعاملین بوده است که موجب امنیت بیشتری در حوزه نقل و انتقال املاک گرديده است.

این مقام قضایی از کاهش میزان جعل اسناد و جرائم و تخلفات سردفتران یاد کرد و گفت: تسریع در انجام استعلامات و معاملات بعنوان مهمترین دستاوردهای الکترونیکی شدن خدمات ثبتی در حوزه دفاتر اسناد رسمی است.
وی بیان کرد: توصیه مسئولین عالی سازمان ثبت اسناد و املاک و تلاش همکاران ثبتی همواره در این جهت بوده که امور ثبتی در حداقل زمان ممکن و با بیشترین دقت انجام شود.

 

اخبار ستون:

دومین نشست اعضای شورای عالی سردفتری در "تبریز" به میزبانی کانون سردفتران و دفتریاران استان آذربایجان شرقی برگزار شد

دومین نشست اعضای شورای عالی سردفتری در "تبریز" به میزبانی کانون سردفتران و دفتریاران استان آذربایجان شرقی برگزار شد .

ریاست این جلسه را که نمایندگان استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز، فارس، تهران، اصفهان، مازندران، سیستان و بلوچستان، قزوین، قم و خراسان رضوی حضور داشتند، محمدرضا دشتی اردکانی عهده دار بود .

در آغاز همایش، رئیس شورای عالی سردفتری، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبداله الحسین (ع) و تشکر و قدردانی از میزبان اجلاس، گزارش کاملی از اقدامات انجام شده در خصوص اسناد خودرو ارائه داد و از تمام همکارانی که در این زمینه فعالیت موثر نموده اند، به خاطر پیگیری‌هایشان تشکر کرد .

 

تسهیلات ویژه برای استفاده از هتل جم مشهد براي سردفتران و دفترياران

با رايزني‌هاي انجام شده توسط هيات مديره كانون، همكاران سردفتر و دفتريار و خانواده تحت تكفل آنها (همسر و فرزندان) مي‌توانند از تخفيف ويژه هتل جم مشهد از تاريخ 10/8/95 به بعد بهره‌مند شوند.

‌علي جليليان، عضو هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران با اعلام اين خبر عنوان كرد: با تلاش هيات مديره ابتدا قيمت استفاده هر نفر براي هر شب از اين هتل همراه صبحانه، ناهار و شام را با تخفيف قابل توجه به 110 هزار تومان كاهش داده شد. سپس براي رفاه بيشتر همكاران محترم روز گذشته در هيات مديره مصوب شد 30 درصد از اين قيمت كاهش يافته را نيز كانون بصورت يارانه پرداخت نمايد.

 او افزود: هر يك از همكاران سردفتر و دفتريار مي‌توانند با پرداخت هر نفر 80 هزار تومان براي هر روز از امكانات اقامتگاه و صبحانه و ناهار و شام هتل جم مشهد واقع در خيابان پاسداران مشهد حداكثر به مدت سه شب با كمك هزينه پرداختي توسط كانون بهره‌مند شوند.

 جليليان عنوان كرد: تلاش براي عقد قرارداد با هتل ديگري در مشهد مقدس و شهرهاي توريستي كشور ادامه دارد و به زودي خبرهاي آن اعلام خواهد شد.

 به گفته او، امكان استفاده افرادي كه تحت تكفل همكاران نيستند، نيز با تخفيف (هر نفر 110 هزار تومان) اما بدون سوبسيد وجود دارد.

جليليان ضمن آرزوي قبولي زيارت براي همكاران و خانواده همه آنها عنوان كرد: خواهشمنديم زائرين امام هشتم (ع) ما را از دعاي خير خود فراموش نفرمايند.

 

سومین دوره‌ انتخابات هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان برگزار شد

سومین دوره انتخابات کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان شانزدهم مهرماه برگزار و حائزين اكثريت آراي این کانون مشخص شدند.

سومين دوره انتخابات كانون سردفتران و دفترياران استان اصفهان با حضور هیات نظارت بر انتخابات، سردفتران و دفترياران اين استان برگزار شد.

 در این انتخابات، تعداد 271 نفر از سران دفاتر و 179 نفراز دفتریاران شرکت كردند و رأی خود را به صندوق انداختند و در پایان صولت ياوري، اميرمسعود مرادي باغبادراني، رحمت‌اله ناظم، رسول عبدالهي، سيدرسول ميرلوحي، مصطفي لوئي‌پور، مجيد شريف، داريوش يوسفي ناغاني، محمد آقالر، محمدرضا حمصيان، سيد مجتبي خدايي، رضا اسحاقيان، علي تاج‌الدين، بهنوش ايزدي وصفي و آزاده شاهين مقدم (راي يكسان)، ميثم ملكي، باقر بابايي، مريم صباغ تركان، عليرضا مظاهري كروني، علي‌اكبر اميدي‌فر و سيداحمد موسوسي (راي يكسان)، منصور احمديان، محسن حاج هاشم‌خاني و حميدرضا رئيس طاهري به ترتيب اكثريت آرا را به دست آوردند.

 همچنين از میان دفتریاران؛  فضل‌الله نكوئي، عباسعلي همت، احمد پورنايب‌زاده، سيدمحمود خليلي، مرتضي سليميان، شهرام سلحشور، مجيد جوزي، عليرضا شريعت روضاتي، منيژه اقبالي، سيد عبدالمجيد همايوني، منيژه شجاعي، احمد بيزري، محمد نورالفشاركي، علي‌اصغر سعيدفر، ناصر بيطرف و مهناز خدائيان، حائز اکثریت آراي ماخوذه شدند.

 لازم به ذکر است حائزين اكثريت آراي ماخوذه جهت انتخاب اعضاي هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران استان اصفهان به سازمان ثبت اسناد و املاك كشور معرفي مي‌شوند. اعضاي هيات مديره كانون شامل پنج عضو اصلي و دو عضو علي‌البدل از ميان سران دفاتر و دو عضو اصلي و يك عضو علي‌البدل از ميان دفترياران است.

 

برگزاری نخستین نشست هم اندیشی هیات مدیره کانون با سردفتران و دفتریاران

نخستين نشست هم انديشي هيات مديره كانون با سردفتران و دفترياران استان تهران برگزار شد.

اين نشست با حضور هيات مديره كانون و سردفتران و دفترياران برگزار شد و طي آن به سوالات و انتقادات همكاران پاسخ داده شد.

محمدرضا دشتي اردكاني، رييس كانون سردفتران و دفترياران با قدرداني از حضور همكاران سردفتر و دفتريار در اين نشست،‌اظهار اميدواري كرد كه جلسات آينده هم انديشي به صورت مستمر و مداوم برگزار شود تا هيات مديره كانون ضمن بهره گيري از خرد جمعي، بيش از پيش در راستاي تحقق اهداف جامعه سردفتري گام بردارد.

 وي با تاكيد بر لزوم اعتماد همكاران به هيات مديره منتخب، از سردفتران و دفترياران درخواست كرد كه اعضاي هيات مديره را به عنوان دلسوزان جامعه سردفتري تنها نگذارند و با نظرات و راهبردهاي خود همواره ياري رسان باشند.

 وي به مهمترين موارد تاكيد شده همكاران در پي فراخواني كانون اشاره كرد و گفت: امور رفاهي از جمله مهمترين موارد مورد اشاره بوده است كه اخيرا با هتلي در شهر مشهد مقدس طرف قرارداد شده ايم و به زودي در ساير شهرهاي مهم كشور هم قراردادهايي را به امضا خواهيم رساند تا همكاران به همراه خانواده هايشان از اين مراكز استفاده كنند.

 همچنين در اين نشست در مورد مزاياي پيوستن به اتحاديه جهاني سردفتران، ارايه تصميمات مهم هيات مديره در فضاي مجازي جهت اطلاع همكاران، تعطيلي روزهاي پنج شنبه براي دفاتر اسنادرسمي، ارايه گزارش مالي هر شش ماه يكبار هيات مديره كانون، نحوه عملكرد كميسيون تقسيم اسناد هم سوالاتي از سوي همكاران مطرح شد كه اعضاي هيات مديره كانون به آنان پاسخ گفتند.

 

 

 

0 نظر برای “ رئيس كانون سردفتران و دفترياران اهداف اجراي حذف دفاتر جاري را برشمرد؛

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.