صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / دولت مکلف به کاهش 25 درصدی جمعیت کودکان کار تا پایان برنامه ششم شد

پورمختار انتقاد کرد:

دولت مکلف به کاهش 25 درصدی جمعیت کودکان کار تا پایان برنامه ششم شد


عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از محرومیت کودکان کار از حق تحصیل و استراحت، گفت:کاهش تعداد کودکان کار تا پایان برنامه ششم نیاز به بودجه فراوانی ندارد.

 

محمد علی پورمختار درخصوص مصوبه مجلس مبنی بر کاهش 25 درصدی جمعیت کودکان کار تا پایان برنامه ششم، گفت: یکی ازمشکلات و معضلات جدی اجتماعی امروز فعالیت کودکان کار درسطح خیابان ها است که به ظاهر مشغول به کار هستند، اما در اصل به دنبال تکدی گری بوده و دربخش های دیگر نیز توسط برخی افراد به اجبار به عنوان کارگر به کار گرفته می شوند.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بسیاری از کودکان کار در سنین مدرسه هستند، افزود: این دسته از کودکان باید همانند افراد دیگر از تمام حقوق کودکان در تحصیل و فعالیت های دیگر بهره مند باشند که متاسفانه محروم هستند، ازاین رو بر مبنای تاکیدات مقام معظم رهبری و گزارش های مربوطه، مقرر شده که اقدامات ویژه ای از سوی همه دستگاه ها و مسئولان انجام شود؛ بر همین اساس نمایندگان مجلس مصوبه ای را دربرنامه ششم به موضوع کاهش کودکان کار اختصاص دادند.

وی با بیان اینکه کاهش آمار کودکان کار نیازمند تلاش و جدیت مسئولان ذی ربط است، تصریح کرد: وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی درخصوص کاهش تعداد کودکان کار مسئولیت اصلی را برعهده دارد و با برنامه ریزی های لازم باید تا پایان برنامه ششم به میزان 25 درصد آسیب های اجتماعی کاهش پیدا کند، هرچند که به نسبت نگرانی های جدی موجود درجامعه 25 درصد عدد بزرگی نیست و کاهش سالی 5 درصد شاید خیلی تاثیرگذار درحوزه های مختلف جامعه نباشد.

پورمختار با تاکید براینکه کاهش آسیب های اجتماعی نیازمند به بودجه بسیار نیست، گفت: کاهش آسیب های اجتماعی باید در مسیر  مدیریت صحیح و انقلابی صورت گیرد و می توان درهمان سال اول اجرای برنامه این مصوبه را یعنی کاهش تعداد کودکان کار را محقق کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برخی دیگر از مصوبات مجلس در برنامه ششم توسعه در خصوص  تحت پوشش بیمه قرار دادن زنان سرپرست خانواده، بازنشستگی زنان با 20 سال خدمت و ایجاد اشتغال نیز تاثیر مثبتی در کاهش تعداد کودکان کار و درکل آسیب های اجتماعی دارد؛ در واقع بخشی از این کودکان برای تامین امرار معاش روزانه مجبور به تکدی گری شده اند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه وظیفه جدی مجلس نظارت براجرای قانون است، افزود: مجلس پس ازتصویب قطعی برنامه ششم توسعه و تایید شورای نگهبان باید برنامه ای دقیق و جدی درجهت نظارت صحیح اجرای مواد قانون برنامه ششم اتخاذ کند، بنابراین اگر نظارت قوای 3 گانه دقیق باشد به طورحتم شاهد اجرا و اثرات مفید برنامه خواهیم بود.  

درجریان بررسی برنامه ششم نمایندگان دولت را مکلف به کاهش 25 درصدی جمعیت کودکان کار تا پایان برنامه ششم کردند.

0 نظر برای “ دولت مکلف به کاهش 25 درصدی جمعیت کودکان کار تا پایان برنامه ششم شد

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.