صفحه اصلی / اخبار/ صفحه آخر / دست دوستی کانون با قوای سه گانه

دکتر علیرضا آذربایجانی پیرامون برنامه های پیش روی هیات مدیره کانون وکلای مرکز تاکید کرد

دست دوستی کانون با قوای سه گانه


دست دوستی کانون با قوای سه گانه

علیرضا آذربایجانی دارای مدرک دکترای حقوق با گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه تهران با سوابق اجرایی: قاضی دادگستری و معاون دادستان تهران، وکیل دادگستری و عضو اصلی هیات مدیره کانون وکلای مرکز در دوره‌های 22 و 25، مدیرکل حقوقی دانشگاه تهران-عضو هیات رسیدگی به تخلفات اداری دانشگاه تهران -عضو هیات رسیدگی به تخلفات اداری دانشگاه تهران و عضو هیات علمی پردیس قم دانشگاه تهران، در بیست و نهمین انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان نایب رییس برگزیده شد. ضمن تبریک به ایشان، در این شماره از صوراسرافیل با دکتر آذربایجانی به گفت‌وگو نشستیم که خواندن آن را به شما توصیه می‌کنیم.

با اینکه مدتها از کانون دور بودید و تبلیغات وسیعی هم نداشتید با رأی بسیار بالایی انتخاب شدید . علت را در چه می بینید ؟

وکلای محترم در مرحله اول نسبت به اینجانب اظهار لطف نمودند ولی در مرحله دوم عوامل موثر می تواند در رعایت ادب و اخلاق در طول ایام باشد.

همچنین اینجانب در دوره تصدی هیات مدیره یا کمیسیون کارآموزی و اختبار همیشه سعی نمودم با نگرشی مثبت مشکلات همکاران محترم را حل و زمینه پیشرفت ایشان را به نوبه خود ایجاد نمایم.

هرگز در مقام وکیل در دادرسی ها به جز اقدام حقوقی و دفاع منطقی در مقابل همکاران اقدام ننمایم. هرگز در جریان دفاع از عنوان احتمالی عضو هیات مدیره و امثالهم در برابر وکلای محترم استفاده ننمایم.

در امور آموزشی و سخنرانی های علمی کارآموازن با تمام وجود سعی کردم مطالب علمی و تخصصی را به ایشان منتقل و رابطه پاسخگویی در خصوص موضوع سخنرانی را مستمراً از طریق ایمیل آدرس حفظ نمایم.

در زمان تدریس همیشه با عشق و علاقه و نظم منطقی در کلاسها حضور یافته ام و با تعدادی از وکلای محترم از این جهت سابقه هم درسی داشتم و رفتار متقابل نمودند.

سالها قبل در مقام قضایی همواره به وکلا بیشترین احترام را گذاشتم و پذیرای قلبی کارآموزان (اعم از وکالت و قضاوت) بودم.

از انتقال تجربه و ارائه جوابیه در حد بضاعت هرگز به همکاران جدید دریغ نورزیده ام. و در آخر نیز به دنبال سرمایه اصلی یعنی داشتن دوستان وفادار و مختلف به اخلاق حرفه ای بودم و پاسخش را به دست آوردم.

به نظر شما الان کانون به چه اقدامات و تحولاتی نیاز دارد ؟

تحولاتی که کانون نیازمند آن است اینکه:

علاوه بر انجام امور روزمره اهداف و برنامه های کوتاه مدت و میان و بلند مدت 2 ساله خود را با اتاق فکری که بهره مند از وکلای مجرب می باشد تنظیم نماید.

رابطه خود را با قوای سه گانه از جهات مختلف تقویت نماید.

حداکثر تلاش خود را در ارتباط با اصلاح بهینه لایحه جامع وکالت انجام دهد.

رابطه با اسکودا را تقویت نماید.

در جهت ارائه نیروهای تخصصی رسمی برای وکلا و ارائه گواهی داخلی که قابلیت استفاده در کارت ویزیت داشته و عملا منجر به تخصصی شدن حرفه وکالت می شود گام بر دارد.

دوره کارآموزی عملا آموزش موثری را ارائه نمی دهد این دوره را ارتقا دهد. و مواردی از این قبیل

ترکیب هیات مدیره و هیأت رئیسه جدید را چگونه ارزیابی می کنید ؟ و به نظر شما علت تغییری که رخ داده چیست ؟

ترکیب هیات مدیره که مرکب از گرایشهای مختلف و همچنین هیات رئیسه را بسیار عالی و هم نظر در مبانی کلان ارزیابی می کنم و طبیعی است که در دوره جدید باید امکان حضور برای افراد جدید علاوه بر روسای سابق نیز فراهم گردد.

چند دوره بود که تعیین رئیس کانون با مشکل مواجه می شد و کار به تساوی و قرعه کشی می رسید . در این دوره پس از مدتها نه فقط این طور نشد ، بلکه رأی گیری حتی به دور دوم هم نرسید و رئیس با هشت رأی انتخاب شد . حتی شما با 9 رأی از 12 رأی برگزیده شدید . علت این تحول چیست ؟

اکثر اعضای هیات مدیره با توجه به وضعیت دوره قبل که اتخاذ تصمیم را دشوار کرده بود سعی کردند با نزدیک کردن خواسته های خود یه یکدیگر به توافق نسیب برسند و انتخاب خود را نیز مبتنی بر تجارب و صلاحیتهای لازم قرار دهند که خوشبختانه این امر منجر به حصول نتیجه در اولین جلسه هیات مدیره شد.

برای اداره امور کانون چه برنامه هایی دارید ؟

با توجه به اینکه اینجانب متصدی اداره کمیته در کانون گردیده ام علاوه بر وظایفی که به عنوان عضو هیات مدیره به عهده دارم با توجه به ذیل ماده سوم از آیین نامه داخلی تقسیم کار و وظایف هیات رئیسه مصوب 10/8/44 اولا نسبت به تقویت حضور دادسرا و دادگاه اقدام نمایم. به این شرط که دادسرا را در جنبه تقویتی وکلا در برابر شکایتهای واهی علیه وکلا و برخورد قاطع با موارد احتمالی عدم رعایت اخلاق حرفه ای توسط وکلا در موارد محدود حمایت نمایم. معاضدت را در قالب های ارائه مشاوره در دادگستری ها و یا فرهنگ سراها و مساجد و دانشگاه ها تقویت نمایم. انشاالله مجله کانون را به مجله علمی و پژوهشی ارتقا داده و به طور کلی با استفاده از همفکری وکلای محترم امور مرتبط با کمیته 2 را ارتقا دهم.

0 نظر برای “ دست دوستی کانون با قوای سه گانه

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.