صفحه اصلی / اخبار/ دفتر خانه / دستگاه های دولتی مکلف به ارائه اطلاعات املاکشان شدند

رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور خبرداد:

دستگاه های دولتی مکلف به ارائه اطلاعات املاکشان شدند


دستگاه های دولتی مکلف به ارائه اطلاعات املاکشان شدند

احمد تویسرکانی در نشست مشترک با رؤسای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان امور اراضی کشور که برای پیگیری اجرای قانون کاداستر و سند دار کردن اراضی دولتی و ملی و رفع موانع احتمالی موجود در محل این سازمان تشکیل شد، گفت: اجرای کاداستر در کشور کار بزرگی است که انجام کامل آن به تعامل، هم فکری و همکاری بیش از پیش سازمان‌های متولی بستگی دارد.

 

وی کاداستر را زیر ساخت اساسی در جهت استفاده بهینه از اراضی و املاک در کشور برشمرد و افزود: تلاش‌های بسیار زیادی در این زمینه در سازمان ثبت انجام شده و با استقرار سیستم جامع کاداستر، نظم حقوقی لازم در عرصه مالکیت اراضی و املاک برقرار و بسیاری از جرایم و تخلفات و نزاع‌های مرتبط با اراضی منتفی خواهد شد.

 

تویسرکانی با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت‌های موجود برای اجرای کامل قانون کاداستر در کشور گفت: یکی از اقدامات مهم انجام شده در این زمینه استقرار ایستگاه‌های تحدید حدود مالکیت‌ها (RTK)بود که با نام اختصاری «شبکه شمیم» اجرا شده است.

 

وی اظهار کرد: ایجاد این ایستگاه‌ها کمک شایانی به تحدید حدود دقیق مالکیت ها و اراضی در کشور خواهد کرد.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان داشت: قانون جامع حدنگار، تکلیف دستگاه‌های ذی‌ربط را در خصوص اجرای کاداستر مشخص کرده و بر اساس قانون تمامی دستگاه های دولتی مکلفند مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود را تا پایان سال 95 در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دهند.

 

وی با اشاره به این موضوع که بیش از 98 درصد مالکیت‌های مردم تحت سیستم کاداستر قرار گرفته است گفت: در خصوص مالکیت‌های دولت متأسفانه از حدود 140 میلیون هکتار اراضی ملی فقط 21 میلیون وپانصد هزار هکتار تحت سیستم کاداستر قرار گرفته است و بایستی نسبت به اجرای باقیمانده تکالیف، برنامه ریزی و هماهنگی جدی‌تر صورت گیرد.

 

تویسرکانی با اشاره به تلاش‌های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و امور اراضی در کشور برای تثبیت اراضی دولتی گفت: باید این دو سازمان با همکاری سازمان ثبت اسناد و تمرکز بر اجرای صحیح کاداستر در کشور خلاء ها، مشکلات و نیازها را شناسایی و سریع تر بر طرف کنند.

 

وی با اشاره به پیشرفت‌های سازمان ثبت در حوزه فناوری وتغییر اکثر فرایند های این سازمان به صورت الکترونیکی افزود: هم اکنون بخش های مختلف سازمان در بستر یک شبکه وسیع با هم در ارتباط هستند و به یکدیگر خدمات می دهند.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اهمیت و ضرورت آموزش نیروی انسانی گفت: کارشناسان ذیربط باید با آموزش های لازم و استفاده از بستر و امکانات فراهم شده توسط این سازمان در اجرای کاداستر ملی اقدامات لازم را انجام داده و و این سازمان نیز آمادگی همکاری لازم را دراین زمینه دارد.

 

وی تأکید کرد: همه دستگاه های حاکمیتی متولی امر زمین باید از ظرفیت ها و پتانسیل موجود خود استفاده کرده و فارغ از وظایف دستگاهی ، این هدف ملی را به پیش ببرند.

 

وی گفت: برای تحقق این امر نیازمند یک برنامه عملیاتی مدون و منظم هستیم و اجرای این برنامه نیازمند عزم و اراده و نظارت جدی، پیگیری و پایش مستمر مسئولین ذیربط می باشد.

 

در ادامه جلسه جلالی رئیس سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری همکاری و تعامل سه دستگاه را در اجرای این موضوع بسیار مهم دانست و بر آن تاکید کرد.

 

وی اقدامات مشترک سه دستگاه ثبت اسناد و املاک ، امور اراضی و جنگل ها و مراتع را در اجرای کاداستر مهم دانست و گفت: حدود 83 درصد از عرصه کشور را اراضی منابع طبیعی شامل می شود که تا کنون برای 23 میلیون هکتار از این اراضی، اسناد مالکیت با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک صادر شده است.

 

جلالی با اشاره به این موضوع که کاداستر برای کشور اساسی و زیر بنایی است و اجرای آن از زمین خواری و جرم در این زمینه پیشگیری می کند گفت: نظم بخشیدن به مالکیت ها در روند آمایش سرزمینی و ایجاد زمینه برای توسعه اقتصادی موثر است.

 

اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور نیز در سخنانی همکاری و تعامل سه دستگاه را بسیار مهم دانست و افزود: خوشبختانه همگرایی و هماهنگی خوبی بین سه دستگاه رقم خورده و کارها به خوبی در حال انجام است.

 

وی با استقبال از آموزش نیروی انسانی توسط سازمان ثبت با توجه به فناوری نوین و دانش جدیدی که در این سازمان ایجاد شده گفت: سازمان امور اراضی کشور آمادگی کامل دارد تا در خصوص ظرفیت‌های موجود در این سازمان با سازمان ثبت تعامل و همکاری کامل داشته باشد.

 

0 نظر برای “ دستگاه های دولتی مکلف به ارائه اطلاعات املاکشان شدند

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.