صفحه اصلی / اخبار/ حقوق و قضا / دستگاه قضا جرایم انتخاباتی را رصد می کند

تشکیل ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی

دستگاه قضا جرایم انتخاباتی را رصد می کند


دستگاه قضا جرایم انتخاباتی را رصد می کند

در حالی که کمتر از چهار ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا مانده است، تمام مسئولان به دنبال ایفای نقش و وظیفه خود در اجرای هرچه بهتر انتخابات هستند که در این میان قوه‌قضاییه در راستای حفظ حقوق مردم و کاندیداها اقدام کرده و از فسادهای احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.

 

دستگاه قضایی همراه با شورای نگهبان نقش مهمی در خصوص نظارت بر انتخابات و اجرای قانون دارد؛ درواقع قوه‌قضاییه با نظارت دقیق بر اجرای قوانین در راستای پیشگیری از تخلفات انتخاباتی گام برمی‌دارد که در این خصوص هر سال با نزدیک شدن به انتخابات، رییس‌‌قوه‌قضاییه در اقدامی دستور تشکیل ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی را صادر می‌کند تا تمامی اجزای دستگاه قضایی به صورت منسجم در این امر مشارکت کنند.

این در حالی است که در قوانین نیز برای جلوگیری از جرایم انتخاباتی موادی وجود دارد، به طور مثال در ماده 68 قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران آمده است که انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها له یا علیه نامزدهای ریاست جمهوری از میز خطابه نماز جمعه یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها و ادارات، شرکت‌های دولتی و موسسات وابسته به دولت و نهادها و موسساتی که از بودجه عمومی (به هر مقدار) استفاده می‌کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب، مجرم شناخته می‌شود؛ مؤسسات و نهادهايي كه دارايي آنان از اموال عمومی است، همانند بنياد مستضعفان، مشمول ماده فوق هستند.

ادارات و سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و نهادها و اعضای آن‌ها با ذكر سمت خود حق ندارند له يا عليه هيچ‌يک از نامزدهای انتخاباتی اعلاميه، اطلاعيه، پلاكارد بدهند.

 ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی زیر نظر دادستان کل کشور

حال در این راستا حجت‌ الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون ‌اول قوه‌قضاییه نیز درباره تشکیل ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در انتخابات پیش‌رو و نظارت بر انتخابات، می‌گوید: برگزاری انتخابات برعهده وزارت کشور و نظارت بر آن برعهده شورای نگهبان است، ضمن اینکه قوه‌قضاییه همواره براساس پیشگیری وقوع جرم ستادی را تشکیل می‌دهد که از دستگاه‌های مختلف تشکیل شده و همگی آنها زیرنظر دادستان کل کشور فعالیت می‌کنند تا مواردی نظیر تقلب در تبلیغات انتخاباتی و جرم‌های صورت گرفته در آن را در صورت دریافت گزارشات بررسی و پیشگیری‌های لازم را انجام دهند.
وی ادامه می‌دهد: هرچه به انتخابات نزدیکتر شویم، تعداد جلسات ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی بیشتر می‌شود.

 تشکیل ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی در ماه جاری
همچنین در  این خصوص مهدی امیری‌اصفهانی، قائم‌مقام معاون اجتماعی و پیشگیری‌از وقوع جرم قوه‌قضاییه از تشکیل شدن ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی خبر داد و می‌گوید: زمان تشکیل این ستاد به دلیل نزدیکی به انتخابات در ماه جاری است.

وی با بیان اینکه قوه‌قضاییه از یک طرف از باب مسئولیتی که در پیشگیری از وقوع جرم دارد و از طرف دیگر از باب احیای حق عمومی همانند ادوار گذشته در آستانه انتخابات هماهنگی کلی با دستگاه‌های مرتبط با موضوع انتخابات دارد، می‌افزاید: معمولاً در این راستا یک ستاد با عنوان ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی تشکیل می‌شود که در طول چند دوره گذشته عملکرد بسیار خوبی داشته است.

قائم‌مقام معاون اجتماعی و پیشگیری‌از وقوع جرم قوه‌قضاییه با اشاره به اینکه در طول سال‌های گذشته جلسات ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی با مسئولیت دادستان کل کشورو دبیری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شده است، عنوان می‌کند: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه دبیرخانه این ستاد بوده است و اعضای این ستاد غالباً از مسئولان دستگاه‌های اجرایی، انتظامی، سیاسی و رسانه‌ها هستند و همچنین دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، دادستان کل کشور، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سازمان قضایی نیروهای مسلح و وزارت کشور هستند که حسب مورد و بنا به وظایفی که در قانون انتخابات برای دستگاه‌ها معین شده، کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند.

 نقش موثر قوه‌قضاییه در کاهش و نظارت بر جرایم انتخاباتی
همچنین  دستگاه قضا در خصوص انتخابات پیش‌رو به دنبال سالم‌سازی فضای انتخابات است که در این میان برخی کارشناسان و مجلسی‌ها معتقدند که نظارت دقیق و تشکیل ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی از سوی قوه‌قضاییه می‌تواند نقش موثری در راستای کاهش جرایم در این امور باشد و این دستگاه هر ساله در جهت سالم‌سازی و نظارت دقیق در این انتخابات اقدام می‌کند.


در این میان حسن نوروزی، سخنگوی حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهارمی‌کند: نقش قوه‌قضاییه در خصوص جلوگیری از جرایم انتخاباتی بسیار مشهود و موثر است که خوشبختانه به موقع با تشکیل ستاد پیشگیری از وقوع جرم و نظارت دقیق می‌تواند موجب سالم‌سازی فضای‌انتخاباتی و امنیت در این راستا باشد. وی با اشاره به اینکه قوه‌قضاییه نقش مهم و موثری در کاهش جرایم انتخاباتی دارد، می‌گوید: دستگا‌ه‌قضا به طور جدی و به موقع با نظارت و برخورد خود با متخلفان نمی‌گذارد فضای انتخابات بر هم بریزد.

 قوه‌قضاییه اجازه تخلف بر هیچ کس را در راستای انتخابات نمی‌دهد
همچنین محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در ادامه در گفت‌وگو با «حمایت» در این زمینه با اشاره به اینکه قوه‌قضاییه با نظارت دقیق خود اجازه تخلف بر هیچ کس را در راستای انتخابات نمی‌دهد، می‌افزاید: متخلفات و افرادی که قصد ارتکاب جرم در راستای انتخابات را دارند، باید بدانند که ستاد پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شده و به طور دقیق موارد تخلف را بررسی و با مرتکبان به جرم برخورد می‌کند. وی در ادامه با اشاره به اینکه انتخابات امسال نیز مانند سال گذشته با نظارت دقیق صورت می‌گیرد، می‌گوید: دستگاه قضا به طور جدی در این مبحث ورود خواهد کرد.

 ضرورت همکاری سایر دستگاه‌ با قوه‌قضاییه در جهت پیشگیری از جرایم انتخاباتی

همچنین محمدعلی اسفنانی، دادیار دیوان عالی کشور نیز در این خصوص  بیان می‌کند: تخلف در فضای‌مجازی نیز یکی از چندین تخلف در عرصه انتخابات است که با گسترش شبکه‌های اجتماعی و تکنولوژی‌های جدید ارتباطی این مساله تشدید شده است، بنابراین باید نظارت بر این موضوع صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه قوه‌قضاییه در خصوص انتخابات پیش‌‌رو به خوبی نظارت دقیق خواهد داشت، می‌گوید: تشکیل ستاد پیشگیری از وقوع جرم انتخاباتی امر مهمی است و به عنوان ضرورت تلقی می‌شود.
این دادیار دیوان عالی کشور در ادامه می‌افزاید: قوه‌قضاییه نقش موثری در کاهش جرایم انتخاباتی خواهد داشت و امسال نیز به بهترین شکل ممکن نظارت و پیگیری را انجام می‌دهد.

وی ادامه می‌دهد: قوه‌قضاییه در بحث پیشگیری از جرایم انتخاباتی حساسیت لازم را دارد و می‌تواند به خوبی نقش خود را ایفا کند، البته سایر دستگاه‌های مربوطه و موظف باید در کنار دستگاه قضا در این زمینه همکاری و اقدامات لازم را انجام دهند.
اسفنانی با بیان اینکه همه می‌توانند در راستای بهتر برگزار شدن انتخابات امسال نقش خود را ایفا کنند، می‌گوید: قوه‌قضاییه به طور جدی با متخلفان در این زمینه برخورد‌های لازم را انجام می‌دهد، بنابراین دستگاه قضا نظارت دقیق دارد تا کسی نتواند در این میان تخلفی انجام دهد.

 


 

0 نظر برای “ دستگاه قضا جرایم انتخاباتی را رصد می کند

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.