صفحه اصلی / اخبار/ حقوق شهروندی / حقوق شهروندی و آزادی‌های مشروع

حقوق شهروندی و آزادی‌های مشروع


  حق انتخاب وکیل

مطابق اصل سی و پنج، مردم می‌توانند شخصا برای دادخواهی، به دادگاه‌ها مراجعه کنند. هر یک از اصحاب دعوا «حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند.» و اقدام وکیل به منزله اقدام خود آنان است و هیچ کس و هیچ مقامی، حق ندارد مردم را از انتخاب وکیل مناسب منع کند و حتی دولت، مکلف است اگر مردم «توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند، باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد» و در قوانین دادرسی کیفری در پاره‌ای از موارد، مثل جرایمی که مجازات آنها اعدام یا قصاص است، برای متهم، وکیل تسخیری تعیین می‌نماید و دستمزد او را هم از بودجه دولت پرداخت می‌کنند. در تشکیلات کانون وکلای دادگستری، نیز مواردی پیش‌بینی شده که مردم بتوانند از خدمات رایگان وکلای دادگستری استفاده کنند، که به این نوع وکالت، «وکالت معاضدتی» گفته می‌شود.

منشور حقوق شهروندی و حق رفاه و تامین اجتماعی

در تقویم مناسبت‌های ملی ایران امروز به حوزه بهزیستی و تامین اجتماعی اختصاص داشت. طبیعتا در چنین روزی از نهادهای مسئول حمایت‌های اجتماعی که همه اقشار جامعه به ویژه افراد آسیب پذیر را باید تحت حمایت قرار دهند،انتظار میرفت که جدیدترین دستاوردهای خود و طرح ها و برنامه های آتی را به جامعه معرفی کنند و نشان دهند که در جهت رفع چالش‌ها و مشکلات موجود مردم بسیار مصمم و مبتنی بر برنامه حرکت می کنند .

متقابلا از شهروندان انتظار میرفت که مروری بر چارچوب های حقوق خود در حیطه حمایت های اجتماعی و زیست شایسته انجام داده و مبتنی بر استانداردهای دقیق، مطالبات خود در جهت بهتر شدن نظام حمایت ها اجتماعی در ایران را ساماندهی کنند.

بخش مربوط به حق رفاه وتامین اجتماعی در منشور حقوق شهروندی:

ماده 85-آرامش، شادابی و امید به آینده‌ای بهتر، خودسازی معنوی و توان‌افزایی اجتماعی، برخورداری از زندگی امن و آرام، داشتن فرصت و امکان برای همراهی بیشتر با خانواده، تفریح، ورزش وگردشگری حق هر شهروند است.

ماده 86- حق هر شهروند است که از رفاه عمومی و تأمین اجتماعی و خدمات امدادی بهره‌مند شود.

ماده 87-حق شهروندان است که در صورت بیکاری ناخواسته، طبق قانون از حقوق بیمه بیکاری برخوردار شوند.

ماده 88-حق شهروندانِ روستانشین و عشایراست که حسب مورد از حقوقی چون توسعه روستایی، بیمه و تأمین اجتماعی و ایمن‌سازی محیط زندگی بهره‌مند شوند.

ماده 89-حق همه شهروندان به ویژه زنان است که به امکانات ورزشی و آموزشی و تفریحات سالم، دسترسی داشته باشند و بتوانند با حفظ فرهنگ اسلامی – ایرانی در عرصه‌های ورزشی ملی و جهانی حضور یابند.

ماده 90-حق زنان است که از تغذیه سالم در دوران بارداری، زایمان سالم، مراقبت‌های بهداشتی پس از زایمان، مرخصی زایمان و درمان بیماری‌های شایع زنان بهره‌مند شوند.

ماده 91-حق شهروندان است که از محیط زندگی عاری از آسیب‌های فردی و اجتماعی از جمله مواد مخدر و روان‌گردان برخوردار باشند. گروه‌های آسیب‌پذیر و مددجویان از اقدامات مؤثر دولت درزمینه توانمندسازی، امید به زندگی و اعمال سیاست‌های تأمینی برخوردار می‌شوند.

ماده 92- حق جامعه ایثارگران و خانواده‌های معظم آنان است که به‌طور خاص از تمهیدات ضروری برای توانمندسازی فردی و جمعی برای حضور و مشارکت مؤثر در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برخوردار شوند.

ماده 93-دولت از حقوق بیمه‌شدگان حمایت می‌کند و این حمایت شامل تضمین فضای رقابتی، نظارت بر فعالیت بیمه گران و نهادهای بیمه‌ای، تنظیم روابط بیمه‌گر و بیمه‌گزار و بهبود سازوکارهای رسیدگی به دادخواهی بیمه‌شدگان و سایر ذی‌نفعان می‌باشد.

ماده 94-شهروندان حق دسترسی به کالاها و خدمات استاندارد را دارند به‌گونه‌ای که بهداشت یا سلامت آن‌ها را با مخاطره مواجه نکند.

کانال کمیسیون حقوق بشر اسلامی

0 نظر برای “ حقوق شهروندی و آزادی‌های مشروع

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.