صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / حقوقی-قضایی

حقوقی-قضایی


حقوقی-قضایی

رئیس سازمان زندان‌ها:

برنامه‌های اصلاحی و تربیتی بر پایه شخصیت فردی زندانیان اجرا می‌شود

 

جهانگیر در دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان گفت: برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان ها بر پایه شخصیت فردی افراد برنامه ریزی و اجرا می شود.

وی افزود: تمامی زندانیان دارای پرونده‌های شخصیتی، بهداشتی، آموزشی، فردی هستند و این یک الگو بر مبنای زندانبانی اسلامی است.

رئیس سازمان زندانها در این دیدار که با حضور جمعی از مقامات قضایی استان و مدیران سازمان انجام شد به ارائه گزارشی از فعالیتهای فرهنگی به ویژه در حوزه نماز و قرآن پرداخت.
 
جهانگیر بیان کرد: خدمات فرهنگی برای اصلاح و تربیت زندانیان و با هدف بازاجتماعی نمودن زندانیان اجرا می شود.

در ادامه این دیدار آیت الله جعفری نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: زندانبانی یکی از کارهای سخت است بویژه که با قصد اصلاح و تربیت باشد.

امام جمعه کرمان با اشاره به ضرورت برنامه های فرهنگی در زندان ها گفت: در بازدیدی که از زندان داشتم همه فعالیت های فرهنگی را مشاهده کردم که انصاف زحمت ارزشمندی است.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با بیان اینکه وحدت و همدلی مسئولین موجب کاهش مشکلات می شود ، زندانبانی را از جمله مشاغل سخت عنوان کرد و گفت: ارزش کارهای سخت همواره بسیار است.

 

                                 

از سوی رئیس سازمان تعزیرات

بخشنامه طرح ملی مبارزه با قاچاق لوازم خانگی، آرایشی و پزشکی صادر شد

 

علیرضا جمشیدی با صدور بخشنامه ای برای مدیران کل تعزیرات حکومتی سراسر کشور، اولویت های سه ماه سوم سال 1395 را در بخش قاچاق کالا تحت عنوان «طرح ملی مقابله با عرضه "لوازم خانگی"، "تجهیزات پزشکی" و "لوازم آرایشی و بهداشتی" تعیین کرد.

این بخشنامه در سه بخش هماهنگی، اطلاع رسانی و اجرا تدوین شده است و ضروری است ادارات کل تعزیرات در سراسر کشور ضمن اهتمام بیش از پیش، برخورد با تخلفات موصوف را با اعزام شعب سیار و گشت های مشترک مورد توجه قرار دهند.

در بخش هماهنگی این بخشنامه آمده است: «ضمن برگزاری نشست های مشترک با دستگاه های همکار، از جمله کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شورای اصناف، سازمان صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه های علوم پزشکی و اتحادیه های صنفی مربوط، نسبت به اطلاع رسانی و اجرای مطلوب این طرح اقدام کنند.

همچنین مقرر شد که نشست های خبری، مصاحبه های مطبوعاتی، رادیو و تلویزیونی و نصب بنر در زمان اجرا با رویکرد اطلاع رسانی به شهروندان و اصناف انجام گیرد.

این طرح ملی از ابتدای مهرماه با اولویت برخورد با عرضه لوازم خانگی قاچاق آغاز می شود و مدیران اجرایی مسئول نظارت بر حسن انجام هستند.

 

 

از سوی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه

دستورالعمل اجرایی «باز تأسیس ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم» ابلاغ شد

 

محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در نامه‌ای به رؤسای کل دادگستری‌های استان‌های سراسر کشور، دستورالعمل اجرایی باز تأسیس ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم در دادگستری‌های کل استان‌ها و لزوم به کارگیری آحاد جامعه به عنوان دیده‌بانان پیشگیری از وقوع جرم دستگاه قضایی را ابلاغ کرد.

وی در خصوص نکات ضروری که می‌بایست مورد توجه "ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان‌ها" قرارگیرد، اظهار کرد: دستورالعمل مذکور با توجه به ترسیم فرآیند فعالیت ستاد با رویکرد جدید، طراحی و تبیین گردیده است؛ لذا، ملاک عمل و فعالیت اعضاء ستادهای مردمی پیشگیری از وقوع جرم، این دستورالعمل است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ضمن اشاره به اینکه، مسئولیت اجرای امور این ستاد با دبیران اجرایی است، تأکید کرد: انتخاب این افراد نیازمند دقت نظر و توجه به حسن عملکرد و مدیریت آنان دارد و دبیران اجرای ستادهای استانی می بایست قبل از پیشنهاد شدن توسط معاون محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان و انتصاب توسط رؤسای کل دادگستری ها، برای مصاحبه به این معاونت معرفی شوند.

بر اساس این ابلاغیه ملاک‌های مورد نظر برای انتخاب دبیران اجرایی ستاد استان‌ها شامل:

 
الف) کارمند دادگستری کل استان؛

 ب) حداقل ۳۵ سال سن و ۱۰ سال سابقه مفید اداری؛

ج) مدرک تحصیلی حداقل لیسانس و یا سطح ۲ حوزوی، است.

همچنین به منظور جذب و سازماندهی اعضا، علاوه بر فراخوانی و پالایش نیروهای سابق، از آحاد جامعه نیز دعوت به عمل آید.

الفت در پایان تأکید کرد: اجرای مطلوب برنامه سجام در نیمسال دوم ۱۳۹۵ و ارائه گزارش عملکرد شش ماهه مورد انتظار خواهد بود.

 

از سوی وزیر دادگستری

معاون پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی منصوب شد

 

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری با صدور حکمی دکتر «محمد بارانی» را به عنوان «معاون پیشگیری از تخلفات» در سازمان تعزیرات حکومتی منصوب کرد.

در این حکم آمده است: "نظر به برخورداری جنابعالی از مرتبه علمی و تعهد سازمانی و نیز تجارب ارزشمندتان در عرصه اجرایی، در اجرای ماده (7) آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی و بنا به پیشنهاد رئیس محترم سازمان، به سمت «معاون پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی» منصوب می شوید. امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از استعدادهای لایق و توانمند، در انجام وظایف سازمانی بسامان سیاست های مقام معظم رهبری (حفظه ا...) و برنامه های دولت تدبیر و امید، کوشا و موفق باشید"

براساس این گزارش، پیش از این دکتر «بارانی» سرپرست معاونت پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی بود.

 

 

درج آگهی پيش فروش ساختمان مستلزم اخذ مجوز است

 

سید علی اصغر رفاهی در ارتباط با سازوکارهای قانونی درج آگهی پیش فروش ساختمان گفت: هرگونه اقدام جهت تبليغ و آگهی پيش فروش به هر طريق از جمله درج در مطبوعات و پايگاه‌های اطلاع‌رسانی و ساير رسانه‌‌های گروهی و نصب در اماكن و...، مستلزم اخذ مجوز انتشار آگهی از مراجع ذی‌صلاح است.

وی افزود: طبق ماده 21 قانون پیش فروش ساختمان مصوب 29 دی ماه 1389 مجلس شورای اسلامی ، پيش فروشنده بايد مجوز انتشار آگهی را از مراجع ذي‌صلاح كه در آئين‌نامه اجرایي اين قانون مشخص مي‌شود أخذ و ضميمه درخواست آگهي به مطبوعات و رسانه‌هاي يادشده ارائه کند.

رفاهی بر ضرورت درج شماره و تاريخ اخذ مجوز جهت اطلاع عموم، تصریح کرد : مطبوعات و رسانهها قبل از دريافت مجوز ياد شده حق درج و انتشار آگهي پيش فروش را ندارند و در غير اين صورت به توقيف به مدت حداكثر دو ماه و جزای نقدي از ده ميليون ريال تا يكصد ميليون ريال و در صورت تكرار به حداكثر مجازات محكوم خواهندشد.

این مقام قضایی همچنین به آیین‌نامه اجرایی این قانون مصوب 7 خرداد ماه 1393 اشاره کرد و ابراز داشت: در مواد 19 و 20 این آیین نامه ، وزارت راه و شهرسازی مرجع صدور مجوز انتشار آگهی پیش فروش است و صدور مجوز انتشار آگهی بر اساس دستور العملی است توسط وزارت یاد شده تهیه شده است.

وی خاطرنشان کرد : در ماده 20این آیین نامه ، رسانه‌های جمعی جهت انتشار آگهی پیش فروش ساختمان مکلف شده اند مجوز انتشار مربوط را از درخواست‌کننده آگهی مطالبه کنند و شماره، مشخصات و اطلاعات مندرج در مجوز و مرجع صادرکننده مجوز را در متن آگهی قید کنند والّا طبق ماده ۲۱ قانون اقدام خواهد شد.

 

0 نظر برای “ حقوقی-قضایی

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.