صفحه اصلی / اخبار/ دریچه / حقوقدان فرانسوی نقش آفرین در انقلاب فرانسه

آشنایی با چهره‌های سرشناس تاریخ جهان

حقوقدان فرانسوی نقش آفرین در انقلاب فرانسه


از گذشته تا دوران معاصر

تاریخ جهان سرشار از نام چهره‌هایی است که هر یک به دلایلی جزو چهره‌های نامدار محسوب می‌شوند. شماری از این چهره‌های تاریخی به دلیل کارهای نیک و خدمات درخشانی که در دوره حیات خود انجام داده‌اند، نامشان در تاریخ جهان به ثبت رسید و برخی دیگر به خاطر شرارت‌ها و مظالمی که در طول زندگی در حق سایر ابناء بشر مرتکب شده‌اند نام ماندگاری در تاریخ بشر پیدا کرده‌‌اند، بنابراین شاید بهتر آن باشد که در سلسله مطالبی از این دست که برای چند شماره در صفحه دریچه صوراسرافیل به چاپ خواهد رسید، چهره‌های نامدار را به دو گروه چهره‌های نیک‌نام و چهره‌های سیاه و بدنام که هر دو به صورت واقعیتی انکارناپذیر جایی را در تاریخ زندگی بشر از دیرباز تا به امروز به خود اختصاص داده‌اند، تقسیم کنیم و درباره نقش و زمینه‌های پیدایش آنها در جوامع بشری به تفکر بپردازیم. تفکر در وقایع و رویدادهای تاریخی و افراد و شخصیت‌هایی که در به وجود آوردن این وقایع دست داشته‌اند، می‌تواند جوامع بشری را در انتخاب راه بهتر در زندگی و عبرت گرفتن از رویدادهای نیک و بد تاریخ یاری دهد، هرچند که متاسفانه تجربه نشان داده انسان‌ها چندان علاقه‌ای به عبرت گرفتن از تاریخ خود و دیگران نشان نمی‌دهند و به همین سبب وقایع تلخ و ناگوار تاریخی در هر نسل به گونه‌های مختلف تکرار می‌شود. با همه این‌ها مطالعه وقایع و رویدادهای مهم تاریخی و بازیگران آن همواره از جذابیت خاص خود برخوردارد است که یقینا مطالعه سرگذشت خالقان سرشناس این وقایع هم از این قاعده مستثنی نیست.

ترجمه و تدوین: غلامرضا کیامهر

اشاره

در نخستین بخش از این سلسله مطالب به سراغ چهره‌های تاریخ‌ساز کشور فرانسه که در طر قرن‌های گذشته اصلی‌ترین کانون وقایع تاریخی، علمی و سیاسی و هنری اروپا بوده می‌رویم و با شماری از معروفترین چهره‌های نیک و بد تارخ این کشور آشنا می‌شویم.

1. ژاندارک (1431-1412) دختر روستازاده و شیردل فروانسوی که با رشادت‌های خود نیروهای انگلیسی را که بخش وسیعی از خاک فرانسه را به اشغال خود درآورده بودند، شکست داد، اما سرانجام در نتیجه خیانت برخی از فرانسویان، دستگیر و به جرم ارتداد، توسط کلیسای قرون وسطایی محاکمه و به مجازات مرگ، با روش زنده زنده در آتش سوختن محکوم شد. اما هفت سال پس از مرگ ژاندارک و رهایی فرانسه از اشغال انگلیسی‌ها از ژاندارک اعاده حیثیت به عمل آمد و چند سال بعد به او لقب قدیس داده شد.

2.  دکارت Rne Descartes  (1650-1596)

رنه دکارت فیلسوف و ریاضی‌دان برجسته و نامدار فرانسوی است که از اون با عنوان پدر فلسفه نوین یاد می‌شود. دکارت در برخی جنبش برخی جنبش‌های فکری، عقلایی و عقلانی عصر خود نقش بسیار تاثیرگذاری ایفا کرد. این فیلسوف فرانسوی از شیوه استدلال عقلایی مبتنی بر علم ریاضیات برای بحث دربارع مسایل مذهبی و طبیعی استفاده می‌کرد.

3. ولتر Voltaire (1778-1694)

ولتر نویسنده، نمایشنامه‌نویس و فیلسوف برجسته فرانسوی و یکی از سرسخت‌ترین مدافعان آزادی‌‌های مدنی که در نوشتن نمایشنامه‌های طنزآمیز سرآمد نویسندگان زمانه خود بود. او به شدت به آزادی عقیده و مذهب و تفکر اعتقاد داشت و نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری را در تنویر افکار و پی‌ریزی عصر روشنگری در قرن هجدهم میلادی که پیش‌درآمد رنسانس فکری در اروپا بود، ایفا کرد.

تاریخ‌نویسان نمایشنامه‌های طنز، ولتر را یکی از عوامل به وجود آورنده انقلاب کبیر فرانسه می‌دانند.

4. ژان ژاک روسو Jean Jacques Rousseau (1778-1712)

ژان ژاک روسو یکی از پایه‌گذاران فلسفه سیاسی و مکاتب مدنی در فرانسه و نیز از چهره‌های تاثیرگذار در انقلاب کبیر فرانسه محسوب می‌شود. کتاب قرارداد اجتماعی ژان ژاک روسو که در آن چهارچوب‌های حکومت مدنی و روابط میان مردم و حکومت براساس حقوق برابر انسان‌ها مورد بررسی قرار گرفته اساس نظام‌های جمهوری امروز جهان را تشکیل می‌دهد و منبع الهام تهیه و تدوین قوانین و مقررات نوین حکومتی و اجتماعی در قرن هجدهم به بعد محسوب می‌شود.

5. ماری آنتوانت Marie Antoinette  (1793-1755)

ماری آنتوانت همسر لویی شانزدهم از چهره‌های نامدار اما سیاه تاریخ کشور فرانسه است که خوی اشرافیت افراطی، ولخرجی و هرزگی او در دربار لویی شانزدهم را یکی از عوامل به وجود آورنده زمینه‌های انقلاب فرانسه می‌دانند. در دوره لویی شانزدهم فقر گسترده‌ای کشور فرانسه را دربر گرفته بود، اما حتی زمانی که مردم پاریس در یک کشور شورش عمومی در خیابان‌های این شهر به حرکت درآمدند و زندان مخوف باستیل را تصرف کردند، معروف است که ماری آنتوانت خوش‌گذران از ندیمه‌ها و آجودان‌های خود علت شورش مردم را جویا می‌شود و وقتی به او می‌گویند مردم از شدت فقر و به خاطر نان انقلاب کرده‌اند، می‌گوید ولی اگر در فرانسه نان نداریم خوشمزه‌ترین شیرینی و کیک‌ها را داریم. چرا مردم به جای نان، کیک و شیرینی نمی‌خورند. که بیان چنین مطلبی عمق بی‌خبری ملکه و دربار فرانسه را از وضعیت زندگی مردم آن کشور در دوران سلطنت لویی شانزدهم نشان می‌دهد، اما بعد از آن که انقلاب فرانسه به پیروزی رسید، لویی شانزدهم و ماری آنتوانت که قصد فرار از پاریس را داشتند، توسط انقلابیون دستگیر و به مجازات مرگ با تیغه گیوتین محکوم می‌شوند که این حکم در سال 1793 به مورد اجرا گذاشته شد.

6. ماکسیمیان روبسپیر Maximillien Robespierre (1794-1758)

روبسپیر حقوقدان و سیاستمدار فرانسه که نقش تعیین‌کننده‌ای در به موفقیت رساندن انقلاب فرانسه به عهده داشت روبسپیر بعد از پیروزی انقلاب فرانسه را بر عهده داشت. روبسپیر بعد از پیروزی انقلاب به عنوان یکی از گردانندگان اصلی دادگاه‌های انقلاب عده زیادی از بازماندگان حکومت سلطنتی را محاکمه و به اعدام محکوم کرد و سرانجام تندروی‌های او در بگیر و ببند‌ها و صدور احکام اعدام که مورد تایید اغلب رهبران انقلاب این کشور نبود، سبب شد تا او از مقامش خلع و به مصداق ای کشته که را کشتی تا کشته شدی زار به مجازات اعدام محکوم شد.

Famous French People

0 نظر برای “ حقوقدان فرانسوی نقش آفرین در انقلاب فرانسه

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.