صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / حفظ استقلال وکلا لحاظ خواهد شد

محمدجواد فتحی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:

حفظ استقلال وکلا لحاظ خواهد شد


حفظ استقلال وکلا لحاظ خواهد شد

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال وکلا، گفت: طرح جامع وکالت نباید باعث از بین رفتن استقلال وکلا شود.

محمدجواد فتحی در با یادآوری اعلام وصول طرح جامع وکالت، افزود: درباره موضوع وکالت، ابتدا متنی را کانون وکلا و سپس متنی از سوی قوه قضاییه تهیه شد، بعد از آن طرحی نیز با عنوان طرح جامع وکالت در مجلس نهم تدوین و اکنون این طرح از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به نظر می رسد بحث استقلال کانون وکلا ضرورتی مسلم از نظر علمای علم حقوق است زیرا وکیل در جایگاه وکالت، در یک طرف دعوا وارد عمل می‌شود و باید از یک طرف قضیه جانبداری کند لذا دلیلی ندارد وکیل زیرنظر قوه قضاییه باشد، درغیر این صورت این شبهه ایجاد خواهد شد که وکیل فرد بی طرفی نیست.

وی ادامه داد: در زمینه جایگاه قضات که زیرنظر قوه قضائیه است باید گفت با توجه به جایگاه قضاوت، قضات افرادی بی طرف هستند بنابراین موضوع استقلال آنها امری شناخته شده در حقوق اسلام، کتب قضایی و اسناد بین المللی است و این جزو اصول دادرسی عادلانه به شمار می رود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در قانون فعلی، استقلال وکلا پذیرفته شده اگر اکنون بخواهیم به قبل از این قانون بازگردیم هیچ توجیه علمی و شان قانونگذاری ندارد و لذا با توجه به استدلال هایی که وجود دارد نباید نهاد وکالت را زیر نظر قوه قضاییه بگذاریم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: به نظر می رسد اگر این طرح در کمیسیون مطرح شود حتما این مساله حفظ استقلال وکلا لحاظ خواهد شد.

 

0 نظر برای “ حفظ استقلال وکلا لحاظ خواهد شد

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.