صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / حساب‌های قوه قضائیه از جهات مجوزهای شرعی و قانونی دارای ایراد نیست

حساب‌های قوه قضائیه از جهات مجوزهای شرعی و قانونی دارای ایراد نیست


احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بیانیه 210 نفر از نمایندگان را درخصوص موضوعات مطرح شده درباره حساب های قوه قضائیه قرائت کرد که بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ما جمعی از نمایندگان ملت به نمایندگی از طرف امضاکنندگان این بیانیه درخصوص حساب های قوه قضائیه با توجه به اینکه حل مشکلات اصلی مردم در گروه همکاری صادقانه قوای سه گانه است، از ریاست محترم قوه قضائیه درخصوص شبهات مطرح شده جویا شدیم. ایشان همه اسناد و مدارک مربوط به حساب ها را در اختیار ما قرار داده و ما به دقت آنها را بررسی کردیم و برایمان روشن شد که حساب سپرده مورد مناقشه به نام قوه قضائیه است و از جهات مجوزهای شرعی و قانونی دارای ایراد نمی باشد.

طی جلساتی که با ریاست محترم قوه قضائیه داشتیم، همه سوالاتی که در ذهن نمایندگان بود را با صراحت با ایشان در میان گذاشتیم و ایشان نیز با سعه صدر و با صرف فرصت کافی به این سوالات پاسخ دادند و ما بهترین روش را همین گفت وگوهای صریح و منصفانه مسئولان با یکدیگر می دانیم.

نظرات رئیس محترم قوه قضائیه درخصوص مجلس و جایگاه آن و همکاری صمیمانه با قوه مقننه را همسو را نظرات حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب مبنی بر در رأس امور بودن مجلس، دریافت نمودیم.

بار دیگر تاکید می کنیم که امروز مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم مشکل اصلی کشور می باشد و مسئولان نظام در قوای سه گانه باید با اتحاد و همدلی و بدور از حاشیه سازی ها و مجادله های بی حاصل سیاسی به دنبال حل مشکلات مردم باشند.

بر این اساس هرگونه اقدامی که به همکاری قوا سه گانه آسیب برساند را از بین بردن فرصت خدمت به مردم می دانیم.

 

 

برگزاری انتخابات الکترونیکی در تهران و مشهد

ابوالفضل ابوترابی، با اشاره به برگزاری بخشی از انتخابات شوراهای شهر و روستا به صورت الکترونیکی، گفت: کمیسیون شوراها برای بررسی ابعاد مختلف الکترونیکی شدن انتخابات، یکی از اعضای کمیسیون را مأمور به رسیدگی به این مسئله کرد، البته اعضای کمیسیون نیز اخیرا از سخت افزار و مجموعه تجهیزات الکترونیکی انتخابات بازدید کردند.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در مجموع کمیسیون شوراهای مجلس موافق برگزاری انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی است و نظر نهایی خود را به وزارت کشور ارسال کرده است، البته این مسئله شرطی محقق می شود که زیرساخت و سخت افزار آن فراهم شود.

وی گفت: در شرایط کنونی تعداد صندوق های الکترونیکی اخذ آرای زیاد نیست و کفاف تمام شعب انتخاباتی کل کشور را نمی دهد، بنابر این در این مرحله احتمالا انتخابات الکترونیکی شوراها، در چند شهر بزرگ به ویژه تهران و مشهد انجام می شود، البته این دو شهر هنوز نهایی نشده است.

ابوترابی درباره شرایط رأی دادن مردم در انتخابات شوراهای شهر و روستا، تصریح کرد: با وجود آنکه چندین ماه از اجرای طرح تبدیل کارت های ملی قدیمی به کارت های جدید می گذرد، اما در انتخابات الکترونیکی شوراها نیازی به کارت های جدید نیست و افراد تنها باید شماره ملی خود را داشته باشند.

 

دولت مکلف به اجرای سیاست‌های مشوق صادراتی شد

نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده 43 لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور، با بند (ج) این ماده موافقت کردند که براساس این مصوبه، دولت مکلف به اجرای سیاست های مشوق صادراتی شد و همچنین وزارت جهاد کشاورزی باید از محل هدفمندی مابه التفاوت قیمت تولید داخل و قیمت کالای کشاورزی را پرداخت کند.

در بخش آغازین ماده 43 لایحه برنامه ششم توسعه آمده: دولت مکلف است در اجرای بند سوم سیاستهای اقتصاد مقاومتی و به‌منظور متنوع‌سازی ابزارهای حمایت از بخش کشاورزی، تأمین و تجهیز منابع، توسعه و امنیت سرمایه‌گذاری، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و ارزش افزایی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی اقدامات ذیل را به انجام برساند:

بر اساس بند ج ماده 43 این لایحه خوشه‌های صادراتی، ایجاد نشان‌های تجاری و اختصاص مشوق صادراتی به صادرات محصولات کشاورزی تشکیل گردد.

براساس تبصره این بند؛ پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تولید داخل با قیمت کالای کشاورزی در بازارهای هدف را سالیانه به ‌عنوان مشوق صادراتی محاسبه و از منابع هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دهد پرداخت نماید وزارت جهادکشاورزی قوانین و ضوابط این بند را تعیین و به تصویب هیأت وزیران برساند. بند الف و ب این ماده نیز پیش از این مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

 

 

اعلام ناگهانی تغییرات کنکور کارشناسی ارشد؛ نمره منفی به مسئولان

بعد از حواشی پیرامون برگزاری آزمون متمرکز تحصیلات تکمیلی، آزمون کارشناسی‌ارشد امسال دانشگاه‌ها باز هم پر سر و صدا ادامه کار داد و روند تغییرات به تغییر دروس و ضرایب در برخی رشته‌ها و حذف برخی دیگر از رشته ها هم رسید.

شاید متمرکز کردن آزمون ارشد چندان به نحوه درس خواندن و نحوه برنامه‌ریزی آن‌ها در این چند ماه منتهی به آزمون مرتبط نباشد، اما تغییر ناگهانی دروس و ضرایب در برخی رشته‌ها مطمئنا در روند درس خواندن دانشجویان خللی اساسی ایجاد می‌کند و داوطلبان در مدت 4 ماه باید خود را با این تغییرات وفق دهند. این تغییرات که حداقل در 16 رشته اتفاق افتاده است، گاه تا حذف یک عنوان درسی و یا اضافه شدن یک یا چند عنوان درسی و یا حتی حذف یک رشته پیش رفته است و همین امر موجب نگرانی و اضطراب داوطلبان شده است.

نمایندگان مجلس تغییرات ناگهانی در مواد کنکور هر  پایه تحصیلی را نه تنها منطقی نمی‌دانند بلکه به این تصمیم مسئولان با توجه به پشت سر گذاشتن تجربه برگزاری  4 دهه کنکور انتقاد دارند و معتقدند نباید با ایجاد به یکباره تغییرات در شاکله آزمون موجب تضییع حقوق داوطلبان کنکور شد لذا خواهان و پیگیر ایجاد اصلاحات در  تصمیممات گرفته شده از سوی  مسئولان مربوطه هستند.

بنابراین گزارش؛ سیدجواد ساداتی‌نژاد، سیدمحمدجواد ابطحی و حبیب‌اله دهمرده دراین خصوص واکنش و اظهارنظر داشته‌اند؛

 تغییرات یکباره در شاکله آزمون کارشناسی ارشد موجب تضییع حقوق داوطلبان می‌شود

سیدجواد ساداتی‌نژاد با اشاره به حذف برخی از رشته‌ها و تغییر ضرایب دروس در کنکور کارشناسی ارشد در آستانه برگزاری این آزمون، گفت: از آنجا که افراد در معرض کنکور استرس بالایی دارند مسئولان باید فضای آرامش مبتنی بر ثبات برای آن‌ها ایجاد کنند، لذا انجام هر تغییری که سبب ایجاد استرس و بر هم ریختن برنامه درسی دانش‌آموزان شود، به مصلحت نیست.

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تغییرات در نحوه برگزاری آزمون دانشگاه‌ها، رشته‌ها و ضرایب دروس نباید چند ماه مانده به کنکور اعمال شود بلکه باید با اطلاع‌رسانی دقیق درخصوص تغییرات، آن‌ها را برای کنکور سال آینده لحاظ کنند، بنابراین هر گونه فرآیندی که آرامش روانی داوطلب را بر هم زدند قابل‌دفاع نیست. 

وی با بیان اینکه نباید با ایجاد به یکباره تغییرات در شاکله آزمون موجب تضییع حقوق داوطلبان کنکور شد، افزود: به دستگاه‌های ذی‌ربط توصیه بازنگری در اقدامات‌شان را کرده و شخصا با طرح موضوع در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آن را پیگیری خواهم کرد.

عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه تغییرات در سیستم آموزشی و گزینشی آموزش باید منطقی و کاربردی باشد لذا تغییر مدام دستورالعمل‌ها پذیرفتنی نیست، گفت: تغییرات باید به تناسب باشد چراکه در غیر این صورت میزان بازدهی را در داوطلبان پایین خواهد آورد.

 اعلام هر نوع تغییری در کنکور کارشناسی ارشد از یک سال قبل ضروری است

سیدمحمدجواد ابطحی با اشاره به حذف برخی از رشته‌ها و تغییر ضرایب دروس در کنکور کارشناسی ارشد در چند ماه مانده به برگزاری این آزمون، گفت: این اتفاق موجب سردرگمی و استرس در میان داوطلبان کنکور  کارشناسی ارشد شده، لذا ضروری است مسئولان مرتبط هر چه سریع‌تر برای حل مشکل و ایجاد اصلاحات در مصوبات و تصمیمات خود اقدام کنند.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در پی پیگیری‌های نمایندگان در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، مسئولان قول‌هایی برای حل این مشکل که جلوی پای داوطلبان ایجاد کرده اند داده و امید است هر چه سریع‌تر موضوع را به بهترین شکل حل و فصل کنند. 

وی تاکید کرد: نزدیک به 4 دهه است که در ایران کنکور برگزاری می‌شود و کاملا واضح است که نباید چند ماه مانده به یک آزمون تغییراتی در دروس، ضرایب و شرایط برگزاری آن اعمال شود و اعلام هر نوع تغییری از یک سال قبل ضروری است.

ابطحی با بیان اینکه تغییرات آموزشی حتی درصورت مفید و ضروری بودن، اگر به موقع نباشد بیش از سود ضرر خواهند داشت، گفت: مسئولان نباید با تصمیمات سلیقه‌ای و دقیقه نودی به اعتماد عمومی جامعه آسیب برسانند، هرچند آن‌ها ایراد کار خود را پذیرفته اند لذا باید منتظر خبرهای اصلاح تصمیماتشان بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نباید محصلان و داوطلبان ورود به دانشگاه را بیش از این قربانی برخی سیاست‌های غلط و تغییرات پی در پی کرد، افزود: تغییرات در کنکور هر مقطعی باید جامع، با کیفیت و قابل توجیه باشد تا سرنوشت متقاضیان تحت‌الشعاع قرار نگیرد.

لزوم رفع چالش تغییر ضرایب دروس کنکور کارشناسی ارش از سوی سازمان سنجش

حبیب‌اله دهمرده با انتقاد از تغییر ضرایب دروس در کنکور کارشناسی ارشد گفت: قرار است سازمان سنجش و آموزش کشور این موضوع را مجددا بررسی کرده و نتیجه نهایی را به اطلاع مردم برساند.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تغییر ضرایب دروس در کنکور کارشناسی ارشد در آستانه برگزاری این آزمون اقدام مناسبی نبوده و باید زودتر این مهم را اعلام می‌کردند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ضرایب دروس تعدادی از رشته‌ها مانند کامپیوتر با تغییر جزئی مواجه شده است.

 

 

 

0 نظر برای “ حساب‌های قوه قضائیه از جهات مجوزهای شرعی و قانونی دارای ایراد نیست

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.