صفحه اصلی / اخبار/ حقوق و قضا / جایزه «تعالی فرهنگی» به فعال‌ترین دادگستری‌ها اهدا می‌شود

مشاور معاون فرهنگی قوه قضائیه :

جایزه «تعالی فرهنگی» به فعال‌ترین دادگستری‌ها اهدا می‌شود


حجت الاسلام و المسلمین تهامی گفت: دادگستری استان‌ها در پایان سال جاری بر اساس ارزیابی‌هایی که انجام خواهد شد لوح و جایزه تعالی فرهنگی دریافت خواهند کرد. به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی دادگستری سمنان، حجت الاسلام سید علی تهامی که در نشست شورای برنامه ریزی دادگستری کل استان سمنان از تشکیل هسته‌های فرهنگی در رده های مختلف دستگاه قضایی با هدف افزایش فعالیتهای فرهنگی قوه قضائیه خبر داد.

جایزه «تعالی فرهنگی» به فعال‌ترین دادگستری‌ها اهدا می‌شود 

حجت الاسلام و المسلمین تهامی گفت: دادگستری استان‌ها در پایان سال جاری بر اساس ارزیابی‌هایی که انجام خواهد شد لوح و جایزه تعالی فرهنگی دریافت خواهند کرد.به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی دادگستری سمنان، حجت الاسلام سید علی تهامی که در نشست شورای برنامه ریزی دادگستری کل استان سمنان از تشکیل هسته‌های فرهنگی در رده های مختلف دستگاه قضایی با هدف افزایش فعالیتهای فرهنگی قوه قضائیه خبر داد.وی با اشاره به آیات قرآنی، کار فرهنگی را کاری بسیار مهم، موثر و دقیق عنوان کرد که در طول تاریخ بشریت نیز خداوند متعال انجام کارهای  فرهنگی  و تبلیغی مربوط به دین را بر عهده ی امین ترین، توانمند ترین، قوی ترین و بهترین افراد خود یعنی پیامبران قرار داده است.

مشاور معاون فرهنگی قوه قضائیه ضمن تقدیر از فعالیتهای انجام شده در سطح استان سمنان مدیریت فرهنگی رئیس کل دادگستری را باعث تحول فرهنگی در استان سمنان دانست.

تهامی در این نشست از ارزیابی و سطح بندی دادگستری استانها در سطح کشور بر اساس یک برنامه ی واحد و منسجم در سال 1394 خبر داد و گفت: در هدف از این ارزیابی ها ضمن مقایسه فعالیتهای فرهنگی در هر یک از استانها، ایجاد رقابت ساالم، ایجاد انگیزه و سرعت بخشی در انجام فعالیتهای فرهنگی  در مجموعه ی قوه قضائیه مورد نظر می باشدم.

رئیس کل دادگستری استان سمنان نیز در نشست شورای برنامه ریزی دستگاه متبوع خود که با حضور مشاور معاونت فرهنگی قوه قضائیه برگزار شد موضوع فرهنگ را  امری مقدس دانست و افزود: وقتی به متون دینی مراجعه میکنیم توجه و اهمیت فرهنگ را در فلسفه ی خلقت و فلسفه ی بعثت پیامبران در می یابیم.

سید محسن مظهری گفت: بر این باوریم تمام فعالیتهای سازمانی در هر حوزه ای که باشد نمی تواند و نباید جدا از فرهنگ باشد چرا که فرهنگ یک امر انتزاعی نیست و نمی توان آن را در یک مقوله ی کاری جدای از فعالیتهای دیگر نگاه کرد.

رئیس شورای قضایی استان سمنان گرایش به کمیت در ارزیابی فعالیت های فرهنگی را بدون 

توجه به میزان اثرات واقعی این فعالیتها یک تهدید خواند و گفت: در عرصه ی فعالیتهای فرهنگی بی توجهی به آثار سوء فرهنگی در تصمیم گیری های کلان بخش های مختلف سازمانی نیز باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

مظهری گفت: دستورالعمل ها، برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های یک بخش تخصصی در سازمان نیز باید با پیوست فرهنگی همراه باشد و حوزه های مختلف مانند پشتیبانی و مالی، راهبردی، آمار و فن آوری و دیگر حوزه های تخصصی نیز باید آثار و تبعات مثبت و منفی پیاده سازی تصمیمات و بخشنامه های خود را در سازمان از حیث فرهنگی و اخلاق حرفه ای نیز ملحوظ نظر قرار دهند.

وی افزایش مادی گرایی در جامعه را از جمله آسیبهایی دانست که با فاصله گرفتن از سالهای اول انقلاب شاهد آن هستیم و افزود: معتقدیم امروز جامعه در مقطع جهاد اکبر قرار دارد و دستگاه قضایی به عنوان یک سازمان سالم ساز جامعه خود باید از سلامت کافی برخوردار باشد.

مظهری گفت: در ارزیبای های فرهنگی باید بجای توجه به آمار و ارقام واقعیتها را مورد ارزیابی قرار داد که در این خصوص ، میزان افزایش وجدان کاری،  افزایش اعتماد عمومی و بهبود رفتار سازمانی در فضای واقعی به عنوان نمونه می تواند بیانگر میزان تاثیرات فعالیتهای فرهنگی صورت گرفته در یک سازمان باشد.

وی تاکید کرد: با رفتار صحیح  مدیران  و گروه های مرجع در جامعه و عمل به اخلاق اسلامی، مطمئنا رفتار کارکنان زیر مجموعه و مردم نیز اصلاح خواهد شد.

معاون اداره کل برنامه ریزی و تحقیقات معاونت فرهنگی قوه قضائیه نیز در این نشست با تشریح طرح پیاده سازی مدل تعالی فرهنگی در قوه قضائیه گفت : دادگستری استانها در پایان سال جاری بر اساس ارزیابی هایی که انجام خواهد شد لوح و جایزه تعالی فرهنگی دریافت خواهند کرد.

هادی محمدی افزود: فعالیتهای فرهنگی به طور همزمان در چهار سطح از جمله دستگاه قضایی، مخاطبان، فرآیند های داخلی و زیرساختها مورد توجه می باشند که در فرآیندهای داخلی جامعیت اهمیت زیادی خواهد داشت.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام و المسلمین محمد قاسم عین الکمالی معاون فرهنگی دادگستری کل استان سمنان نیز گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در حوزه های قضایی استان سمنان در زمینه ی فرهنگی ارائه کرد.

 

0 نظر برای “ جایزه «تعالی فرهنگی» به فعال‌ترین دادگستری‌ها اهدا می‌شود

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.