صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / تنها دولتی هستیم که اجازه حضور مخالفان در جلسات‌مان را می‌دهیم

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده

تنها دولتی هستیم که اجازه حضور مخالفان در جلسات‌مان را می‌دهیم


تنها دولتی هستیم که اجازه حضور مخالفان در جلسات‌مان را می‌دهیم

 

 

شهیندخت مولاوردي، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم اظهار کرد: دولت روحانی میراث‌دار وضعیت اسفناک دولت گذشته است.

در ابتدای چهار سال گذشته کشور از نظر سیاست خارجی و داخلی به بن‌‎بست رسیده بود و حل این مسئله چالش اساسی مردم و دولت‌مردان بود و امیدی نبود تا این مسئله به این زودی حل شود. شاه کلید شعار و وعده ی روحانی، آرامش در سیاست، آسایش در اقتصاد و امنیت در فرهنگ بود که از طریق نجات اقتصاد، احیا اخلاق و تعامل سازنده و موثر با جهان محقق می‌شد.

وی عنوان کرد: حجم عظیم آواری که تحویل دولت داده شده بود، باعث شد دولت مسائل را اولویت‌بندی کند که سیاست خارجی و معیشت مردم در دستور قرار گیرد. امروزه با عبور از مرحله‌ی بحرانی به شرایطی رسیده‌ایم که آن را مدیون رأی زنان و جوانان در حماسه خرداد 92 هستیم و با نه بزرگ به ادامه‌ی وضع موجود در کنار دولت بودند تا برجام را به سرانجام رساند و بازی برد- برد را در مذاکرات نتیجه دهد.

وی با اشاره به دستاوردهای برجام گفت: تنها کشوری هستیم که با مذاکره و بدون جنگ و تغییر رژیم از تحت فصل هفتم منشور ملل متحد خارج شدیم، همین یک دستاورد برجام برای ما مادام العمر کافی است. تنها قوه‌ای که برای تحقق سیاست ‌های اقتصاد مقاومتی برنامه داشت، قوه‌ی مجریه در دولت یازدهم بود و امسل شعار افزایش تولید و اشتغال که به عنوان یک ابر چالش محسوب می‌شود، جز با عزم ملی محقق نمی‌شود.

وی با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم در حوزهی زنان و خانواده گفت: زمان تحویل گرفتن دولت یازدهم با روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی مواجه بودیم که در مرحله نخست سیاست انکار و سرپوش گذاشتن بر آسیبهای اجتماعی کنار گذاشته شد و رویارویی با زنانه شدن بخش غیررسمی اشتغال، فقر، ایدز و اعتیاد همت ویژهای را می‌طلبید.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: آثار تدریجی برجام و گشایش‌هایی که از نظر تجاری و اقتصادی در حال وقوع است و به حوزهی اجتماعی و فرهنگی  هم خواهد رسید، کاملاً ملموس است. افت شدید سرمایه‌ی اجتماعی، غیرفعال شدن سازمانهای مردم نهاد که سبب انسداد اجتماعی که سبب فعال شد و شکافهای طبقاتی و جنسیتی شد، از میراث‌های دولت گذشته بود که دولت تدبیر و امید در راستای ارتقای سرمایه اجتماعی  اهتمام ورزید.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: افزایش یک درصدی نرخ مشارکت اقتصادی زنان که اکنون14/9درصد شده، بسیار امیدوار کننده است و شاخص مشارکت اجتماعی، افزایش تمایل زنان به عضویت در انجمن‌ها و افزایش تعداد  سازمان مردم نهاد به 2670سازمان نیز از سایر دستاوردها به شمار میآیند.

وی خاطرنشان کرد: ثبتنام 16 خانم در انتخابات خبرگان رهبری و همچنین پست‌هایی نظیر سفیر ایران در یک کشور خارجی، سخنگویی وزارت امور خارجه، معاون استاندار و فرماندار به زنان بخشی از اقدامات دولت در حوزه‌ی زنان بوده است؛ در این راستا با رعایت عدالت جنسیتی 300 فرصت شغلی جدید برای زنان در آزمون استخدامی اخیر در نظر گرفته شد.کشور در مسیر تحقق توسعهی متوازن قرار گرفته و قطار آن به حرکت در آمده است و به عقب باز نخواهد گشت و با انتخاب مردم در خرداد 92 تندروها ناکام ماندند و رای مردم نه به افراطی گری و پوپولیسم بود.امید است مردم فهیم ایران بعد از تجربه‌ای تلخ، دوباره دست به انتخاب آگاهانه بزنند.

وی در پاسخ به حواشی سخنرانی و اعتراض مخالفان گفت: تنها دولتی هستیم که اجازه حضور مخالفان در جلسات‌مان را می‌دهیم و این نیز به نقدپذیری دولت تدبیر و امید برمی گردد.

 

****

ملاوردی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد

وضعیت مدارای سیاسی مناسب نیست

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در آستانه انتخابات هستیم اما مدارای سیاسی وضعیت مناسبی ندارد، در حالی که باید در فضای مشارکت، گفت‌وگو و تفاهم، تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسیم چرا که این به توسعه حقوق شهروندی کمک می‌کند.

شهین‌دخت ملاوردی در همایش مددکار اجتماعی گفت: امروز بشر بیش از هر وقتی به مدارا کردن احتیاج دارد و از آموزه‌های دینی ما نیز به شمار می‌رود. وی با اشاره به تعریف یونسکو در سال 95 در مورد مدارا کردن، گفت: احترام گذاشتن، پذیرش، درک بنای فرهنگ‌ها و انسان بودن از جمله این تعریف است. 

وی ادامه داد: مدارای فرهنگی در کشور از دو جهت اهمیت دارد، کشور متأثر از نوسازی و پدیده‌های جدیدی مانند مهاجرت و ظهور رسانه‌هاست و به لحاظ تاریخی دارای اقوام، خرده‌فرهنگ‌ها و زبان‌های گوناگونی است،‌ در نتیجه مدارای فرهنگی اهمیت می‌یابد. مدارای اجتماعی و پذیرش آن را کمک به گسترش صلح دانست و گفت: در جامعه پیچیده و قابل تغییر، مدارا کردن گریزناپذیر است و بیش از آنکه شناخت مسئله مطرح باشد، پرداختن به مسئله ایجاد شده، مشکلات و توانایی حل آن باید مورد نظر قرار گیرد. 

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: در این معاونت با بهره‌گیری از وضعیت فراتحلیلی مسائل زنان و خانواده‌ها، به فاز پیشگیرانه پرداخته‌ایم و با رویکرد اجتماع‌محور از مردم برای حل مشکلات کمک خواسته‌ایم.  طرح ملی تاب‌آوری اجتماعی از سال 94 آغاز شده و سال گذشته تا به امروز در حال اجراست و امیدواریم با اجرای آن، ادعا کنیم که نمونه اجتماعی اقتصاد مقاومتی را اجرا می‌کنیم، چرا که نیاز داریم در برابر آسیب‌ها و حوادث مقاوم شویم. 

وی گفت: این مقاوم‌سازی نه تنها برای زنان بلکه همه خانواده است و همه اعضای خانواده با استانداردها و شاخص‌های علمی دنیا تاب‌آور می‌شوند. بازخورد کامل این برنامه را دریافت نکرده‌ایم، اما براساس گزارش اولیه، از ظرفیت‌های محلی و مردم‌نهاد استان‌ها استفاده کرده‌ایم و امیدواریم قدم‌هایی در ترویج مدارا، بالا بردن آستانه تحمل افراد در برابر حوادث اجتماعی و کاهش نزاع و درگیری برداریم. 

ملاوردی به تمرین برنامه‌ریزی مشارکتی اشاره کرد و گفت: رویکرد دولت یازدهم این بوده که مردم را در برنامه‌ها شریک کند و ما نیز این موضوع را دنبال کرده‌ایم. 

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری بر مدارای سیاسی در جامعه تأکید کرد و گفت:‌ اکنون که کشور در شرایطی قرار دارد که در آستانه انتخاب و تصمیم مهمی قرار داریم، متأسفانه وضعیت مناسبی مدارای سیاسی ندارد و به شدت به آن نیاز داریم و باید جای خود را باز کند. باید این مدارای سیاسی به گونه‌ای شود که توانایی، تعهد، شناخت، احترام، مشارکت، گفت‌وگو و تفاهم به گونه‌ای که تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسیم و بپذیریم باشد و به توسعه حقوق شهروندی کمک کند. 

ملاوردی گفت: این مدارای سیاسی برای کسانی که ایده‌های متفاوت، نو و حتی متضاد دارند باید باشد، در حالی که حتی ما با دوستانمان مدارا نمی‌کنیم، چه برسد به دشمنانمان. امیدوارم با مجموعه برنامه‌هایی که در دستورکار دستگاه‌های مختلف قرار دارد بتوانیم مدارای اجتماعی را در جامعه بیشتر کنیم. 

 

 

0 نظر برای “ تنها دولتی هستیم که اجازه حضور مخالفان در جلسات‌مان را می‌دهیم

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.