صفحه اصلی / اخبار/ حقوق خوان / تمدید تحریم علیه ایران فاقد اثر حقوقی است

دکتر یوسف مولایی:

تمدید تحریم علیه ایران فاقد اثر حقوقی است


دکتر یوسف مولایی در رابطه با تصویب تمدید قانون تحریم‌های ایران از سوی آمریکا اظهار داشت: باتوجه به تعهداتی که آمریکا در چارچوب برجام در مقابل ایران دارد این تمدید تحریم نمی تواند موثر باشد. چراکه زمانیکه برجام تصویب شد قانون داماتو وجود داشت. در حوزه سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی آن قسمت از تحریمها که در قانون داماتو آمده است با برجام به صورت تعلیق و لغو درآمد و در برجام در ضمیمه شماره 2 تا حدی تعیین تکلیف شد. بنابراین، با وجود داماتو و برجام این تصویب علی الاصول در مواردی که مربوط به تعهدات آمریکا در قبال جامعه جهانی و ایران است هیچ اثر حقوقی نمی تواند به جا بگذارد.

این استاد حقوق بین الملل افزود: برجام در غالب قطعنامه شورای امنیت اعتبار اجرایی و فرا دولتی پیدا کرده است. به عبارت دیگر یک سند بین المللی وجود دارد که در تحریمهایی که در چارچوب قانون داماتو علیه ایران اعمال می شده است در اینجا یا تعلیق و یا لغو شد .

وی با بیان اینکه تصویب تمدید 10 ساله تحریم علیه ایران فاقد اثر حقوقی است گفت: با تصویب تمدید قانون تحریم‌های ایران از سوی آمریکا موضوع فراحقوقی مطرح می شود. به لحاظ صرف حقوقی تعهدات آمریکا به جای خود باقیست و این تعهدات در چارچوب یک سند بین المللی به آمریکا تحمیل می شود و نه در چارچوب قانون داخلی. زمانی که برجام عملیاتی و اجرا شد قانون داماتو وجود داشت یعنی صرف تمدید آن برای مدت 10 سال دیگر، به لحاظ حقوقی هیچ تغییری در وضعیتی که با برجام ایجاد شده ایجاد نمی کند.

دکتر یوسف مولایی ادامه داد: نگرانیها بیشتر از این است که شاید دولت بعدی اقدامی که دولت آقای اوباما برای تعلیق آن قسمت از تحریمهایی که در داماتو آمده انجام دادند و تحریمها در برجام برداشته شده این اقدام را نکند. اگر این اقدام را انجام ندهد یعنی برجام را اجرا نکند در قسمتی که به لحاظ حقوقی قانون داماتو را تخصیص داده با برجام و قطعنامه مسئولیت آمریکا از آن لحظه شروع می شود. هرچند به اعتبار برجام هیچ لطمه ای نمی زند. چراکه برجام فقط در غالب یک قطعنامه دیگر شورای امنیت می تواند بی اعتبار شود پس با هیچ اقدامی از دولتهای طرف قرارداد اعتبارش از بین نمی رود.

وی در خاتمه بیان داشت: زمانیکه قانون داخلی آمریکا تحریمها را تمدید کرد این تمدید در شرایطی صورت می گیرد که قبل از آن در چارچوب برجام و قطعنامه شورای امنیت آن تحریمها به نوعی معلق شده است پس اگر آمریکا مجددا تحریمها را فعال کند در واقع نقض قطعنامه شورای امنیت است و هم دولتهای متضرر مثل دولتهای اروپایی که علاقه مند به سرمایه گذاری هستند و ایران قطعا عکس العمل نشان خواهند داد. صرف تمدید هیچ نوع اثر حقوقی ندارد. 

0 نظر برای “ تمدید تحریم علیه ایران فاقد اثر حقوقی است

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.