صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / تعطیلی ثامن الحجج در صورت عدم اخذ مجوز

پورمختار خبرداد:

تعطیلی ثامن الحجج در صورت عدم اخذ مجوز


بهارستان در هفته ای که گذشت
تعطیلی ثامن الحجج در صورت عدم اخذ مجوز

محمدعلی پورمختار از برگزاری جلسات منسجم بانک مرکزی و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی برای تعیین تکلیف موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز درکشور خبر داد و گفت: درخصوص موسسه ثامن الحجج (ع)اقدامات خوبی در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی صورت گرفته و طبق مصوبه این ستاد اقدامات خوبی در حال انجام است.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه جدیت خوبی در برخورد با مفاسد اقتصادی و موسسات مالی غیرمجاز را از سوی مسئولان شاهد هستیم،افزود: ساماندهی وضعیت موسسات مالی به رشد شاخص های اقتصادی و بهبود شرایط کشور می انجامد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه موسسه مالی ثامن الحجج(ع) در حال پرداخت مطالبات مردم است، تصریح کرد: در صورتی که این موسسه نسبت به دریافت مجوز اقدام نکند؛ در روز پایانی تصویه حساب مطالبات مردم تعطیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه در بحث مفاسد اقتصادی درحوزه بانکی تنها مشکل ما موسسات مالی غیرمجاز نیست،گفت:بانک های مجاز و رسمی اعم از دولتی و غیردولتی در شکلگیری شرایط کنونی اقتصاد کشور ذی نقش هستند.

پورمختار ادامه داد:بعد از ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز سامان بخشی به بانک های مجاز از جهت اینکه چه منابعی در اختیار دارند و در چه جاهایی هزینه می شود،صورت خواهد گرفت.

وی افزود: باید مشخص شود منابع بانک های مجاز ما چه نقشی در رونق تولید و تحقق اقتصادمقاومتی داشته اند.

رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی، یادآور شد: بانک های مجاز و غیرمجاز از این پس زیر ذره بین مجلس و دستگاه های نظارتی قرار دارند.

امکان شکایت قربانیان ۱۱سپتامبر از عربستان

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقدند دوران نیازمندی آمریکا به عربستان در منطقه سر رسیده و امروز سعودی‌ها جز منافع مالی منفعتی در عرصه دیپلماسی برای آمریکا ندارند.

اخیرا سنای آمریکا طرحی جنجالی با عنوان «امکان شکایت از دولت‌های حامی تروریسم به دلیل حمایت از حوادث 11 سپتامبر» را بررسی و با اجماع آن را تصویب کرد که به موجب آن امکان شکایت از عربستان به دلیل حمایت از تروریست‌های اکثراً سعودی‌تبار 11 سپتامبر برای خانواده قربانیان این حادثه فراهم می شود.

بر اساس این طرح، از این پس خانواده‌های قربانیان حادثه تروریستی 11 سپتامبر خواهند توانست علیه دولت-ملت‌ها به خاطر حمایتشان از تروریسم شکایت کنند. البته این طرح بعد از تصویب در سنا باید در مجلس نمایندگان آمریکا نیز به تصویب برسد که آنطور که از شواهد و اظهارات مقامات آمریکایی پیداست، اوباما و مجلس نمایندگان به علت اتحادی که با سعودی دارند موافق تصویب و اجرای این طرح نیستند.

با وجود این تفاسیر، بهارستان نشینان معتقدند تصویب این دست احکام و قوانین در آمریکا حاکی از فشاری است که بر دولت نسبت به حمایت آنها از تروریسم به خصوص کشورهایی مانند عربستان وجود دارد و از آنجایی که دنیا به سمتی رفته که تمایل به برقراری صلح دارد، دیگر روحیاتی مثل روحیه سعودی را نمی پسندد و خواستار تقابل با آن است.

از این رو عربستان به سمتی می رود که رفته رفته از لیست حمایتی واشنگتن خارج شده و تبدیل به مهره سوخته ای شود که آمریکا صرفا به علت دارا بودن نفت و پول به آن مراجعه کند. متن این گفت‌وگوها را در ادامه می خوانید:

حقیقت پور: عربستان به ابزار کهنه‌ای برای آمریکا مبدل شده است

منصور حقیقت پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه سیاست‌های آمریکایی به متحد خود عربستان نیز رحم ندارد، گفت: زمانی عربستانی ها از نظر آمریکایی ها در نقشی در واقعه 11 سپتامبر نداشتند چون به نفع آمریکا نبود و حال که دیگر نیاز چندانی به سعودی ها ندارند آنها در این واقعه دست داشته و باید پاسخگو باشند.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بلبشویی که امروز به خاطر انتخابات در آمریکا رخ داده دامن عربستانی‌ها را نیز گرفته است و معلوم نیست سرانجام روابط این دو کشور که تاکنون از متحدان یکدیگر به حساب می آمدند چه شود.

وی افزود: البته پر واضح است که در نهایت آمریکایی ها به متحد خود در منطقه پشت نمی کنند و قطعا در پشت پرده همکاری دیگری با این کشور خواهند داشت و نمی گذارند از قبال شکایت قربانیان فاجعه 11 سپتامبر آسیبی به آنها برسد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه عربستان به ابزار کهنه ای برای آمریکا تبدیل شده است، خاطرنشان ساخت: بارها گفته ایم و این هشدار را به سعودی ها داده ایم که بالاخره زمانی می رسد که تاریخ مصرف این کشور برای آمریکایی ها به پایان می رسد از این رو آنها باید به جای خوش خدمتی برای آمریکایی ها با کشورهای مسلمان که اطراف آنهاست همپیمان شوند اما آنها همچنان اصرار دارند علیه کشورهای اسلامی اقدامات خود را ادامه دهند.

شوهانی: تاریخ مصرف آل سعود برای واشنگتن گذشته است

احمد شوهانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه تصویب طرح شکایت قربانیان 11 سپتامبر از عربستان نشان دهنده بروز نقش منفی این کشور از نگاه آمریکاست گفت: فضای انتخاباتی حاکم بر آمریکا امروز باعث شده که این کشور حتی نگاه به متحدان قبلی خود را نیز از آنها بردارد و علیه آنها مصوباتی داشته باشد.

نماینده مردم ایلام، ایوان و شیروان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: تا پیش از این اسناد همدستی عربستان در حادثه 11 سپتامبر موجود بود اما آمریکایی ها به دلیل اتحادی که با این کشور داشتند نمی توانستند این اسناد را رو کنند.

وی افزود: زمانی آمریکایی ها نیازهایی بیش از نفت و منابع مالی و اقتصادی به عربستان داشتند و از این کشور برای نفوذ خود در منطقه استفاده می کردند حال که توانسته اند در این مسأله اندکی پیشرفت کنند دیگر نیاز چندانی به عربستان نداشته و مصوبه ای علیه این کشور نگرانی چندانی برای آنها ایجاد نمی کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت عربستان کماکان گاو شیرده آمریکایی‌هاست از این رو شاهد اختلاف بین نهادهای مختلف آمریکایی بعد از تصویب طرح امکان شکایت قربانیان 11 سپتامبر از عربستان هستیم.

فلاحت‌پیشه: پیوند سنتی سعودی و واشنگتن قابل گسست است/ معادلات جدید دنیا روحیه سعودی‌ها را نمی پسندد

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص دست داشتن عربستان در اقدام تروریستی 11 سپتامبر گفت: این طرح از سوی سناتورها شکل گرفت و مبتنی بر 28 صفحه اطلاعات محرمانه پلیس فدرال آمریکا بود که در سال 2001 میلادی منتشر شد و طی آن نقش سعودی ها در این واقعه اثبات شده است.

منتخب مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس دهم شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در ادامه طرحی تحت عنوان امکان شکایت قربانیان 11 سپتامبر از عربستان از سوی برخی سناتورها شکل گرفت که البته تا کنون به نتیجه نرسیده بود و در نهایت با تلاش فراوان و ارائه مستندات توانستند این طرح را در سنا به تصویب برسانند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه لابی‌گران میان عربستان و آمریکا نمی گذارند طرح علیه سعودی به اجرا برسد، عنوان کرد: با این حال معادلات جدیدی که در دنیا در حال شکل گیری است روحیه سعودی ها در افراط و بازی های تروریستی را نمی پسندد و برای همین است که رابطه آمریکا و عربستان به سمت برخی تنش ها گرایش یافته است.

فلاحت پیشه در ادامه با یادآوری این مطلب که بعد از انقلاب شیر، موقعیت نفتی عربستان به شدت در آمریکا تضعیف شده است، گفت: رسوایی ها و افراطی گری های عربستان در این قضیه کاملا مشهود بود و امروز رویکرد تروریستی سعودی باعث عصبانیت سناتورها شده است لذا دلایل توجیهی کمتری برای همسویی دو کشور یافت می شود

وی افزود: در این میان پرونده ایران هراسی که 11 سال بین آمریکایی ها و اعراب مطرح بود نیز سپری شده که علت آن مذاکراتی مثل مذاکرات هسته ای است لذا اکنون دیگر ایران در جایگاهی نیست که به زعم غرب، تهدیدی برای آنها باشد از این رو امروز عربستان نمی تواند از این گفتمان برای همسویی با آمریکا استفاده کند.

منتخب مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس دهم شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تنها راهی که عربستان برای حفظ رابطه باقی مانده با آمریکا دارد خرج کردن پول است اما با این حال شرایط پیوند سنتی گذشته این دو کشور نیز قابل بازگشت نیست.

دواتگری: تصویب طرح شکایت قربانیان ۱۱سپتامبر از عربستان برای حفظ ژست حقوق بشر آمریکاست

مهدی دواتگری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه القاعده که مسبب حادثه تروریستی 11 سپتامبر بود، متولد عربستان است، گفت: القاعده تحت لوای عربستان و با حمایت های آمریکایی متولد شد با این حال این دو کشور همواره بر سر این فرزند نامشروع فراز و فرودهایی در روابط خود داشته اند.

نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی در ادامه به تصویب طرح امکان شکایت قربانیان 11 سپتامبر از عربستان اشاره کرد و گفت: در این بین معمولا آمریکا در برهه های زمانی خاص برای حفظ ژست حمایت از حقوق بشر، فشارهایی را به عربستان وارد می کند تا از این طریق امتیاز بیشتری نیز داشته باشد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه آمریکا همواره به دنبال تعقیب منافع خود در عرصه بین‌المللی است، بیان داشت: امروز صلاح آمریکا بر این بوده که حاکمیت این کشور اندک فشاری را به عربستان وارد کند تا بتواند خود را در چشم ملت آمریکا و جهان به لحاظ حقوق بشری تبرئه کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه این است که آمریکا در پشت صحنه توافقاتی با عربستان دارد که اجازه نمی دهد خدشه ای به روابط آنها وارد شود و همچنان این متحد خود در منطقه را حفظ خواهد کرد.

0 نظر برای “ تعطیلی ثامن الحجج در صورت عدم اخذ مجوز

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.