صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / تشریح معایب و مزایای قانون آیین دادرسی کیفری جدید از زبان رئیس کل محاکم تهران

قانون جدید آیین دادرسی کیفری یک ساله شد

تشریح معایب و مزایای قانون آیین دادرسی کیفری جدید از زبان رئیس کل محاکم تهران


پوریانی با بیان اینکه طبق قانون آیین دارسی کیفری حضور وکیل در تمام مراحل تحقیقات مقدماتی تصریح شده است، گفت: مسائل و نقایصی که در قانون دادرسی کیفری وجود دارد مربوط به اطاله دادرسی است که گاهی این قانون خود موجب اطاله دادرسی می‌شود.

«عباس پوریانی» در تشریح معایب و مزایای قانون آیین دادرسی کیفری اظهار کرد: در این قانون امکان صدور کیفرخواست شفاهی لحاظ شده است و در تمام مراحل تحقیقات مقدماتی، طبق این قانون وکیل می تواند حضور داشته باشد که در خود یک نوآوری است و در این قانون بسیار به این موضوع تصریح شده است.

وی در ارتباط با تاثیر این قانون در تسهیل امور محاکم قضایی گفت: قانون آئین دادرسی کیفری خوشبختانه در اول تیرماه سال گذشته در تهران و سراسر کشور اجرایی شد و پیش از اینکه این قانون اعمال شود ما جلساتی را برگزار کردیم و به نقاط مثبت و منفی آن با جزئیات پرداخته شد و به دلیل برنامه‌ریزی خوب آن برای مردم هیچ مشکلی پیش نیامد.
 

پوریانی تصریح کرد: در این قانون دادگاه عمومی تبدیل به دادگاه کیفری شد و دیگر مشکلی برای طرف پرونده ایجاد نمیشود چرا که در غیر این صورت مردم سرگردان می‌شدند.
 

رئیس کل محاکم تهران ادامه داد: طبق قانون آیین دادرسی کیفری پرونده‌هایی که مجازات‌های درجه هفت و هشت دارند مستقیما به محاکم می‌آیند و دیگر به دادسرا نمی‌روند به هر حال این باعث شده است که یک مقداری ورودی ما در دادگاه کیفری بیشتر شود.
 

وی افزود: بحث مسائل و نقایصی که در قانون دادرسی کیفری وجود دارد بحث اطاله دادرسی است که بعضی وقت‌ها این قانون خودش باعث می‌شود که اطاله دادرسی ایجاد شود. مثلا در قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی به پرونده در دادگاه تجدید نظر مانند دادگاه بدوی است؛ در این قانون جلسه دادگاه تجدیدنظر حتما باید جلسه رسیدگی باشد یعنی یک وقت رسیدگی باید تعیین شود و این خود به خود ناخواسته باعث طولانی شدن وقت رسیدگی می‌شود.
 

پوریانی گفت: تلاش ما این است که در دادگاه بدوی با اطاله دادرسی مواجه نشویم، البته در این مدت کارهای خیلی خوبی انجام شده و در صددیم موانعی که باعث اطاله دادرسی می‌شود را هم در پرونده حقوقی و هم در پرونده کیفری شناسایی کنیم.

0 نظر برای “ تشریح معایب و مزایای قانون آیین دادرسی کیفری جدید از زبان رئیس کل محاکم تهران

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.