صفحه اصلی / اخبار/ ایران زمین / تایید شورای نگهبان برآزمون وکالت

تایید شورای نگهبان برآزمون وکالت


 

سیدمحمد جندقی کرمانی‌پور، عضو هیأت‌مدیره کانون وکلای مرکز اعتقاد دارد برگزاری آزمون وکالت به‌هیچ‌وجه مخالف قانون اساسی نیست که اگر بود شورای نگهبان آن را تایید نمی‌کرد.

کرمانی‌پور در رابطه با وضعیت برگزاری آزمون وکالت گفت: قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت در سال١٣٧٦ به تصویب مجلس شورای اسلامی و سپس به تایید شورای نگهبان رسید. در آن قانون به صراحت آمده است که کانون‌های وکلای دادگستری مکلف هستند هرساله آزمونی برای جذب متقاضیان برگزار کنند.

صحبت‌های کسانی که مخالف وجود ظرفیت پذیرش وکلا هستند، منطقی به‌نظر نمی‌رسد، زیرا نمی‌توان پذیرفت که هرکس تنها با یک‌لیسانس حقوق بتواند پروانه وکالت اخذ کند. اکنون که داوطلبان شغل وکالت در معرض آزمون‌های علمی منسجم و نیز ١٨ماه دوره کارآموزی هستند، به‌نحو شایسته در امر وکالت تبحر ندارند، چه‌ رسد زمانی که همین آزمون‌ها نیز وجود نداشته باشد. کسانی که می‌گویند برقراری آزمون خلاف قانون اساسی است، توجه ندارند که قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت به تایید شورای نگهبان رسیده است.

 اگر این قانون خلاف قانون اساسی بود، شورای نگهبان آن را تایید نمی‌کرد. اگر کسی بخواهد آزمون وکالت برداشته شود باید برود و قانون را اصلاح کند که در آن صورت نیز شاهد خواهیم بود که چه آشفتگی و هرج‌ومرجی بر سر جامعه حقوقی کشور خواهد آمد.

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز»

0 نظر برای “ تایید شورای نگهبان برآزمون وکالت

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.