صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / تاکید مجلس برطرح جامع وکالت

تاکید مجلس برطرح جامع وکالت


تاکید مجلس برطرح جامع وکالت

رئیس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس بر الحاق طرح ادغام کانون وکلا و مرکز امور وکلای قوه قضائیه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، الهیار ملکشاهی در همایش نقش و تأثیر وکلای مرکز امور مشاوران قوه قضاییه با تاکید بر استقلال وکالت، گفت: دوره نهم مجلس شورای اسلامی، لایحه جامع وکالت از طریق دولت و هیات وزیران و طرحی با این مضمون توسط نمایندگان به مجلس وصول شد که با پایان گرفتن دور نهم، طبیعتاً از دور خارج شد.

وی افزود: در نهایت در دوره دهم لایحه‌ای دولت تقدیم مجلس و رییس قوه هم همزمان لایحه‌ای به همین منظور تهیه کرده است و نهایتاً اینها به کمیسیون قضایی منتقل شد.

رییس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان ایجاد کارگروهی دقیق در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی برای بررسی لایحه جامع وکالت، اظهار کرد: موضوع پس از بررسی در کارگروه، در کمیسیون حقوقی قضایی مطرح شد که در جلساتی آقایان خداییان و انصاری به ترتیب معاون حقوقی قوه قضاییه و معاون حقوقی رییس جمهوری را دعوت کردیم؛ درنهایت با این استدلال که قانون  فعالی در این زمینه وجود دارد، کلیات لایحه وکالت در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس رد شد.

ملک شاهی با بیان اینکه قانون موجود قانون کاملی است که چند اشکال جزئی آن با اصلاحیه و الحاقیه رفع می‌شود، گفت: نیاز به تصویب قانون جدید نیست و این کار تورم قانون ایجاد می‌کند.

رییس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس با بیان اینکه درحال حاضر طرح و لایحه‌ای در کمیسیون حقوقی قضایی با موضوع وکالت در دست بررسی نداریم، گفت: چند ماده اصلاحی باید اصلاح و چند ماده الحاقی باید اضافه شود که یکی از مواد الحاقی ادغام مرکز امور وکلای قوه قضاییه با کانون وکلا است که با استفاده از نظر مسئولان قوه قضاییه، کانون وکلا و کارشناسان با این إصلاحات، قانون فعلی را حفظ  کرده و ادغام به نحو عادلانه و منصفانه‌ای انجام خواهد شد.

ملکشاهی حفظ استقلال وکالت را منوط به  ارتباط با نهاد حاکمیت دانست و گفت: شنیده‌ایم فرشته عدالت دو بال قاضی و وکیل دارد اما علاوه‌بر ضرورت این دو بال تعادل این هم الزامی است.

وی همکاری کانون وکلا و مرکز امور وکلای قوه قضاییه را یکی از بال‌های تعادل بخشی عنوان کرد و گفت: اگر چه اهداف و سوابق این عملکردها را همانند کانون و مرکز نمی‌توان مشخص کرد، اما ارزیابی از عملکرد بدنبال ادغام این نهادها می‌تواند موثر باشد.

رییس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس در مرتبط با قوانین وکالت اهمیت موضوع استفاده از نظرات ذی‌نفعان را دو چندان دانست و گفت: مجلس با حفظ‌شان و جایگاه وکالت و توجه به نقش قابل ملاحظه آنان در بزنگاه‌‌های تاریخی، بر استفاده از نظریات آنان در تصمیم‌گیری درباره نهاد خود یعنی وکالت تاکید دارد.

ملکشاهی خاطرنشان کرد: مجلس می‌تواند با بهره‌گیری بیشتر از وکلا در صحن و کمیسیون از نظرات آنان در کارهایی که به کارشناسی بیشتر نیاز دارد،  بهره ببرد.

0 نظر برای “ تاکید مجلس برطرح جامع وکالت

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.