صفحه اصلی / اخبار/ صفحه آخر / بیش از نصف قربانیان اسیدپاشی را زنان تشکیل می دهند

بررسی بزه اسیدپاشی علیه زنان

بیش از نصف قربانیان اسیدپاشی را زنان تشکیل می دهند


علیرضا دانشی، کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

 

یکی از جرایمی که اذهان عمومی را جریحه دار می کند و در مواردی نیز منجر به مرگ قربانی شده و آسیب های جسمی ماندگار و اثرات غیر قابل جبرانی از جمله از دست دادن بینایی، آسیب های روانی مثل اعتیاد و خودکشی به بار می آورد بزه اسیدپاشی است که دارای تاریخی 60 ساله در ایران است.

این خشونت از نوع شدید بیشتر علیه زنان صورت گرفته است به طوری که بیش از نصف قربانیان را زنان تشکیل می دهند. اسیدپاشی علیه یک زن آفریدن هزاران بار مرگ برای او در تمام مراحل زندگانیش است.

بزه مزبور یک عمل انتقامی است که یک انسان از انسان دیگر می گیرد و می تواند علل مختلفی داشته باشد. عللی که معمولا باعث وقوع این بزه علیه زنان می شود: ناکامی عشقی، مسائل ناموسی و خانوادگی، رابطه خارج از چارچوب ازدواج، خواستگاری ناموفق، درخواست طلاق، خیانت و ... می باشد.

قربانی واقع شدن زنان با اسید و ایجاد رعب و وحشت ناشی از آن در جامعه و در پی آن اظهار نظرهای متفاوت مسئولان مربوطه ضمن همراهی با لزوم مجازات شدید (محاربه و افساد فی الارض) مرتکبان به این جرم و خلاءهای قانونی با وجود جدید بودن تصویب قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری، عدم اجرای صحیح قوانین مثل قصاص با بهانه های مختلف برخلاف تاکید حکم قرآن بر قصاص عضو، لزوم سیاست گذاری های متمرکز و عدم وجود امکانات به منظور حمایت و توانمند سازی زنان آسیب خورده از این بزه فجیع و خانواده آنها ضرورت مطالعه و چاره اندیشی درباره این پدیده را باعث شده است.

0 نظر برای “ بیش از نصف قربانیان اسیدپاشی را زنان تشکیل می دهند

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.