صفحه اصلی / اخبار/ ویژه انتخابات / بر مدار حق تعیین سرنوشت

محمد صالح نقره‌کار وکیل پایه یک دادگستری

بر مدار حق تعیین سرنوشت


بر مدار حق تعیین سرنوشت

زیبایی مردمسالاری رواداری و تحمل مخالف است. خجستگی آنگاه است که همه ما در زمان رقابت رقیب و در زمان رفاقت همبسته و همپیمان برای توسعه و رفاه و بالندگی ایران باشیم. فضای دوقطبی پیشاانتخابات نباید قاعده دائمی مناسبات عمومی باشد فصل همدلی و هماوردی برای پیشرفت کشوری که دردمند رخوت توسعه‌ای است یک ضرورت برای فردای ایران است. کم‌کم مردم ما حس قدرت رای خود را می‌یابند. بُرد رای مردم آنقدر زیادست که می‌توانند سرنوشت خود و نسل‌های آتی را به دست گرفته و با اراده‌ای هدفمند راه آینده را گزینش کنند. کلام شیرین عارف قزوینی که می‌‌گوید:

 همیشه مالک این ملک ملت است که داد     قباله دست فریدون سند به دست قباد

گواه روشنی بر نقش تاریخی مردم برای اعمال تغییر است. قدم نهادن در مسیر خدمت عمومی یک بار سنگین برای مسئول و یک توفیق برای یک مسلمان در جهت تامین خیر عمومی ست به قول حافظ:

 سلطان و فکر لشکر و سودای گنج و تاج          درویش و امن خاطر و کنج قلندری

 مسئولیت رییس جمهور در پاسداری از قانون اساسی چنان سنگین است که بدون همبستگی و مشایعت عمومی تحقق پذیر نیست. همانطور که رییس جمهور گفتند بعضی کارها بدون پشتوانه اقبال عمومی متصور نیست مردم به عنوان مهمترین ذرادخانه قدرت رییس جمهوری می‌توانند با پشتیبانی ازسیاست‌های عمومی مسیر تحقق‌پذیری خواسته‌های ملی و میهنی را محقق کنند. رفع حبس و حصرها و گشایش در فضای سیاسی و عمومی ضمن تلاش برای بهبود معیشت و افزایش سطح رفاه و نیز حمایت ویژه از محرومان و مستضعفان به عنوان شعار اصلی انقلاب اسلامی یک صرورت برای آتیه نظام اسلامی است. همیاری مردم و اراده سیاسی عمومی تلفیق موثری ست که راه را برای گام‌های بلندتر هموار می‌سازد.

تجربه تاریخی نشان می‌دهد شور و استقامت عمومی آنگاه که پشتوانه یک حرکت حساب شده سیاسی قرار گرفته تحولات رو به رشدی برای ملت رقم زده و هر چه میزان اگاهی عمومی افزایش یافته راه بر اعمال اقتدارگرایانه و منفعت جویانه اصحاب قدرت شد شده است.

نظارت عمومی نه در انتخابات که در استمرار حرکت نهاد قدرت واجب بی‌مانند است و دولت جدید نیز باید با ارج‌گذاری بر وجود رقیب و پذیرش نقادی مشفقانه خود را در معرض پاسخ‌گویی و مظان نقد قرار دهد فرصت رای بالای مردم نعمتی برای اصلاح ساختارهای غلط و ترمیم و بهبود رفتارهای نارواست مردم ایران شعور و فهمیدگی خود را نشان دادند آنگاه که وعده های کوته اندیشانه یارانه ای را نادیده گرفته و به جریانی که توسعه سیاسی و زیرساختی اقتصادی را ترویج می کرد اری گفته و ایده دولت شهروند مدار را بر کشیدند.

امید که فرصت اقبال عمومی پشتوانه راه فردای پر خیر و خجسته باشد.

 

0 نظر برای “ بر مدار حق تعیین سرنوشت

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.